NowościRTVTelefony

Dzięki własnym chipom Apple dąży do zdefiniowania przyszłości komputerów osobistych

Apple od dawna był samotnym wilkiem w branży komputerów osobistych w utrzymywaniu własnego systemu operacyjnego zamiast licencjonowania Microsoft Windows, jak robią to rywale. We wtorek firma wyszła dalej z oferty, wprowadzając na rynek pierwsze laptopy i komputery stacjonarne zbudowane na procesorach zaprojektowanych w całości we własnym zakresie.

Zmiana krzemu daje Apple nową kontrolę nad własnym przeznaczeniem – i być może przyszłością komputera osobistego.

Zmiana była długo oczekiwana. Apple już tworzy zarówno chipy, jak i oprogramowanie, które zasilają jego urządzenia mobilne. We wtorek firma zaprezentowała pierwsze komputery Mac zbudowane na procesorze M1, zaprojektowane przez własnych inżynierów chipów Apple, porzucając dominującego dostawcę w branży, firmę Intel.

M1 jest podobny do procesorów Apple iPhone i iPad, umożliwiając aplikacjom mobilnym działanie na nowych komputerach PC i zapewniając lepszą wydajność energetyczną. „To był Apple, który jeszcze bardziej oddzielił się od reszty branży komputerów osobistych” – mówi Kevin Krewell, główny analityk w Tirias Research, który śledzi biznes chipów. „Komputer bardziej przypomina smartfon”.

Stworzenie własnych procesorów mobilnych pomogło firmie Apple wprowadzić innowacje dzięki takim funkcjom, jak rozpoznawanie twarzy i rozszerzona rzeczywistość w telefonie iPhone. Zapowiedziane we wtorek projektowanie własnych chipów dla urządzeń takich jak MacBooki i Mac Mini powinno również pozwolić Apple na bardziej kreatywne podejście do komputerów PC.

Kiedy inżynierowie chipów, urządzeń i oprogramowania ściśle ze sobą współpracują, mogą wycisnąć z urządzenia większą wydajność niż jest to możliwe w przypadku gotowego chipa. We wtorkowym wydarzeniu szef oprogramowania Apple, Craig Federighi, chwalił się, że nowy MacBook Air może wybudzić się z trybu uśpienia mniej lub bardziej natychmiast, podobnie jak smartfon lub tablet. Firma zachwalała również imponującą żywotność baterii dla swoich nowych MacBooków z M1, do 20 godzin odtwarzania wideo na jednym ładowaniu.

Nowa swoboda projektowania firmy Apple może mieć wpływ na innych producentów komputerów PC, podobnie jak iPhone ukształtował rynek smartfonów.

nowy macbook pro, air i mini

Wszystko, co zapowiedział Apple, od nowych komputerów Mac po nowe chipy

We wtorek firma zaprezentowała trzy nowe komputery Mac, wszystkie wyposażone w nowo zaprojektowany układ M1.

Smartfony na początku były mniejszymi, mniej wydajnymi akcesoriami do komputerów PC. Dzięki nowej strategii dotyczącej chipów Apple odwraca dynamikę, zacierając granice między komputerem a smartfonem. Konkurenci, którzy nie produkują również wiodących w branży smartfonów, mogą mieć trudności z nadążeniem. Krewell twierdzi, że Apple może również wykorzystać doświadczenie iPhone’a do zintegrowania łączności komórkowej ze swoimi laptopami Apple, dając użytkownikom inny sposób na połączenie się z Internetem.

We wtorek, podczas wydarzenia Apple, zasugerowano, że nakieruje swoich inżynierów oprogramowania – i innych producentów oprogramowania – do większej pracy ze sztuczną inteligencją na laptopach i komputerach stacjonarnych. Podobnie jak najnowsze chipy Apple do iPhone’a, M1 ma dedykowany „silnik neuronowy” do wydajniejszego uruchamiania kodu uczenia maszynowego. Apple powiedział we wtorek, że pomaga zwiększyć atrakcyjność pakietów do edycji zdjęć i wideo; dedykowane wsparcie sztucznej inteligencji może również pomóc w grach lub nowych kategoriach oprogramowania komputerowego.

Przejęcie kontroli nad procesorami to największy i najnowszy krok w długiej kampanii integracji pionowej firmy Apple. Firma spędziła ponad dekadę na budowaniu puli utalentowanych projektantów chipów i projektuje procesory w sercu swoich urządzeń mobilnych od 2010 roku. W zeszłym roku firma wydała 1 miliard dolarów na zakup jednostki Intel, która produkowała sieci komórkowe i Modemy Fi. Teraz projektuje również krzem w sercu komputerów Mac.

Zmiana chipów Apple trwa od lat, ale wydaje się, że pojawiła się w odpowiednim momencie, ponieważ może pomóc firmie sprostać dwóm głównym wyzwaniom w branży komputerowej.

Intel nadal dominuje na rynku chipów do komputerów PC i serwerów, ale ma trudności z terminowym wprowadzeniem dwóch najnowszych generacji technologii wytwarzania chipów. Korzystanie z własnych chipów, zaprojektowanych i wyprodukowanych przez tajwańską TSMC, uwalnia Apple od kłopotów Intela. Utrata Apple nie jest wielkim ciosem dla Intela pod względem sprzedaży, ponieważ Apple jest małym graczem na pecetach, ale pogłębia wrażenie, że Intel stracił na popularności. To wzmocnienie reputacji ARM, brytyjskiej firmy, która licencjonuje technologię układów ARM firmie Apple i wielu innym, i ma zostać przejęta przez firmę NVIDIA zajmującą się układami graficznymi.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook