GryOprogramowanie

Dziesięć lat temu Epic pomógł legitymizować iOS jako platformę do gier dzięki niewielkiemu demo

1 września 2010 firma Epic Games wydała plik Cytadela demo technologiczne w Apple App Store. Granie było nudne – po prostu spacerowałeś po średniowiecznym mieście z perspektywy pierwszej osoby, podziwiając widoki bez celów – ale ten spokojny debiut był wielkim momentem dla iOS, App Store i Epic Games. Okazało się, że programiści potrafią dopasować gigantyczne, bogato szczegółowe fragmenty gry działające na smartfonie i zrobić to, wykorzystując Unreal Engine 3, ten sam silnik, który napędzał niektóre z najpopularniejszych gier w erze konsol Xbox 360 i PS3.

Urządzenia z wyboru, jeśli chcesz uzyskać dostęp do gier mobilnych z imponującą grafiką, nagle stały się tylko iPhonem, iPadem i iPodem touch. Plik Cytadela demo pojawiło się na Androida dopiero prawie dwa i pół roku później, w 2013 roku.

Plik Cytadela demo było wówczas przełomowe i prawdopodobnie pomogło zapoczątkować trend polegający na przenoszeniu wrażeń przypominających konsole do rodzącej się platformy gier mobilnych. Kiedy zobaczyłem go po raz pierwszy, pamiętam, że od razu muszę wyrzucić HTC Droid Eris przez okno i zamiast tego kupić iPhone’a.

Epicka Cytadela

Ta grafika wyglądała tak samo ostro, jeśli nie bardziej, niż to, do czego były wówczas zdolne PS3 i Xbox 360.
Obraz: Epicki

W końcu wypróbowałem to na iPadzie w sklepie z gadżetami, w którym wtedy byłem zatrudniony, i oszałamiające było zobaczyć wysokiej jakości tekstury, które miały wymiar i oświetlenie dynamicznie zmieniające się, gdy wchodzisz do budynku. W pewnym momencie pojawiły się nawet refleksje. W tamtym momencie grałem w lepiej wyglądające gry na PC, ale coś związanego z doświadczeniem bycia zapakowanym w małe urządzenie było magicznym dowodem koncepcji, która wywarła na mnie wpływ, nawet jako radość z chodzenia Cytadela stracił swój urok.

Dziesięć lat później sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W tej chwili Epic Games i Apple są w trakcie głośnej bitwy prawnej, która prawdopodobnie będzie miała poważny wpływ na ich rozwój. Właściwie to już ma: Apple usunęło konto programisty Epic Games w zeszłym tygodniu, uniemożliwiając wszystkim użytkownikom iOS i iPada możliwość ponownego pobierania tytułów Epic.

Jak dotąd obszernie omówiliśmy ten przypadek, ale szybka i brudna oś czasu jest taka, że ​​Epic chciał odstąpić od reguły zakupów Apple w aplikacji, która zajmuje 30 procent każdego zakupu. Apple kontrowersyjnie umieściło na białej liście tylko kilka aplikacji, które nie muszą płacić tego podatku, z których jedna to Amazon. Epic nie jest jednym z nich, więc próbował usunąć się z podatku, sprzedając bezpośrednio V-dolce, Fortnitejest walutą w grze, w grze na iPhone’a bez zgody Apple – i to po nie mniejszym rabacie.

Fortnite działa na iPhonie, czego obecnie nie możesz zrobić.
: Amelia Holowaty Krales

To naruszenie wytycznych Apple App Store skłoniło Apple do usunięcia Fortnite ze sklepu App Store. Epic, a następnie pozywanie Apple, a sprawa jest obecnie w sądzie i prawdopodobnie będzie trwała przez jakiś czas. Najnowsze wiadomości są takie FortniteDługo oczekiwany nowy sezon, który zawiera w grze uniwersum postaci Marvela, nie jest dostępny dla użytkowników iOS lub macOS. Gracze korzystający z Androida mogą nadal przesyłać grę na swoje urządzenia, pobierając pliki bezpośrednio z Epic, ale nawet ci, którzy mieli grę zainstalowaną na swoich urządzeniach z iOS, nie mogą zainstalować aktualizacji.

Więc oto jesteśmy, 10 lat później. To dziwne urodziny Epicka Cytadela, wersja demonstracyjna, która bezpośrednio utorowała drogę wyłącznie dla systemu iOS Ostrze nieskończoności (chociaż gra została pierwotnie pomyślana jako gra Xbox Kinect). Mówiąc bardziej pośrednio, otworzył drzwi dla ogromnej liczby gier z silnikiem Unreal Engine, w tym wielu portów z gier konsolowych i PC, takich jak BioShock i PUBG, aby przejść do iOS, którego inaczej by nie było. Cytadela był punktem zwrotnym w postrzeganiu telefonów jako platformy do gier.

Jeśli nie pobrałeś Cytadela lub którykolwiek z Ostrze nieskończoności gry, nie możesz ich już pobrać w App Store. Niestety, stracił czas – przynajmniej z oficjalnych środków. Co dziwne, Epicka Cytadela jest nadal dostępny w sklepie Amazon App Store dla tabletów Fire. Jeśli nie masz żadnego z nich, rozkoszuj się chwałą dema 2010 na powyższym filmie.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook