Nowości

Duży iPad, Mini LED: dlaczego nowy wyświetlacz Apple iPad Pro jest lepszy i jaśniejszy

Najnowszy iPad Pro firmy Apple może wyglądać bardzo podobnie do modelu, który zastępuje, ale zawiera kilka głównych ulepszeń w środku. Ma ten sam mocny, energooszczędny chip M1, co najnowszy MacBook Air, 13-calowy MacBook Pro, Mac mini, a teraz przeprojektowany iMac. Modele komórkowe przeszły na 5G. Przednia kamera może powiększać i przesuwać, aby zachować ostrość podczas rozmów wideo. Ale oprócz procesora, największy skok techniczny dotyczy wyłącznie iPada Pro 12,9 cala: Apple nazywa to „Liquid Retina XDR”, nowym wyświetlaczem, który wykorzystuje podświetlenie Mini LED, aby uzyskać wyższą jasność i większy kontrast niż jakikolwiek iPad ( lub Mac), które firma kiedykolwiek wyprodukowała.

Apple twierdzi, że 12,9-calowy iPad Pro może osiągnąć jasność 1000 nitów na pełnym ekranie – na równi z ultra-drogim wyświetlaczem Pro Display XDR – a części ekranu mogą uderzyć w przejmujące oko 1600 nitów podczas odtwarzania treści HDR. To jaśniejsze niż wiele telewizorów 4K HDR dostępnych na rynku.

Dla porównania, poprzedni iPad Pro osiągnął szczyt na 600 nitów. Kropka. Pomiary te niszczą również ofertę Apple Mac. 16-calowy MacBook Pro może mieć nawet 500 nitów. Błyskotliwy 24-calowy iMac wprowadzony wczoraj? Również 500 nitów. Sprawy są nieco bliższe, gdy spojrzysz na ekran OLED iPhone’a 12 Pro, który może osiągnąć maksymalną jasność 800 nitów i 1200 w HDR.

Ale Apple nie jest jeszcze gotowy na przejście na OLED dla swoich tabletów, a uzasadnienie prawdopodobnie sprowadza się do przewagi jasności Mini LED – plus obietnica firmy, że ten iPad Pro, z jego fantazyjnym wyświetlaczem, nadal ma standardową 10. -godzinna żywotność baterii, której oczekują użytkownicy iPadów. Tak czy inaczej, jest to ulepszenie, które powinno być wyraźnie widoczne dla oka.

Co to jest Mini LED?

W przeciwieństwie do OLED, w którym poszczególne piksele świecą się samoczynnie i mogą się całkowicie wyłączyć, gdy nie są potrzebne, Mini LED jest bardziej naturalnym następstwem ekranów LCD, które stały się podstawą elektroniki użytkowej. Ale tym, co wyróżnia to nowe podejście, jest rozmiar i ilość diod LED za ekranem. Podczas imprezy Spring Loaded Heidi Delgado z Apple powiedziała, że ​​poprzedni iPad Pro miał 72 diody LED, ale w nowej „Liquid Retina XDR” udało się zmieścić ich ponad 10 000. Apple osiągnął to poprzez miniaturyzację diod LED do rozmiaru „120 razy mniejszego niż w poprzednim projekcie”.

Apple twierdzi, że 12,9-calowy iPad Pro ma ponad 10 000 diod LED.
: Apple

Mini-diody LED są pogrupowane w ponad 2500 lokalnych stref ściemniania, które mogą indywidualnie rozjaśniać i ściemniać w zależności od tego, co jest wyświetlane na wyświetlaczu. Ten szczegółowy poziom kontroli, według Delgado, powoduje, że klienci „widzą najjaśniejsze światła wraz z subtelnymi szczegółami w najciemniejszych częściach obrazu”.

Strefy ściemniania mogą świecić i ściemniać w zależności od tego, co jest na ekranie.

Apple nie jest pierwszym producentem Mini LED

Choć może to być pierwszy raz, kiedy Mini LED trafił do tabletu, technologia ta pojawiła się już w telewizorach. TCL naprawdę zapoczątkowało ten trend w 2019 roku i najwyraźniej Samsung i LG to zauważyły: ich telewizory LCD z wyższej półki z 2021 roku wykorzystują teraz również podświetlenie Mini LED.

Wizualizacja implementacji Mini LED firmy TCL w telewizorach.
: TCL

Oto jak TCL wyjaśnia ulepszenia wizualne:

Telewizory LCD LED mają dwie części wyświetlacza, które łączą się, tworząc obraz. Część wyświetlacza „LCD” (wyświetlacz ciekłokrystaliczny) tworzy obraz, a część „LED” (dioda elektroluminescencyjna) emituje światło, które prześwituje przez obraz, tak aby Twoje oczy mogły go zobaczyć. Zatem zaletą tysięcy precyzyjnie kontrolowanych mini-diod LED w aktywnym podświetleniu matrycy jest mocniejsze światło, które jest bardziej płynnie rozprowadzane na ekranie, precyzyjniej kontrolowane w celu uzyskania ostrego kontrastu i skuteczniejsze w tworzeniu żywych nasyconych kolorów, które olśniewają oczy. Mini-LED zapewnia po prostu znacznie lepszą jakość obrazu.

Ogromny wzrost liczby diod LED może również skutkować lepszą jednolitością panelu; niektórzy właściciele poprzednich 11-calowych i 12,9-calowych iPadów Pro zauważyli nierównomierne podświetlenie. Po wymianie jednego lub dwóch z tego właśnie powodu mogę ręczyć. „Loteria panelowa” to rzecz z praktycznie każdym urządzeniem – telewizorami, laptopami, tabletami itp. – ale przejście na Mini LED powinno pomóc w utrzymaniu spójności.

Co to słyszę o MicroLED?

MicroLED jest postrzegany jako kolejny duży krok naprzód w technologii wyświetlaczy telewizyjnych i potencjalny następca OLED. Ma wiele najlepszych cech OLED (takich jak samoemisyjne diody LED), zwiększa jasność i nie ma większości związanych z tym wad, ponieważ technologia jest nieorganiczna. Ale w tej chwili MicroLED jest wyjątkowo kosztowny i można go znaleźć tylko w luksusowych telewizorach Samsunga o najwyższej jakości.

Ostateczne wrażenia na nowym iPadzie Pro będą musiały poczekać, aż dostaniemy go w nasze ręce. Ale jako ktoś, kto codziennie używa poprzedniego modelu 12,9-calowego do celów produktywnych i kreatywnych, jestem bardzo ciekawy, co Mini LED wnosi do iPada.

Związane z:

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook