Różności i nowinki technologia

Dziś dowiedziałem się, że nietoperze wyznaczają trendy w technologii śledzenia

Nietoperze to nieuchwytne małe stworzenia, co czyni je idealnymi przedmiotami dla naukowców do wypróbowania nowych systemów śledzenia zwierząt. To szczególnie dla mnie świetna wiadomość, ponieważ kocham oba nietoperze i widząc obrazy zwierząt z głupkowatymi małymi tropicielami. Jak możesz patrzeć na te foki z absurdalnymi czapeczkami antenowymi i choć trochę się nie śmiać?

Jedną z najnowszych innowacji w zakresie śledzenia urządzeń do noszenia jest system dulog, bezprzewodowa sieć czujników zbudowana przez biologa Simona Rippergera i inżyniera Niklasa Dudę, która została przetestowana w kilku badaniach śledzenia nietoperzy w ciągu ostatnich kilku lat. Teraz, gdy dulog dowiódł swoich umiejętności w przypadku nietoperzy, które są małe, nocne i ogólnie trudne do obserwowania, para uważa, że ​​może być przydatna w monitorowaniu wszelkiego rodzaju zwierząt.

„Jeśli twój projekt może odnieść sukces w przypadku nietoperzy, prawdopodobnie będzie działał z większością gatunków” – mówi Ripperger w niedawnym poście na blogu Silicon Labs. Kiedy po raz pierwszy zaczął zajmować się śledzeniem nietoperzy, zauważył, że jego doradca „w zasadzie biegł za nietoperzami, ścigając je anteną”. Będę trzymał ten obraz w pamięci przez chwilę, ale Ripperger i Duda uważają, że maleńkie czujniki duloga ułatwią badania na zwierzętach – potrzeba mniej pościgu.

Nietoperz z czerwonawym futrem siedzi na gałęzi drzewa z małym czujnikiem na grzbiecie.

Malutki zwykły borowiec noszący najnowsze trendy w modzie sensorycznej.
Obraz: dulog

Dane zebrane za pomocą tagów Dulog można pobrać zdalnie, co oznacza, że ​​po początkowym podłączeniu naukowcy nie muszą zmagać się ze zwierzętami, aby pobrać dane z ich tagów. Są również mniejsze i lżejsze niż obecne systemy śledzenia GPS, które umożliwiają zdalne pobieranie – nietoperz pokazany powyżej mieści się w dłoni, a czujnik waży mniej niż gram. Najbardziej ekscytujące dla Rippergera jest to, że tagi „rozmawiają ze sobą”, co oznacza, że ​​można ich używać do śledzenia zachowań społecznych oznaczonych zwierząt na podstawie ich bliskości w czasie.

Jak dotąd system dulog został wykorzystany w badaniach, które przyniosły wspaniałe odkrycia: nietoperze-matki prowadzą swoje młode z gniazda do gniazda, nietoperze, które były trzymane w niewoli, utrzymują relacje społeczne, gdy są wypuszczane na wolność, a nietoperze wykazują zachowanie „dystansu społecznego”, gdy oni są chorzy. Po tych sukcesach opartych na nietoperzach Ripperger i Duda mają nadzieję, że wkrótce zaczną sprzedawać system badaczom do użytku z innymi zwierzętami, zarówno dużymi, jak i małymi.

Jeśli chodzi o możliwe zastosowania systemu, „niebo jest granicą” – mówi Ripperger. Nie jestem zaangażowany w żadne ważne badania na zwierzętach, ale osobiście chciałbym przyczepić metkę do mojego psa, aby mieć oko na jej ogólne psoty. Wyobrażam sobie, że byłyby również pomocne w śledzeniu, które wiewiórki są największymi przestępcami zjadając moje ptasie nasienie. Na razie nie są dostępne na bezpośrednie zamówienie, więc naukę pozostawię naukowcom i nadal będę cieszyć się zdjęciami zwierząt z plecakami i czapkami.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook