Oprogramowanie

Dishy McFlatface stał się „w pełni mobilny”, umożliwiając korzystanie ze Starlink poza domem

Antena satelitarna Starlink stoi na ziemi na polanie w środku lasu.
Powiększać / Antena satelitarna Starlink w Coeur d’Alene National Forest w stanie Idaho.

Prezes SpaceX, Elon Musk, spodziewa się, że szerokopasmowa usługa satelitarna Starlink będzie „w pełni mobilna” pod koniec 2021 roku, umożliwiając klientom korzystanie z anten satelitarnych poza domem.

„Tak, powinno być w pełni mobilne jeszcze w tym roku, aby można było przenieść go w dowolne miejsce lub użyć go w przyczepie kempingowej lub ciężarówce w ruchu. Potrzebujemy jeszcze kilku wystrzeleń satelitów, aby osiągnąć[l]Pokrycie ete i niektóre kluczowe aktualizacje oprogramowania, „Musk napisał na Twitterze Czwartek.

SpaceX ujawnił część swoich planów mobilnych w zeszłym miesiącu, kiedy zwrócił się do Federalnej Komisji Łączności o pozwolenie na wdrożenie zmodyfikowanej wersji terminala użytkownika do poruszających się pojazdów. Ale chociaż ta aplikacja jest przeznaczona dla jeszcze nie wydanej wersji terminala z „mocowaniami umożliwiającymi ich instalację w pojazdach, statkach i samolotach”, komentarz Muska o tym, że Starlink jest „w pełni mobilny” pod koniec tego roku odnosi się do standardowy terminal, który został wdrożony u klientów beta w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Musk odpowiadał osobie, która zapytała: „Czy użytkownicy zawsze będą zamknięci w jednym miejscu lub w przyszłości, jeśli użytkownik ma standardowego Dishy McFlatface (nie nowy przenośny), czy możesz powiedzieć, że umieścisz go w kamperze lub małym domu? A może weź taki, który masz w Iowa i umieść go w studio w Teksasie[?]„Odpowiedź twierdząca Muska sugeruje, że w dalszej części tego roku Starlink będzie na tyle szeroko rozpowszechniony, że użytkownicy będą mogli zabrać Dishy McFlatface niemal wszędzie i uzyskać dostęp do Internetu.

Warunki korzystania z usług Starlink mówią, że terminal jest „do użytku wyłącznie pod adresem podanym w zamówieniu”, ale niektórzy użytkownicy podróżowali ze swoimi terminalami i korzystali z usług gdzie indziej. Musk napisał kolejny tweet W czwartek, kiedy Starlink “uptime, przepustowość i opóźnienie szybko się poprawiają” i że usługa prawdopodobnie opuści wersję beta tego lata.

Pokrycie „większości Ziemi” w tym roku

Starlink reklamuje prędkość usługi beta od 50 Mb / s do 150 Mb / s, z opóźnieniem od 20 ms do 40 ms. Musk powiedział w lutym, że prędkość osiągnie 300 Mb / s jeszcze w tym roku i że usługa będzie dostępna dla „większości Ziemi” do końca 2021 r. SpaceX wystrzelił 1445 szerokopasmowych satelitów na niskie orbity okołoziemskie, według statystyk prowadzonych przez astrofizyka Jonathana McDowella. . SpaceX ma 1351 działających satelitów na orbicie, po uwzględnieniu tych, które zostały zejście z orbity, nie manewrują lub ponownie weszły do ​​atmosfery po awarii. SpaceX ma licencję FCC na wystrzelenie prawie 12 000 satelitów i poprosiła o pozwolenie na wystrzelenie kolejnych 30 000.

SpaceX przyjmuje zamówienia w przedsprzedaży na usługę Starlink, która ma być dostępna w drugiej połowie tego roku, ale liczba miejsc w każdym regionie jest ograniczona. Te ograniczenia powinny pomóc w zapobieganiu problemom z przepustowością, które mogłyby powstać, gdyby Starlink był zbyt szeroko rozpowszechniony w jakimkolwiek regionie, a to zwiększy prawdopodobieństwo, że użytkownicy będą mogli podróżować ze swoimi „w pełni mobilnymi” naczyniami i nadal korzystać z usług.

SpaceX pobiera 99 dolarów miesięcznie za Starlink plus 499 dolarów z góry na sprzęt, a firma twierdzi, że po wyjściu z wersji beta, ceny będą proste i przejrzyste, co nastąpi, gdy „sieć będzie niezawodna”. SpaceX ma licencję FCC na rozmieszczenie do 1 miliona terminali użytkowników w USA i zwróciła się do FCC o upoważnienie do rozmieszczenia do 5 milionów.

Starlink napotyka ciągły sprzeciw

Podczas gdy Starlink wzbudza emocje wśród użytkowników, ponieważ może zapewnić nowoczesne prędkości szerokopasmowe w regionach ignorowanych przez dużych dostawców Internetu, projekt SpaceX również spotkał się z ciągłym bębnieniem sprzeciwu. W artykule z Wall Street Journal stwierdzono, że „Internetowe przedsięwzięcie satelitarne Elona Muska dało początek nieprawdopodobnemu sojuszowi konkurentów, organów regulacyjnych i ekspertów, którzy twierdzą, że miliarder buduje niemal monopol, który zagraża bezpieczeństwu kosmosu i środowisku”. Inne firmy satelitarne „narzekają, że satelity Muska blokują sygnały ich własnych urządzeń i fizycznie zagrażają ich flotom” – czytamy w artykule.

„To wyścig do dna, jeśli chodzi o zdobycie jak największej liczby rzeczy na orbicie” – powiedział profesor Moriba Jah z Wydziału Inżynierii Kosmicznej i Mechaniki Inżynierii Uniwersytetu Teksańskiego. „Musk robi to, co jest legalne … ale legalne niekoniecznie jest bezpieczne lub trwałe”.

Jak informowaliśmy w poprzednich relacjach, Dish Network i Amazon walczą z planami satelitarnymi SpaceX. (Amazon planuje rywalizującą konstelację). Dostawcy usług internetowych, którzy sprzeciwiają się przyznaniu SpaceX finansowania dostępu szerokopasmowego na obszarach wiejskich, wezwali FCC do skierowania tego finansowania gdzie indziej. W międzyczasie astronomowie martwią się, że Starlink i inne duże konstelacje satelitów szkodzą ich zdolności do obserwacji nocnego nieba.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook