Różności i nowinki technologia

FBI próbuje uzyskać adresy IP i numery telefonów osób, które przeczytały artykuł w USA Today

FBI próbuje uzyskać listę adresów IP, numerów telefonów i innych informacji o osobach, które czytają USA dziś artykuł o śmierci dwóch jej agentów (via Polityka). Wezwanie do sądu (PDF) mówi, że dotyczy śledztwa kryminalnego i szuka informacji od czytelników, którzy uzyskali dostęp do artykułu w określonym przedziale czasowym 35 minut, ale nie jest jasne, kogo lub co Biuro próbuje wyśledzić. USA dziś walczy z przekazaniem informacji, nazywając wniosek niekonstytucyjnym.

„Byliśmy zaskoczeni otrzymaniem tego wezwania, szczególnie w świetle ostatnich oświadczeń prezydenta Bidena popierających wolność prasy. Wezwanie do sądu jest również sprzeczne z własnymi wytycznymi Departamentu Sprawiedliwości dotyczącymi wąskich okoliczności, w których wezwania mogą być kierowane do mediów.” USA dziś wydawca Maribel Perez Wadsworth powiedział w oświadczeniu wysłanym e-mailem na adres Pobocze.

Wspomniany artykuł był artykułem opublikowanym 2 lutego 2021 r., dotyczącym strzelaniny, do której doszło, gdy agenci FBI próbowali wykonać nakaz przeszukania w sprawie dotyczącej pornografii dziecięcej, w wyniku której zginęło dwóch agentów FBI i podejrzany. Wezwanie, wypełnione przez agenta specjalnego FBI, wymaga dużej ilości informacji o urządzeniach, które uzyskały dostęp do artykułu od 19:03 do 19:38 ET w dniu, w którym został opublikowany.

Część wezwania, które FBI wysłało do zamkniętego biura.
Obraz: CourtListener

Nie jest jasne, dlaczego złożono wniosek, biorąc pod uwagę, że podejrzany opisany w artykule, w momencie publikacji artykułu, został zgłoszony jako martwy. Czegokolwiek szuka FBI, USA dziś twierdzi w swoim zgłoszeniu sądowym (PDF), że wniosek narusza Pierwszą Poprawkę, powołując się na wiele orzeczeń z poprzednich spraw, w których rząd nie miał dostępu do podobnych zapisów. Argumentuje również, że FBI uzyskujące dostęp do ogólnych danych o tym, kto czytał artykuł, może ochłodzić jego wysiłki dziennikarskie – jak cytowany we wniosku sędzia Sądu Najwyższego w 1953 r., rząd proszący o tego rodzaju informacje może sprawić, że ludzie czuć się, jakby ktoś czytał im przez ramię.

Perez Wadsworth powiedział w oświadczeniu, że USA dziśAdwokaci ‘s próbowali skontaktować się z FBI, zanim przystąpili do walki z wezwaniem do sądu w sądzie. Pomimo tych prób nigdy nie otrzymaliśmy żadnej merytorycznej odpowiedzi ani żadnego sensownego wyjaśnienia podstawy wezwania” – powiedziała. „Zamierzamy walczyć z żądaniem wezwania do identyfikacji informacji o osobach, które oglądały reportaż USA TODAY. Zmuszanie do poinformowania rządu, kto czyta co na naszych stronach internetowych, jest wyraźnym naruszeniem Pierwszej Poprawki”.

Dodała, że ​​USA Today zwróciło się do sądu o uchylenie nakazu sądowego „aby chronić ważne relacje i zaufanie między czytelnikami USA TODAY a naszymi dziennikarzami”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook