Edycja specjalna Ars Technicast, część 2: Systemy otwarte i „wspólna siła”


Northrop Grumman
Witamy ponownie w drugiej części naszej dwuczęściowej edycji specjalnej Ars Technicast poświęconej przyszłości łączności na polu bitwy, przedstawionej we współpracy z Northrop Grumman. W części pierwszej rozmawialiśmy o Internecie przedmiotów wojskowych io tym, jak wojownicy stoją przed wieloma takimi samymi wyzwaniami związanymi z Internetem rzeczy, z którymi borykają się konsumenci – tylko w innej skali.
W części drugiej – której możecie posłuchać tutaj – przyjrzymy się roli, jaką odgrywają systemy otwarte w łączeniu wszystkich różnych komponentów, które są niezbędne dla nowoczesnego wojska do dowodzenia, komunikowania się i kontrolowania swojej drogi w trakcie walki. Większość czytelników Ars prawdopodobnie widzi słowa „systemy otwarte” i od razu myśli o FOSS, ale tak naprawdę nie o to chodzi. Zamiast tego „systemy otwarte” w tym kontekście odnoszą się do rzeczy, które mają wspólną nieodłączną interoperacyjność – na przykład możliwość wykorzystania pojedynczego czujnika w wielu różnych typach samolotów. Mówi się, że logistyka jest prawdziwą siłą każdej nowoczesnej armii, a projektowanie systemów otwartych to ogromny mnożnik siły. Co więcej, przyjście na wojnę z kilkoma wymiennymi broniami i czujnikami pomaga radykalnie uprościć linie zaopatrzenia.
Naszym gościem w tej rozmowie jest Richard Sullivan, wiceprezes Northrop Grumman ds. Zarządzania programami. Richard jest w Northrop od 1995 roku i pracował nad wieloma głośnymi projektami, w tym nad opracowaniem tajnego bombowca B-2. Jego obecna rola polega na wymyślaniu, jak kierować projekt systemu bojowego w kierunku bardziej powszechnych i otwartych rozwiązań, więc ten temat jest właściwie jego torbą, kochanie.
(Transkrypcja części drugiej jest dostępna pod tym linkiem).
Jeśli przegapiłeś pierwszą część podcastu, możesz ją złapać tutaj. Możesz również pobrać więcej odcinków Ars Technicast, korzystając z poniższych linków: