Różności i nowinki technologia

Elon Musk truchta świnie w demonstracji implantów mózgowych Neuralink

Neuralink, firma Elona Muska zajmująca się interfejsem mózg-maszyna, zaprezentowała świnię z urządzeniem firmy podczas wydarzenia transmitowanego na żywo w YouTube. Jedna świnia, Gertrude, miała urządzenie rejestrujące sygnały z obszaru mózgu połączonego z jej pyskiem. W czasie demonstracji miała implant przez dwa miesiące.

Gdy pysk Gertrudy dotykał rzeczy, szereg kropek i seria dźwięków wskazywały, kiedy więcej neuronów jest aktywowanych. Mózgi świń mają dużą część przeznaczoną dla pyska, wrażliwego instrumentu wykrywającego.

Projekt urządzenia Neuralink zmienił się od czasu jego prezentacji w zeszłym roku, przez co samo urządzenie jest trudne do zobaczenia na Gertrude. Ma teraz kształt monety i ma leżeć równo z czaszką, zamiast mieć mały moduł spoczywający w pobliżu ucha. To „jak Fitbit w twojej czaszce z cienkimi drutami” – powiedział Musk. Użytkownik może komunikować się z urządzeniem za pomocą technologii Bluetooth Low Energy i sparować z aplikacją na czyimś telefonie, powiedział.

Podobnie jak w przypadku zeszłorocznej imprezy, Musk powiedział, że głównym celem demonstracji była rekrutacja. (Neuralink zatrudnia obecnie około 100 osób, powiedział Musk. W końcu ma nadzieję zatrudnić ponad 10 000 osób). Połączenie ludzkich mózgów z AI jest powodem, dla którego Musk chce tworzyć urządzenia. Ale urządzenie nie zostało jeszcze przetestowane na ludziach, chociaż amerykańska Agencja ds.Żywności i Leków określiła je jako urządzenie przełomowe, program, który pozwoliłby im uzyskać informacje zwrotne od agencji podczas całego procesu rozwoju, powiedział Musk w prezentacji.

Zrzut ekranu z prezentacji Neuralink

Neuralink nie wynalazł interfejsów mózg-maszyna – były one obecne i wszczepiane ludziom od pierwszego opublikowanego raportu w 2006 roku. Głównym wkładem firmy w tę technologię są cienkie, elastyczne przewody, które są pokryte elektrodami, które wychwytują mózg czynność.

Nici mają więcej elektrod niż inne systemy – co oznacza więcej informacji – i mogą nie powodować tak dużych uszkodzeń, jak sztywne igły. Jednak ciała obce w mózgu z czasem ulegają degradacji, a mniejsze rozkładają się szybciej. Jeden z członków zespołu podczas dzisiejszej demonstracji powiedział, że jednym z głównych wyzwań dla Neuralink jest upewnienie się, że urządzenie będzie działać przez dziesięciolecia w korozyjnym środowisku, takim jak mózg.

Drugim wyróżnieniem jest ambicja Muska. Powiedział na dzisiejszym wydarzeniu, że urządzenie może pomóc rozwiązać wiele problemów neurologicznych, od utraty pamięci przez udary po uzależnienie, lub monitorować zdrowie użytkowników i ostrzegać ich, jeśli mają zawał serca. Na zeszłorocznej imprezie powiedział, że Neuralink może uczynić proces wdrożenia urządzenia tak prostym i bezpiecznym, jak operacja oka Lasik; Dziś wieczorem powiedział, że można to zrobić bez znieczulenia ogólnego w niecałą godzinę.

Pierwsze badania kliniczne zostaną przeprowadzone na niewielkiej liczbie pacjentów z ciężkimi urazami rdzenia kręgowego, aby upewnić się, że działa i jest bezpieczny. W zeszłym roku Musk powiedział, że ma nadzieję na rozpoczęcie badań klinicznych na ludziach w 2020 r. Długoterminowo Musk powiedział, że będą w stanie przywrócić pełny ruch u osób z tego typu urazami przy użyciu drugiego implantu na kręgosłupie.

W tej chwili urządzenie jest ograniczone do powierzchni mózgu – nie prowadzi tunelu do głębszych obszarów. Wiele ważnych funkcji, takich jak ruch, wzrok i słuch, zachodzi na powierzchni mózgu.

Musk powiedział, że firma chce zatrudnić inżynierów robotyki, elektryków i programistów do pracy nad urządzeniem i dopracowania procedury chirurgicznej do wdrożenia. Od momentu powstania w 2017 roku firma odnotowuje duże obroty, a tylko dwóch członków zespołu założycielskiego nadal pracuje w Neuralink.

Byli pracownicy powiedzieli Wiadomości Stat że w firmie panował chaos, a naukowcy byli pod ogromną presją, by pośpieszyć się z projektami. Czasami naukowcom wyznaczano tygodnie na ukończenie projektów, które na przykład powinny trwać miesiące. „Tworzą urządzenie medyczne i podejście chirurgiczne do wszczepiania tego urządzenia medycznego i zbliżają się do tego za pośrednictwem firmy technologicznej – działaj szybko i niszcz rzeczy” – powiedział jeden z pracowników.

Musk powiedział, że przy pierwszym uruchomieniu urządzenie będzie „dość drogie”, ale chce obniżyć cenę do kilku tysięcy dolarów. „Myślę, że powinno być możliwe uzyskanie go podobnie do Lasika” – powiedział.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook