Różności i nowinki technologia

Detektywi czytają stare listy z pułapkami, nie otwierając ich

31 lipca 1697, Jacques Sennacques wysłał list do swojego kuzyna – Pierre’a Le Persa, francuskiego kupca mieszkającego w Hadze – błagając go, z miłości do Pete’a (parafrazując), o przesłanie mu aktu zgonu jego krewnego, Daniela Le Persa . W siedemnastowiecznej wersji przerażającego „tak jak w moim poprzednim e-mailu”, Sennacques napisał: „Piszę do Ciebie po raz drugi, aby przypomnieć Ci o bólu, który zadałem w Twoim imieniu”. Zasadniczo jesteś mi winien przysługę i przyszedłem odebrać.

Sennacques odłożył pióro i misternie złożył list, zamieniając go we własną kopertę. Dzisiaj historycy nazywają tę technikę „blokowaniem liter”. W czasach Sennacques ludzie wymyślili galaktykę różnych sposobów składania swoich listów – niektóre w rzeczywistości były tak charakterystyczne, że stanowiły rodzaj podpisu dla nadawcy. Nie robili tego, ponieważ chcieli zaoszczędzić pieniądze na kopertach, pamiętajcie, ale dlatego, że chcieli prywatności. Składając kartkę i chowając rogi, potrafili ułożyć ją w taki sposób, że aby otworzyć korespondencję, czytelnik musiał ją rozerwać w określonych miejscach. Gdyby adresat otworzył list i stwierdził, że jest już podarty, wiedzieliby, że do środka dostał się szpieg. Całe kawałki papieru mogą oderwać się, więc gdyby otworzyli list i nie poczuli ani nie usłyszeli rozdarcia, a kawałek nadal wypadał, wiedzieliby, że nie byli pierwszą osobą, która przeczytała jego zawartość.

Była to wersja jednej z tych uszczelek z wczesnego okresu nowożytnego, która unieważnia gwarancję urządzenia, jeśli je złamiesz. W przeciwieństwie do autodestrukcyjnych wiadomości od Niewykonalna misja, nadal możesz przeczytać podarty list, a jeśli znasz technikę osoby, która go wysłała, możesz nawet znać sztuczki, które pozwolą uniknąć jego podarcia. Jednak litery blokujące pułapki, które ujawniły szpiegów.

Niestety dla wszystkich zaangażowanych stron drugi list Sennacquesa nigdy nie dotarł do jego kuzyna kupca. Zamiast tego trafił do bagażnika, znanego jako Kolekcja Brienne, która zawiera 2600 listów wysłanych w latach 1689-1706 z całej Europy do Hagi. List Sennacquesa jest jednym z setek listów, które pozostają nieotwarte, mocno złożone w sobie.

Skąd więc wiemy, że mężczyzna tracił cierpliwość do swojego kuzyna? Piszę dzisiaj w dzienniku Nature Communications, badacze opisują, w jaki sposób wykorzystali zaawansowaną technikę obrazowania 3D – pierwotnie zaprojektowaną do mapowania zawartości minerałów w zębach – do zeskanowania czterech starych liter z kolekcji Brienne w celu ich wirtualnego rozłożenia, bez konieczności rozdzierania. „Listy w jego kufrze są tak przejmujące, że opowiadają tak ważne historie o rodzinie i stracie, miłości i religii” – mówi Daniel Starza Smith, współautor artykułu, historyk literatury z King’s College w Londynie. „Ale także to, co robi blokowanie liter, daje nam język, w którym możemy mówić o rodzajach technologii bezpieczeństwa i dyskrecji komunikacji międzyludzkiej oraz dyskrecji i prywatności”.

Jeden z listów został wirtualnie rozwinięty

: Grupa Badawcza Historii Odblokowywania

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook