Oprogramowanie

Duolingo dodaje do menu jidysz

Duolingo, popularna aplikacja do nauki języków, na swojej liście kursów oferuje szeroką gamę języków. Chociaż jest znany z nauczania dobrze znanych języków, takich jak francuski, hiszpański i chiński, dodał także kursy w językach, które są rzadziej używane, takich jak irlandzki, szkocki gaelicki, hawajski – a teraz, od 6 kwietnia, jego 40-ty język: jidysz.

Podczas gdy jidysz w USA jest bardziej znany z niektórych słów, które weszły do ​​popularnego leksykonu („On jest takim głupkiem!”), To w rzeczywistości jest to język na pełną skalę. Połączenie języka wysokoniemieckiego, hebrajskiego i aramejskiego, z odrobiną języków słowiańskich (a ostatnio angielskiego), przed II wojną światową było szeroko używane przez społeczności żydowskie mieszkające w Europie Środkowej i Wschodniej.

Obecnie jidysz jako język codzienny jest używany głównie w społecznościach żydowskich chasydzkich i charedich (ultraortodoksyjnych), chociaż wśród potomków europejskich jidysz istnieje duże zainteresowanie jidysz.

Na przykład, podczas gdy moja rodzina nie mówi już na co dzień w jidysz, moi rodzice dorastali mówiąc w tym języku i wysłali mnie na kilka lat na zajęcia pozalekcyjne, abym też mógł się go nauczyć. Chociaż nie jestem już tak biegły jak kiedyś, nadal potrafię zarządzać „bisl jidysz” (trochę jidysz), więc zapytałem Duolingo, czy mógłbym wypróbować kurs jidysz z wyprzedzeniem, aby zobaczyć, jak to działa.

Nie jestem obcy z Duolingo – używałem aplikacji, aby od nowa nauczyć się hiszpańskiego w szkole średniej – i zauważyłem, że kurs jidysz jest zgodny ze znaną metodologią aplikacji. Zaczyna się od sprawdzenia twojej istniejącej znajomości języka, zakładając, że nie zaczynasz od zera. (Mój okazał się sprawiedliwy, ale nie świetny.) Następnie zaczyna się od powtórzeń i przykładów, prowadząc cię przez podstawy, a następnie do rozmowy z wykorzystaniem różnych tematów (takich jak pójście do restauracji).

Wersja aplikacji, z którą pracowałem, nadal zawierała błędy w wersji beta. Na przykład za każdym razem, gdy klikniesz słowo, głos powinien powtórzyć je na głos, a kilku słów brakowało. Byłem również zainteresowany stwierdzeniem, że kilka słów zostało wymawianych zupełnie inaczej niż byłem przyzwyczajony, ale nie byłem pewien, czy to kolejna usterka beta, czy wskazanie używanego dialektu.

I to jest jeden z haczyków w nauczaniu dowolnego języka. Ponieważ jidysz był kiedyś rozpowszechniony w wielu różnych krajach, używano także wielu dialektów. Pamiętam, że moi dziadkowie byli bardzo rozbawieni, ponieważ dialekt, którego uczyłem się w szkole, był tak inny niż ten, z którym dorastali. Według Duolingo, jego kurs jidysz używa chasydzkiej węgierskiej wymowy, ponieważ jest to obecnie najczęściej używana, podczas gdy gramatyka jest oparta na wersji znormalizowanej przez YIVO Institute for Jewish Research (czyli gramatykę, której mnie uczono).

Będę ciekawy, gdzie ujawniają się te różnice, gdy przejdę do bardziej zaawansowanych poziomów. W międzyczasie, aby promować swój nowy kurs jidysz, Duolingo załatwiło kilka delikatesów w USA – Katz’s Deli w Nowym Jorku, Manny’s Deli w Chicago, Factor’s Famous Deli w Los Angeles, Zak the Baker w Miami i Pigeon Bagels w Pittsburghu – rozdawać darmowe bułeczki ze szmaragdem (ser śmietankowy) 6 kwietnia klientom, którzy próbują zamówić (za pomocą niektórych znaków na miejscu) w jidysz.

Ci z nas, którzy nie mieszkają w pobliżu jednego z tych miejsc lub którzy nadal unikają zakupów na miejscu, będą musieli zadowolić się jedzeniem z własnych lodówek, podczas gdy uczymy się bisl jidysz. Duolingo jest dostępne na iOS, Androida i przez Internet; podstawowa aplikacja jest bezpłatna lub możesz pozbyć się reklam i śledzić swój proces za 7 USD miesięcznie.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook