Różności i nowinki technologia

Dlaczego to wielka sprawa, jeśli pierwsza szczepionka przeciwko wirusowi zakażenia Covid jest „genetyczna”

W poniedziałkowy poranek, kiedy przedstawiciele firmy farmaceutycznej Pfizer powiedzieli, że jej szczepionka Covid-19 wydaje się być skuteczna w ponad 90 procentach, zapasy poszybowały w górę, przedstawiciele Białego Domu rzucili się do (fałszywie) kredyt roszczeniai westchnienia ulgi rozeszły się po całym internecie. „Drogi Świecie. Mamy szczepionkę! Najlepsze wiadomości od 10 stycznia ” tweetował Florian Krammer, wirusolog i wakcynolog z Mount Sinai School of Medicine (który również uczestnik w badaniu szczepionki Pfizer Covid-19).

pracownicy sanitarni sprzątający schody

Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Oto cały zasięg WIRED w jednym miejscu, od tego, jak zapewnić rozrywkę swoim dzieciom, po wpływ tej epidemii na gospodarkę.

Ale informacja prasowa od firmy farmaceutycznej, że szczepionka działa, bardzo różni się od faktycznej mający szczepionka, która działa. Firma Pfizer i jej niemiecki partner w zakresie szczepionki, BioNTech, nie ujawnili jeszcze żadnych danych z badania fazy III. Ustalenia z tego tygodnia opierają się na pierwszej wstępnej analizie badania, przeprowadzonej przez zewnętrzny panel ekspertów po tym, jak 94 z 43 538 uczestników zaraziło się koronawirusem. Analiza ta sugeruje, że większość osób, które zachorowały, otrzymała placebo zamiast szczepionki. Ale nie mówi nic poza tym. (Więcej o tym, dlaczego to ma znaczenie, później).

I logistycznie nadal jest dużo musi się to zdarzyć, zanim ludzie, którzy nie są przedmiotami studiów, zaczną zakrywać rękawy. Naukowcy z firmy Pfizer zbierają obecnie co najmniej dwumiesięczne dane uzupełniające dotyczące bezpieczeństwa. Jeśli te ustalenia nie budzą żadnych ostrzeżeń, firma mogłaby następnie wystąpić o zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Dopiero wtedy kierownictwo może zacząć wydawać około 50 milionów dawek, które spodziewają się podać do końca roku, co jest skomplikowane przez fakt, że dopóki nie będzie gotowa do strzału w czyjeś ramię, szczepionka Pfizera musi być utrzymywana w obniżonej temperaturze -80 stopni Fahrenheita, czyli o wiele niższa niż w przypadku zwykłego łańcucha chłodniczego szczepionek. Zakończenie immunizacji wymaga również podania dwóch dawek w odstępie trzech tygodni. O tak, i stwierdza, że ​​w tej chwili próbujesz zrobić wszystkie inne rzeczy, które musisz zrobić, aby przygotować się na tak skomplikowany nacisk na szczepienia – zatrudnianie osób zaszczepiających, tworzenie rejestrów cyfrowych, decydowanie o tym, kto otrzyma priorytet szczepionki – robią to bez żadnych dodatkowe pieniądze przeznaczone na ten wysiłek.

To wiele zastrzeżeń. Ale wciąż jest powód do nadziei. Jeśli wyniki się utrzymają, szczepionka Covid-19, która jest skuteczna w 90 procentach, znacznie przekroczyłaby poprzeczkę skuteczności ustaloną przez FDA. Taki poziom ochrony zapewniłby mu skuteczność szczepionki przeciwko odrze, jednej z najsilniejszych szczepionek opracowanych do tej pory.

Pojawienie się skutecznej szczepionki do zwalczania SARS-CoV-2 w mniej niż rok po pojawieniu się nowego koronawirusa pobije każdy rekord ustanowiony kiedykolwiek przez twórców szczepionek. „Historyczny nie jest nawet właściwym słowem” – mówi Larry Corey z Wydziału Szczepionek i Chorób Zakaźnych w Fred Hutchinson Cancer Center. Znany wirusolog Corey spędził ostatnie trzy dekady na prowadzeniu poszukiwań szczepionki przeciwko wirusowi wywołującemu AIDS. Nigdy nie widział szczepionki opracowanej dla nowego wirusa od mniej niż pięciu lat, nie mówiąc już o jednym. „To się nigdy wcześniej nie zdarzyło, nigdy, nawet blisko” – mówi. „To po prostu niesamowite osiągnięcie nauki”.

A może nawet bardziej monumentalny jest uprzejmy szczepionki, którą firmy Pfizer i BioNTech przenoszą do mety. Aktywnym składnikiem ich zastrzyku jest mRNA – ruchome ciągi kodu genetycznego, które zawierają plany białek. Komórki używają mRNA, aby wydobyć te specyfikacje z twardego magazynu DNA i przenieść je do fabryk produkujących białka. MRNA w szczepionce Pfizera i BioNTech kieruje wszystkie komórki, do których dotrze, do uruchomienia programu budowy kolców koronawirusa. Białka wirusowe wytwarzane przez te komórki nie mogą infekować innych komórek, ale są na tyle obce, że mogą wyzwolić systemy obronne organizmu. Wyglądają również na tyle jak prawdziwy wirus, aby wyszkolić układ odpornościowy w rozpoznawaniu SARS-CoV-2, gdyby jego właściciel napotkał zakaźnego wirusa w przyszłości. Do tej pory ta technologia nigdy nie została zatwierdzona do stosowania u ludzi. Udana szczepionka mRNA nie tylko będzie triumfem nad nowym koronawirusem, ale będzie ogromnym krokiem naprzód w nauce o wytwarzaniu szczepionek.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook