Różności i nowinki technologia

Dlaczego Wikipedia postanowiła przestać nazywać Foxa „wiarygodnym” źródłem

Kiedy Karen Bass, Kongresmenka z Los Angeles, która pod koniec lipca pojawiła się jako poważna kandydatka na kandydata na koleżankę Joe Bidena, eksplodowało zainteresowanie jej stroną w Wikipedii. W tym czasie wpis rozrósł się do 4000 słów, został opracowany przez ponad 50 różnych redaktorów i przyciągnął tygodniowo 360 000 czytelników. Podczas tej lawiny redagowania pod listą urzędów sprawowanych przez Bass i wspieranego przez nią ustawodawstwa dwukrotnie pojawiła się nowa sekcja: „Kontrowersje”. Opisywał „istotne kontrowersje i krytykę”, jakie kongresmenka otrzymała za jej słowa po śmierci Fidela Castro w 2016 roku, i zacytowała raport Fox News.

Za każdym razem, mniej niż godzinę później, ten dodatek znikał – usuwał inny redaktor Wikipedii. Przewidując, że usunięcie może się cofnąć, redaktor zaproponował proste wyjaśnienie: „Fox News to za mało…”

W ciągu tych kilku dni Amerykanie po raz pierwszy dowiedzieli się o tej niejasnej potencjalnej kandydatce na wiceprezydenta, naturalnie, zwrócili się do Internetu, aby podać szczegóły: wpisując w Google jej imię, klikając link udostępniony przez znajomego na Facebooku lub przeglądając Wikipedię. Jednak to, gdzie ktoś znalazł informacje o Bassie – który przewodzi Kongresowemu Czarnemu Klubowi i był przewodniczącym Zgromadzenia Stanowego Kalifornii – nie jest sprawą drugorzędną. To może mieć znaczenie, ponieważ podczas gdy dyrektorzy Google, Facebooka i YouTube wydają się być zadowoleni z rozpowszechniania wszelkich raportów zapalających, które docierają na pawęży, administratorzy Wikipedii starają się sprostać swojej odpowiedzialności jako źródła dokładnych informacji.

SUBSKRYBUJ

Zasubskrybuj WIRED i bądź mądry dzięki większej liczbie ulubionych autorów pomysłów.

W tym agresywnym posunięciu, który nie jest niczym innym, jak tylko siedzeniem, panel administratorów Wikipedii w lipcu zadeklarował, że Fox News nie będzie już uważany za „ogólnie wiarygodny” w swoich relacjach z polityki i nauki, a w tych obszarach „powinien być używany z ostrożnością do weryfikuj kontrowersyjne roszczenia ”. (Artykuły Fox News na inne tematy pozostały nienaruszone). Było po prostu zbyt wiele przykładów wprowadzających w błąd, niedokładnych i nachalnych raportów o nauce i polityce, aby Wikipedia mogła przekazać artykuły Fox News w ramach szerszego poszukiwania prawdy.

I chociaż ta decyzja nie wyrzuciła Fox News z Wikipedii na te tematy – wciąż istnieją tysiące linków do artykułów Fox News, które się tam pojawiają – pozbawia Fox News możliwości kształtowania tego, jak opinia publiczna interpretuje wydarzenia polityczne i polityków w Wikipedii . Zmiany w artykule Bassa, które zwróciły uwagę na kontrowersje promowane przez Fox News, pozwalają rzucić okiem na stawkę.

Stosunek dużych platform do Fox News nie mógł się bardziej różnić od postawy Wikipedii. Przeszukaj Google News, YouTube lub Facebook, a znajdziesz mnóstwo reportaży Fox News o polityce i nauce. Dlaczego nie? Gdy zignorujesz znaczenie dokładności i proporcjonalności, Fox News świetnie sprawdza się w biznesie. Jej stronnicze raporty gasną pragnienie sporej części opinii publicznej. Według wynik spośród najpopularniejszych linków publikowanych każdego dnia na Facebooku artykuł Fox News był numerem jeden przez trzy dni z ostatnich siedmiu dni.

Jak na platformę cyfrową, Wikipedia jest odświeżająco stara w swoich wartościach. Prowadzona przez fundację non-profit z pewnością nie boi się nudy.

I chociaż ja i inni możemy szybko odczytać polityczne znaczenie decyzji o zminimalizowaniu wpływu Fox News na Wikipedię, administratorzy, którzy ogłosili zmianę polityki, zwykle umniejszają dramat. Jeden z tych administratorów, który jest Brytyjczykiem i trzyma się za rączkę Lee Vilenski, zajął się tą sprawą pomimo, a właściwie z powodu jego braku zainteresowania polityką. Jego obszar edycji zwykle obejmuje snookera i bilarda; jedyny Trump, do którego odwoływał się podczas długiej wymiany e-maili ze mną, to Judd, 30-letni mistrz świata w snookerze z Bristolu.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook