Różności i nowinki technologia

Dostawcy usług internetowych zintensyfikują walkę ze SpaceX, powiedz FCC, że Starlink będzie zbyt wolny

Mapa Stanów Zjednoczonych z liniami i kropkami reprezentującymi dostęp szerokopasmowy.

Getty Images | imaginima

Więcej grup z branży szerokopasmowej walczy z ofertą SpaceX, aby uzyskać prawie 900 milionów dolarów z funduszy Federalnej Komisji Łączności. Dwie grupy reprezentujące dostawców Internetu światłowodowego i wiejskiego przesłały wczoraj FCC raport, w którym twierdzą, że Starlink doświadczy niedoboru przepustowości w 2028 r., Kiedy to usługa satelitarna może być wymagana do osiągnięcia ważnego terminu wdrożenia FCC.

Badanie zostało zlecone przez Fiber Broadband Association (FBA) i NTCA-The Rural Broadband Association. Wzywają FCC do dokładnego zbadania, czy usługa szerokopasmowa SpaceX Starlink powinna otrzymać pieniądze od Rural Digital Opportunity Fund (RDOF), który niedawno przyznał SpaceX 885,51 miliona dolarów w ciągu 10 lat, aby zapewnić Starlink 642925 domom i firmom w 35 stanach. Finansowanie SpaceX i innych dostawców usług internetowych nie zostanie sfinalizowane, dopóki FCC nie przejrzy ich złożonych wniosków, które zostały złożone po aukcji odwrotnej.

W zgłoszeniu dołączonym do zleconego przez nich badania FBA i NTCA powiedziały FCC:

Komisja stoi przed zniechęcającym, ale kluczowym zadaniem, polegającym na zapewnieniu, że zwycięscy oferenci mogą spełnić swoje zobowiązania w zakresie interesu publicznego, a nie uwięzić niezasłużonych konsumentów. A stawka staje się większa, gdy oferent zdobędzie prawa do obsługi setek tysięcy niezasłużonych lokalizacji i zamierza korzystać z technologii i infrastruktury sieciowej, które nie są jeszcze sprawdzone na rynku – zwłaszcza gdy przez wiele lat nie będzie wiadomo, czy te technologie będą ewoluować do tego stopnia, że ​​mogą faktycznie spełnić zobowiązania oferenta w zakresie RDOF.

Jednym z takich wygrywających oferentów jest SpaceX …, który nie wdrożył jeszcze swojej pełnej konstelacji satelitów i stacji naziemnych, a właśnie zaczął oferować usługi komercyjne. Zarówno opinia publiczna, jak i inżynierowie komunikacyjni, w tym w firmach członkowskich FBA i NTCA, często zdumiewają się planami i wysiłkami SpaceX; Jednak osoby z doświadczeniem inżynieryjnym wiedzą, że często istnieje duża luka między teoretyczną a rzeczywistą wydajnością sieci.

FCC niekoniecznie przyjmie roszczenia grup. Prognozowanie niedoboru mocy z siedmioletnim wyprzedzeniem jest trudne, a grupy, które zleciły badanie, mają żywotny interes w zapobieganiu uzyskaniu finansowania przez SpaceX. Pieniądze, które nie są dystrybuowane do SpaceX, mogą zostać przekazane innym dostawcom usług internetowych. 885,51 miliona dolarów, jakie SpaceX ma na zdobycie, to duża część z 9,2 miliarda dolarów przyznanych 180 podmiotom w całym kraju na rozbudowę sieci do 5,2 miliona domów i firm.

Skontaktowaliśmy się dzisiaj ze SpaceX i zaktualizujemy ten artykuł, jeśli otrzymamy odpowiedź.

NTCA reprezentuje 850 małych operatorów telekomunikacyjnych, podczas gdy FBA reprezentuje połączenie dostawców usług internetowych, gmin i sprzedawców, którzy sprzedają sprzęt i usługi dostawcom usług internetowych. Zgłoszenie FBA i NTCA nastąpiło kilka dni po tym, jak grupy lobbujące spółdzielni elektrycznych, które zapewniają szerokopasmowy dostęp do Internetu, powiedziały FCC, że technologia satelitarna SpaceX na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) jest eksperymentalna i niesprawdzona i nie powinna uzyskać finansowania. Grupy spółdzielni elektrycznych wyraziły również obawy dotyczące stacjonarnych usług bezprzewodowych, które mają otrzymać finansowanie FCC.

Przewidywanie spadku wydajności

Jeśli jego finansowanie zostanie ostatecznie zatwierdzone, SpaceX będzie musiał zapewnić prędkość pobierania 100 Mb / s i wysyłania 20 Mb / s do 642925 lokalizacji, aby spełnić swoje zobowiązanie wobec FCC. FBA i NTCA zatrudniły firmę konsultingową Cartesian, aby przeanalizowała, czy SpaceX może to zrobić. Przeprowadzenie analizy jest „niemałym zadaniem, biorąc pod uwagę, że: (a) SpaceX dostarczył publicznie ograniczone informacje o swojej sieci i możliwościach wydajności; (b) plany sieci SpaceX i możliwości wydajnościowe nadal się zmieniają; oraz (c) działania Komisji w toczące się i przyszłe postępowania mogą spowodować dalsze zmiany planów SpaceX ”- stwierdziły grupy.

Wyniki są „oparte na najlepszych publicznie dostępnych informacjach i konserwatywnych założeniach w odniesieniu do czynników, takich jak popyt”, ale FBA i NTCA przyznały, że „informacje dostarczone poufnie przez SpaceX w długim procesie mogą zapewnić dodatkowe dane wejściowe i przynieść różne wyniki ”. Mając te zastrzeżenia, raport Cartesiana przewiduje, że w 2028 roku 56 procent abonentów na obszarach finansowanych przez SpaceX przez FCC „doświadczy degradacji usług” z powodu zatłoczenia. Cartesian wybrał rok 2028, ponieważ prawdopodobnie minie 6-letni termin na wdrożenie wszystkich wymaganych łączy szerokopasmowych.

„Więcej lokalizacji będzie miało wpływ, jeśli zużycie RDOF będzie wyższe lub SpaceX wystartuje mniej satelitów do 2028 roku” – kontynuuje raport. „Usługa RDOF mogłaby być znacznie gorsza, gdyby pojemność Starlink została przydzielona do przypadków użycia innych niż RDOF”. Cartesian powiedział, że jego „model zakłada, że ​​Starlink jest w stanie osiągnąć swój cel 12 000 satelitów przed wyznaczoną datą ukończenia RDOF” oraz że „przepustowość pojedynczego satelity jest ustalona na poziomie 20 Gb / s, zgodnie z wcześniejszymi publicznymi oświadczeniami SpaceX”.

Aby przewidzieć wymaganą przepustowość na abonenta, Cartesian powiedział, że oparł się na „aktualnych szacunkach średniego wykorzystania przepustowości na abonenta w godzinach szczytu w zakresie od 1,7 do 2,7 Mb / s”. Zwiększył te szacunki dotyczące wykorzystania w godzinach szczytu „w celu ustalenia minimalnej wymaganej przepustowości na poziomie 3,6 Mb / s na abonenta, aby zapewnić 25% zapasu przy najwyższym szczytowym wykorzystaniu”.

Cartesian próbował uwzględnić przyszły wzrost zapotrzebowania na przepustowość ze źródeł takich jak strumieniowe przesyłanie wideo 4K. Cartesian oszacował, że do 2028 r. SpaceX będzie musiał zapewnić od 15,3 do 20,8 Mb / s na abonenta, aby wypełnić swoje zobowiązania. Jest to mniej niż wymagane prędkości pobierania 100 Mb / s, ponieważ scenariusze, w których każdy abonent szerokopasmowy wykorzystuje każdy dostępny bit, nie są realistyczne. Nie wszyscy abonenci aktywnie korzystają z internetu także w godzinach szczytu. Cartesian powiedział, że poprzednie wymagania testowe FCC „narzuciły próg 80/80, co oznacza, że ​​80 procent lokalizacji testowych musi być równe lub przekraczające prędkość testów 80 Mb / s”.

„Stworzyliśmy model najlepszego możliwego udziału abonentów w pełni obsługiwanych przez Starlink przy niskich i wysokich wymaganiach przepustowości odpowiednio 15,3 i 20,8 Mb / s – klienci otrzymujący mniej usług będą doświadczać degradacji usług” – czytamy w raporcie. Przy 15,3Mbps w 2028 roku 56 procent abonentów byłoby poniżej progu; Raport podaje, że przy 20,8 Mb / s w 2028 r. 57 procent abonentów byłoby poniżej progu.

„Mediana alokacji przepustowości to 14,7-17,1 Mb / s i 25-29 proc. Abonentów [would] otrzymują mniej niż 10 Mb / s w godzinach szczytu ”- napisał Cartesian.

Błonnik jest lepszy – ale nie jest dostępny dla wielu

FCC zbada roszczenia techniczne SpaceX przed zatwierdzeniem pieniędzy, ale Starlink może w rzeczywistości być najlepszą opcją dla wielu Amerykanów mieszkających na pustyniach szerokopasmowych. Światłowód do domu jest dziś oczywiście złotym standardem dla łączy szerokopasmowych, zapewniając największą prędkość, przesyłanie danych równie szybkie jak pobieranie i doskonałą niezawodność. Jednak obecni dostawcy usług internetowych nie rozszerzyli zasięgu światłowodu do domu na ogromne obszary Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza na obszarach wiejskich Ameryki, a nawet na wielu obszarach miejskich i podmiejskich.

Jeśli Starlink poradzi sobie z 5 milionami użytkowników, których SpaceX planuje w USA, może to być ogromna modernizacja w miastach, w których usługodawcy internetowi nie zdołali zmodernizować starych sieci DSL. (Klienci, którzy mają przynajmniej kablowy dostęp szerokopasmowy, prawdopodobnie nie będą potrzebować czegoś takiego jak Starlink, chociaż kabel pozostaje daleko w tyle za światłowodem pod względem prędkości wysyłania.)

Chociaż SpaceX nie odpowiedział na badanie FBA / NTCA, firma reklamowała postępy Starlink w zeszłym tygodniu w petycji do FCC ubiegającej się o wyznaczenie jako kwalifikującego się operatora telekomunikacyjnego, mówiąc, że „wydajność Starlink nie jest teoretyczna ani eksperymentalna”. Wersja beta Starlink obsługująca już 10 000 użytkowników w Stanach Zjednoczonych i za granicą wykazuje „dojrzałość techniczną i nieodłączną zdolność do obsługi usług szerokopasmowych o wysokiej przepustowości i małych opóźnieniach dla nieobsługiwanych lub niedostatecznie obsługiwanych społeczności nawet w najbardziej oddalonych i wiejskich obszarach Stanów Zjednoczonych”. zgłoszenie powiedział.

„Starlink stale się rozwija, ponieważ SpaceX wdraża dodatkową infrastrukturę i możliwości, średnio dwa starty Starlink miesięcznie, aby zwiększyć pojemność na orbicie wraz z aktywacją dodatkowych bramek w celu poprawy wydajności i poszerzenia obszarów zasięgu usług w całym kraju” – powiedział SpaceX.

Podczas gdy obecni dostawcy usług internetowych są nieufni wobec nowej konkurencji ze strony satelitów Starlink na niskiej orbicie okołoziemskiej, tradycyjni operatorzy telekomunikacyjni nie gwarantują spełnienia wymagań FCC. CenturyLink i Frontier niedawno przekroczyły terminy wdrożenia FCC w dziesiątkach stanów i oba mają otrzymać więcej pieniędzy z nowego programu RDOF.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook