Nowości

Facebook ułatwia wyłączanie rankingu algorytmicznego w Twoim kanale aktualności

Facebook wprowadza kilka nowych funkcji, które zapewnią użytkownikom większą kontrolę nad kanałem aktualności, w tym łatwiejszy sposób wyłączania algorytmicznego rankingu kanału i wyświetlania treści w kolejności, w jakiej zostały opublikowane.

Zmiany opierają się na poprzednich usprawnieniach funkcji News Feed. W październiku ubiegłego roku Facebook wprowadził narzędzie „Ulubione”, które pozwala użytkownikom wybrać do trzydziestu znajomych i stron, nadając priorytet ich treściom lub wyświetlając je w osobnym kanale. Firma oferuje również użytkownikom opcję sortowania kanałów według „najnowszych”, ale ukrywa te opcje w mało znanych menu.

Facebook sprawia, że ​​filtry „Ulubione” i „Ostatnie” są teraz znacznie bardziej widoczne, umieszczając je bezpośrednio na górze kanału aktualności jako osobne zakładki, między którymi użytkownicy mogą się przełączać. Możesz zobaczyć, jak to wygląda na poniższych zrzutach ekranu:

Pasek filtru Kanał wiadomości umożliwia użytkownikom przełączanie się między filtrami algorytmicznymi, chronologicznymi i „ulubionych”.
: Facebook

Ten pasek filtru jest dziś dostępny globalnie w aplikacji Facebooka na Androida i pojawi się na iOS „w nadchodzących tygodniach”. Nie jest jasne, czy będzie dostępny w internetowej wersji Facebooka.

Ale jest duże zastrzeżenie: pasek filtru nie jest plikiem stały dodatek do interfejsu użytkownika Facebooka. Firma powiedziała The Verge że funkcja zniknie, jeśli użytkownicy nie będą korzystać z narzędzia Ulubione przez siedem dni. Będą wtedy musieli znaleźć swoje ulubione za pomocą menu preferencji kanału informacyjnego, a pasek filtru powróci. Podobnie karta „Najnowsze” również zniknie, jeśli nie jest regularnie otwierana.

Oprócz paska filtrów Facebook wprowadza nowe narzędzie, które pozwala użytkownikom ograniczyć liczbę osób, które mogą komentować ich posty (może to być ograniczone do znajomych lub tylko oznaczonych osób i stron) oraz rozszerzyć zawartość objętą przez „Dlaczego widzę to?” funkcja.

To ostatnie narzędzie zostało wprowadzone w kwietniu ubiegłego roku i pozwala użytkownikom klikać posty sugerowane przez algorytmy Facebooka, aby zobaczyć, dlaczego zostało im polecone. Te wyjaśnienia będą teraz obejmować sugerowane posty ze stron lub osób, których użytkownicy nie obserwuj, pokazując, jak powiązane tematy, interakcje i lokalizacja postów doprowadziły do ​​ich sugerowania.

“Dlaczego to widzę?” zaoferuje więcej informacji o tym, dlaczego posty były sugerowane użytkownikom.
: Facebook

Te zmiany są stosunkowo niewielkie, ale ogólnie dają ludziom większą kontrolę nad często nieprzejrzystymi algorytmami Facebooka. Zmiany sugerują, że największa na świecie sieć społecznościowa jest gotowa odwrócić uwagę od krytyki wyborów dokonywanych przez jej systemy algorytmiczne. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że firma wielokrotnie znajdowała się pod ostrzałem badań, które pokazują, że te zautomatyzowane systemy wzmacniają dezinformację i treści ekstremistyczne w pozornym dążeniu do zwiększenia zaangażowania użytkowników – miernika, który rządzi wyborami projektowymi Facebooka.

Taka krytyka była nakładana na witrynę od lat, ale w ostatnich miesiącach stała się coraz bardziej ostra, gdy prawodawcy i Rada Nadzorcza firmy rozważają bardziej inwazyjne regulacje algorytmów Facebooka. Mając to na uwadze, sensowne jest, aby firma zapewniła swoim użytkownikom możliwość całkowitej rezygnacji z sortowania algorytmicznego.

Ale jak to często bywa w przypadku Facebooka, firma wydaje się wahać przed wprowadzeniem zmian, które mogą podważyć jej własne statystyki zaangażowania. Jeśli pasek filtru znika po siedmiu dniach bezczynności, pojawia się oczywiste pytanie: czy Facebook naprawdę poważnie myśli o umożliwieniu użytkownikom wybierania tego, co widzą w witrynie, czy po prostu chce sprawiać wrażenie kontroli?

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook