Różności i nowinki technologia

Dym z pożarów jest obciążony drobnoustrojami. Czy to jest niebezpieczne?

Jeśli masz pecha wystarczająco dużo, aby wdychać dym z ognia, dostajesz płuca zwęglonego materiału roślinnego, szkodliwych gazów i – jeśli ogień przedarł się przez ludzkie struktury – spalonych materiałów syntetycznych. Ogólnie rzecz biorąc, są to złe rzeczy, które okazały się poważnie szkodliwe dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla osób z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma. I nie ma powodu do zmartwień, ale okazuje się, że mgiełka jest również wypełniona drobnoustrojami, takimi jak bakterie i grzyby.

Problem w tym, że naukowcy dopiero zaczęli badać tę dymiącą społeczność drobnoustrojów. To skłoniło dwóch naukowców do opublikowania w czasopiśmie nowego artykułu perspektywicznego Nauka dziś wzywamy do interdyscyplinarnych działań w celu lepszego scharakteryzowania tych drobnoustrojów i ustalenia, w jaki sposób mogą one jeszcze bardziej pogarszać palenie pozaziemskie ludzkich płuc. „Składa się nie tylko z cząstek stałych i gazów, ale zawiera również znaczący żywy składnik” – mówi Leda Kobziar, współautorka artykułu, naukowiec zajmujący się pożarami z University of Idaho. Dym z pożarów może faktycznie rozprzestrzeniać organizmy pożyteczne dla ekosystemu, dodaje Kobziar, ale „jakie mogą być konsekwencje dla rozprzestrzeniania się patogenów, o których wiemy, że są przenoszone w powietrzu?”

Ale trzymaj się kleszcza: czy mikroby nie powinny zostać ugotowane na śmierć w płomieniach? Cóż, to nie daje tym mikrobom żadnego kredytu. Widzisz, pożar lasu płonie z różną intensywnością w różnych miejscach, gdy porusza się po krajobrazie. „W najmniejszej skali całkowite spalanie łączy się z niepełnym spalaniem” – mówi Kobziar. „Nawet przy jednym centymetrze można było uzyskać bardzo wysokie temperatury przez długi czas, a przy następnym centymetrze można je całkowicie pominąć i nie ogrzewać wcale. Tak więc ten stopień zmienności zapewnia wiele kieszeni, w których te mikroby mogą przetrwać pożar ”.

Zamiast zginąć, jeżdżą autostopem na kawałkach zwęglonego węgla i pary wodnej, podczas gdy ciepło pożaru unosi całe błoto w niebo. Jeśli skończą w małych kropelkach wody, może to dobrze chronić je przed wysychaniem podczas podróży z wiatrem. „Wiemy, że drobnoustroje przyczepione do cząstek pyłu są z pewnością transportowane przez kontynenty” – mówi Kobziar. „Nie mamy więc powodu, by sądzić, że nie występuje to również w dymie, gdy się przemieszcza. Ale jak długo przeżywają, a które przeżywają? To jest otwarte pytanie i mamy nadzieję, że właśnie taki rodzaj badań zainspiruje ten artykuł ”.

Weźmy na przykład rodzaj grzyba Coccidioides, których gatunki żyją w glebie. Kiedy ogień przedziera się przez krajobraz, narusza glebę zarówno bezpośrednio, żując ją płomieniami, ale także pośrednio: całe to gorące, wznoszące się powietrze tworzy atmosferyczną pustkę w pobliżu powierzchni, a więcej powietrza napływa z boków, aby ją wypełnić to. Może to powodować gwałtowne wiatry, które przeszukują ziemię, powodując aerozolowanie grzybów.

Kiedy strażacy wdychają to zgniłe powietrze, grzyby mogą prowadzić do stanu zwanego kokcydioidomikozą lub gorączką dolinową, której objawami są gorączka i duszność. Stan może rozwinąć się, powodując zapalenie płuc lub zapalenie opon mózgowych, infekcję tkanek otaczających mózg i rdzeń kręgowy. (Zakażenie innym rodzajem grzyba o nazwie Kryptokoki, również niepokój związany z dymem lotniczym, prowadzi do podobnych objawów.) Kokcydioidomikoza jest na tyle powszechna wśród strażaków, że Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom uważają zawód za zagrożony zakażeniem grzybiczym.

Obraz może zawierać: Wszechświat, Kosmos, Astronomię, Kosmos, Planetę, Noc, Na zewnątrz, Księżyc i Naturę

Przewodnik WIRED po zmianach klimatu

Świat się ociepla, pogoda się pogarsza. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, co ludzie mogą zrobić, aby przestać niszczyć planetę.

W miarę jak pożary stają się coraz większe i bardziej intensywne dzięki zmianom klimatycznym, naukowcy odkrywają niepokojący wzrost przypadków grzybic (czyli wszelkich chorób wywoływanych przez grzyby) na Zachodzie Ameryki. Zarodniki grzybów „mogą działać jako alergen i inicjować rozwój astmy w populacji atopowej i są związane z obniżoną czynnością płuc, hospitalizacjami i zwiększoną śmiertelnością” – mówi Mary Prunicki, dyrektor ds. Badań zanieczyszczenia powietrza i zdrowia na Uniwersytecie Stanforda Sean N. Parker Center for Allergy Research, który nie był zaangażowany w ten nowy artykuł. „Ogólnie rzecz biorąc, wiele drobnoustrojów stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook