Różności i nowinki technologia

Dawno zaginiona adaptacja Władcy Pierścieni z radzieckiej Rosji to wspaniały, gorączkowy sen

Możesz pomyśleć, że znasz Władca Pierścieni, ale nic nie jest w stanie przygotować Cię do adaptacji klasycznego tekstu fantasy JRR Tolkiena powstałego w Związku Radzieckim.

Film wyprodukowany dla telewizji po raz pierwszy wyemitowany w Telewizji Leningradzkiej w 1991 roku i uważany był za zaginiony w czasie, jak po raz pierwszy poinformował Opiekun. Jednak następca stacji, 5TV, niedawno odkopał kopię ze swoich archiwów i przesłał całą pracę na YouTube w dwóch częściach.

Ta adaptacja, trwająca około 1 godziny i 50 minut, skupia się tylko na pierwszej książce trylogii Tolkeina, Drużyna pierścienia, i to zamieszanie z niskobudżetowymi efektami specjalnymi, dziwaczną pracą kamery i radziecką muzyką nastrojową.

Zamiast epickiej hollywoodzkiej fantazji tak dobrze uchwyconej przez Petera Jacksona, ta adaptacja wydaje się dziwną bajką opowiedzianą przez szaleńca palącego fajkę w lesie. Innymi słowy: zawiera całkowicie uzasadniony aspekt Władca Pierścieni, ale nie taki, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Jeśli nie masz czasu na obejrzenie całości, oto kilka momentów wyboru, które zostały pomocne i oznaczone datą przez użytkownika YouTube Chrisa Staeckera w dwóch komentarzach:

  • Sekwencja otwarcia. Zawiera muzykę skomponowaną przez Andrieja Romanowa z rosyjskiej grupy rockowej Akvarium, niesamowicie mroczne ujęcie Jedynego Pierścienia i fragmenty Nazgûla jadącego przez śnieg.

  • Sméagol walczy z Déagolem, przejmuje Jedyny Pierścień i zamienia się w Golluma. W sowieckiej adaptacji nie ma żadnej „powolnej przemiany w ohydny cień swego dawnego siebie” dla Sméagola. Nie: zakłada pierścionek i nagle staje się panem podstępnym dłońmi z zieloną skórą. I dlaczego akurat refren jest ciągle „rrrrrrr” w tle? To, mój przyjacielu, jest mała rzecz zwana atmosferą.

  • Hobbici wyruszyli na swoją przygodę. Jeśli ten kawałek wygląda jak nagranie zza kulis grupy teatralnej z lat 90., to dlatego, że tak jest. Skąd się wzięły sanie? Dlaczego ten jeden hobbit kłóci się z kęsem jedzenia? Kogo to obchodzi. Skocz do przodu, aby zobaczyć ich uwięzionych w Starym Lesie.

  • To stary Tom Bombadil, ten wesoły gość! Oto on: jeden z najdziwniejszych bohaterów Tolkiena, tajemnicza postać, która może być bogiem, i która została pominięta w adaptacji Petera Jacksona z powodu bycia obcym dla fabuły. Z pewnością można go usunąć z historii bez większych szkód, ale nadal jest radością widzieć go tutaj z żoną Goldberry.

  • Frodo spotyka Aragorna w The Prancing Pony. Jak zauważa Staecker, twórcy zrezygnowali już z prób nadania hobbitom wyglądu mniejszych niż inne postacie. Radziecki Aragorn ma zdecydowanie mniej seksowną mistycyzm niż Viggo Mortensen, ale tak naprawdę nie jest.

  • Rada Elronda. Bardziej przypomina scenę z jednej z historii Szekspira niż bujną elegancję Rivendell Jacksona, ale spełnia swoje zadanie. Przejdź do przodu, aby zobaczyć, jak Saruman ostrzega Gandalfa przed nadchodzącą armią orków, pięknie wyrenderowaną jako małe kolesie w rogatych hełmach, przesuwające się w nicość u dołu ekranu.

  • Walka z orkami w Morii. Orkowie są tutaj mniej potwornymi stworzeniami i bardziej po prostu „pewnymi kolesiami”. To, czego brakuje w efektach specjalnych, jest więcej niż rekompensowane chwiejną pracą aparatu. Skocz do przodu, aby zobaczyć, jak przechodzą przez Most Khazad-dûm, a Gandalf nie żyje?

  • Wejdź do Galadrieli i magii … tańca. Tak właśnie pamiętam tę scenę z książek. Elfy są nieśmiertelne i żyją wiecznie w dziwnych enklawach. Oznacza to, że w zasadzie jesteś kultem. Tymczasem hobbici są oszołomieni tym, jak dobrze tańczą, a potem zostają odurzeni. Przejdź kilka minut do przodu, a zobaczysz, że Jedyny Pierścień kusi Galadrielę.

  • Frodo łamie jabłko na dwoje rękami! Nie, wiem, że poza tym ta scena jest trochę nudna i dotyczy głównie tego, że Boromir robi się dziwny i przyczepny, ale sprawa jabłek jest nadal fajna. Czy kiedykolwiek próbowałeś to zrobić? To jest cholernie trudne.

  • Frodo i Sam robią to dla siebie. Wszystkich innych psuje władza: pozostaje tylko przyjaźń! Absolutnie uwielbiam to zakończenie, szczególnie wybór muzyki. To jest naprawdę co Władca Pierścieni w głębi serca: po prostu faceci są kolesiami.

I to wszystko! Naprawdę zdumiewające jest to, że ta adaptacja została wyemitowana zaledwie dekadę przed pierwszą przebojową trylogią Petera Jacksona. Gdyby tylko Związek Radziecki przetrwał trochę dłużej, moglibyśmy zobaczyć podobne wersje Dwie wieże i Powrót Króla.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook