Różności i nowinki technologia

Dlaczego kolejki w lokalach wyborczych są tak długie? Math

Mark Pelczarski był gotowy do przejścia na emeryturę. To był rok 2011; uczył wtedy informatyki w Chicago, ale to był tak naprawdę tylko zwieńczenie legendarnej kariery programistycznej. W 1979 roku Pelczarski napisał Magic Paintbrush, program do tworzenia grafiki dla Apple II, pierwszego komputera osobistego obsługującego kolor. Założył Penguin Software dwa lata później, aby publikować klasyki, takie jak Graphics Magician, a pod koniec lat 80. opracował oprogramowanie muzyczne, stworzył prekursor CD-ROM do Google Maps i grał na stalowych bębnach z Jimmy’m Buffettem. Można śmiało powiedzieć, że komputery wyglądają i brzmią tak, jak wyglądają, przynajmniej trochę, dzięki kodowi Marka Pelczarskiego.

Czytaj więcej

Ale akurat gdy miał już to zakończyć, zadzwonił do niego szef działu technicznego kampanii reelekcyjnej Baracka Obamy, pytając, czy któryś ze studentów Pelczarskiego mógłby mieć potencjał stażowy dla swojego zespołu technologicznego. Pelczarski zapytał, jakich umiejętności szukają Obamaici. „To było trochę poza tym, co moi studenci mogli zrobić, ale byłem wtedy na ostatnim semestrze” – mówi Pelczarski. „Powiedziałem: ‘Mogę ci trochę pomóc.’”

Skończył przez następny rok w siedzibie kampanii jako rodzaj aktywów do rozmieszczania, kierując zespołem, który rozwiązał trudne problemy techniczne dla działów tak różnych, jak finanse, kontrakty i dane. To wtedy przyszli ludzie z kampanii odpowiedzialni za przyciąganie wyborców do sondaży – i upewnianie się, że nie musieli czekać w długich kolejkach -. Krach wyborczy w 2000 roku doprowadził do różnego rodzaju zmian w prawie i wprowadzenia wielu nowych technologii głosowania; długie kolejki w 2004 roku ponownie przyniosły chaos. W imię „ochrony wyborców” ten zespół pracował z podejrzanym arkuszem kalkulacyjnym, który miał oszacować pojemność danego lokalu wyborczego na podstawie takich danych, jak liczba punktów odpraw i automatów do głosowania oraz liczba osób, które prawdopodobnie głosować w tym miejscu – liczby używane przez pracowników wyborów w hrabstwie do planowania potrzeb każdej stacji, aby każdy mógł szybko głosować.

Powstrzymywanie ludzi przed głosowaniem jest tłumieniem – niezależnie od tego, czy chodzi o testy umiejętności czytania i pisania, mężczyzn z bronią, czy po prostu cholernie niewygodne rzeczy. To jest surowa logistyka demokracji, to, co dzieje się na poziomie hrabstwa i okręgu, które determinuje wyniki wyborów w Ameryce. Więc oczywiście idzie nie tak. Cały czas.

Zespół ochrony wyborców Obamy pokazał Pelczarskiemu ich arkusz kalkulacyjny i zapytał go, czy mógłby go zaktualizować. Pelczarski napisał swoją pierwszą symulację komputerową jako uczeń liceum w latach siedemdziesiątych, aby przewidzieć możliwe wyniki World Series. Napisał to w Fortranie. Na kartach perforowanych. Więc tak, mógł zaktualizować arkusz kalkulacyjny.

„Zasadniczo zdecydowałem się napisać program symulacyjny, który przeprowadzi małych symulowanych wyborców przez lokal wyborczy, oparty na punktach odpraw, kabinach do głosowania, skanerach kart do głosowania i tym podobnych” – mówi Pelczarski. „Spędziłem więc dużo czasu na badaniu, jakie dane były dostępne z poprzednich wyborów. Wymagało to dużo kopania ”.

Możesz zobaczyć, co ostatecznie zbudował pod tym linkiem – napisał to w JavaScript, aby urzędnicy wyborczy mogli uruchomić to w przeglądarkach internetowych, nawet jeśli nie mieli Wi-Fi. Osoby na tych stanowiskach do dziś korzystają z najbardziej aktualnej wersji, a Pelczarski zasiadał w prezydenckiej komisji głosowania. I to pomogło! Kampania była w stanie pokazać to urzędnikom głosującym przed 2012 rokiem, aby mogli lepiej zrozumieć, czego każdy okręg będzie potrzebował, aby utrzymać krótkie linie.

W przeciwieństwie do tego roku, kiedy kolejki są znowu długie.

Ale dlaczego? Cóż, jest to zarówno przygnębiająco proste, jak i oślepiająco złożone. Kopanie Pelczarskiego doprowadziło go do konkretnego przecięcia na mapie badań nad funkcjonowaniem demokracji – miejsca, w którym politologia i socjologia krzyżują się z matematyką i badaniami operacyjnymi. Jednym ze sposobów zrozumienia, dlaczego ludzie czasami długo czekają na głosowanie, jest skorzystanie z dziedziny matematyki zwanej teorią kolejkowania. Ale żeby zrozumieć, co powoduje kolejki… no cóż, ta wina leży po drugiej stronie.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook