Różności i nowinki technologia

Donald Trump jest jednym z 15 000 użytkowników Gaba, których konto właśnie zostało zhakowane

 promocyjne dla serwisu społecznościowego mówi Gab

Założyciel skrajnie prawicowej platformy mediów społecznościowych Gab powiedział, że prywatne konto byłego prezydenta Donalda Trumpa znalazło się wśród danych skradzionych i publicznie ujawnionych przez hakerów, którzy niedawno włamali się do witryny.

W niedzielnym oświadczeniu założyciel, Andrew Torba, użył transfobicznego sloganu, odnosząc się do Emmy Best, współzałożycielki Distributed Denial of Secrets. W oświadczeniu potwierdzono, że grupa w stylu WikiLeaks przedstawiła w poniedziałek, że uzyskała 70 GB haseł, prywatnych postów i więcej od Gaba i udostępniła je wybranym badaczom i dziennikarzom. Best powiedział, że dane zostały dostarczone przez niezidentyfikowanego hakera, który włamał się do Gaba, wykorzystując lukę SQL-injection w swoim kodzie.

„Moje konto i konto Trumpa zostały naruszone, oczywiście, ponieważ Trump ma zamiar wyjść na scenę i przemówić” – napisała Torba w niedzielę, gdy Trump miał przemawiać na konferencji CPAC na Florydzie. „Cała firma zajmuje się badaniem tego, co się stało, i pracą nad wyśledzeniem i naprawieniem problemu”.

Ważny zestaw danych

GabLeaks, jak DDoSecrets nazywa wyciekiem, pojawia się prawie osiem tygodni po tym, jak powstańcy popierający Trumpa zaatakowali Kapitol Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy zamieszek zrobili setki tysięcy filmów i zdjęć z oblężenia i opublikowali je w Internecie. Główne serwisy społecznościowe usuwały większość treści, ponieważ naruszały ich warunki korzystania z usługi.

„Dane Gab to ważny, ale skomplikowany zbiór danych” – napisał personel DDoSecrets w poście w poniedziałek rano. „Oprócz tego, że jest korpusem publicznego dyskursu na temat Gab, zawiera każdy prywatny post i wiele wiadomości prywatnych. W prostszym lub bardziej zwyczajnym czasie byłby ważnym zasobem socjologicznym. W 2021 r. Jest również zapis kultury i dokładne stwierdzenia dotyczące nie tylko wzrostu ekstremistycznych poglądów i działań, ale także próby zamachu stanu ”.

Gab i konkurencyjna witryna o nazwie Parler to jedne z ostatnich miejsc, w których większość treści pozostawała publicznie dostępna. Amazon i dostawcy usług hostingowych wskazali później na brak odpowiedniej moderacji treści przy zawieszaniu usługi Parler.

Jednak na krótko przed szalowaniem ktoś znalazł sposób na wykorzystanie publicznie dostępnych interfejsów programistycznych Parlera, aby wydobyć około 99 procent treści użytkownika z witryny, a następnie udostępnić ją publicznie.

Chociaż grupy organów ścigania prawdopodobnie miały inne sposoby uzyskania danych Parlera, ich publiczna dostępność umożliwiła znacznie szerszemu gronu osób prowadzenie własnych badań i dochodzeń. Wyciek był szczególnie cenny, ponieważ materiały zawierały metadane, które zwykle są usuwane, zanim użytkownicy będą mogli pobrać filmy i obrazy. Metadane dały ludziom możliwość śledzenia dokładnych osi czasu i lokalizacji filmowanych uczestników.

Według DDoSecrets 70 GB GabLeaks zawiera ponad 70 000 wiadomości w postaci zwykłego tekstu w ponad 19 000 czatów prowadzonych przez ponad 15 000 użytkowników. Zrzut pokazuje również hasła, które są „zaszyfrowane”, co jest procesem kryptograficznym, który konwertuje zwykły tekst na niezrozumiałe znaki. Chociaż skrótów nie można przekształcić z powrotem w zwykły tekst, złamanie ich może być trywialne, gdy witryny internetowe wybierają słabe schematy mieszania. (Best powiedział Arsowi, że nie wie, jaki schemat haszowania został użyty). Wyciek obejmuje również hasła w postaci zwykłego tekstu dla grup użytkowników.

Przystań dla mowy nienawiści

Gab był od dawna krytykowany jako przystań dla mowy nienawiści. W 2018 roku Google zablokował aplikację Gab w swoim Sklepie Play z powodu naruszenia warunków korzystania z usługi. Rok później firma hostingowa GoDaddy zakończyła świadczenie usługi Gabowi po tym, jak jeden z jej użytkowników zgłosił się na stronę, aby skrytykować hebrajskie Towarzystwo Pomocy Imigrantom na krótko przed zabiciem 11 osób w synagodze w Pittsburghu.

Gab został również zbadany przez prokuratora generalnego Pensylwanii. W styczniu Liga Przeciwko Zniesławieniu wezwała Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych do zbadania roli Gaba w ataku powstańców na stolicę.

Próby skontaktowania się z Torba w celu uzyskania komentarza nie powiodły się.

Best powiedział, że DDoSecrets udostępnia GabLeaks tylko dziennikarzom i badaczom z udokumentowaną historią ukrywania wycieków. Użytkownicy mogą użyć tego linku, aby poprosić o dostęp.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook