Nowości

FCC pozwala SpaceX obniżyć wysokość satelity, aby poprawić prędkość i opóźnienie Starlink

Terminal użytkownika SpaceX Starlink, znany również jako antena satelitarna, widziany na tle panoramy miasta.
Powiększać / Terminal użytkownika / antena satelitarna SpaceX Starlink.

SpaceX otrzymało dziś pozwolenie na użycie niższej orbity dla satelitów Starlink, ponieważ regulatorzy zgodzili się ze SpaceX, że zmiana poprawi prędkość łącza szerokopasmowego i opóźnienie, jednocześnie ułatwiając zminimalizowanie zanieczyszczeń na orbicie. Spełniając prośbę SpaceX, Federalna Komisja Łączności odrzuciła sprzeciw ze strony Viasat, Hughes, Dish Network, OneWeb, spółki zależnej Amazon znanej jako Kuiper i innych firm satelitarnych, które twierdziły, że zmiana spowodowałaby zbyt duże zakłócenia w innych systemach.

W 2018 roku SpaceX otrzymał zgodę FCC na wystrzelenie 4425 satelitów szerokopasmowych na orbitach od 1110 km do 1325 km. Dzisiejsze zamówienie FCC przyznające prośbę SpaceX o zmianę licencji obniża wysokość 2814 satelitów, pozwalając im orbitować w zakresie 540-570 km. Dzisiejsze zamówienie FCC pozwoli również SpaceX na użycie niższego kąta elewacji dla anten na terminalach użytkowników i stacjach naziemnych bramek.

„Na podstawie naszej recenzji zgadzamy się ze SpaceX, że modyfikacja poprawi wrażenia użytkowników usługi SpaceX, w tym w często niedostatecznie obsługiwanych regionach polarnych” – powiedział FCC. „Doszliśmy do wniosku, że niższy kąt elewacji anten stacji naziemnej i mniejsza wysokość satelitów zapewniają lepsze wrażenia użytkownika dzięki poprawie prędkości i opóźnień”.

W zarządzeniu FCC podano również, że „pewna liczba satelitów rozmieszczonych zgodnie z tą modyfikacją to satelity orbitujące na dużych nachyleniach, które są wyjątkowo zdolne do zapewnienia lepszych usług w regionach o wyższych szerokościach geograficznych”. Jeśli chodzi o wpływ zmiany licencji na szczątki orbitalne, FCC stwierdziło, że „rozmieszczenie satelitów na niższych wysokościach gwarantuje usunięcie satelitów z orbity w stosunkowo krótkim czasie, a tym samym ma korzystne skutki w odniesieniu do łagodzenia zanieczyszczeń orbitalnych”.

Wiele satelitów na różnych wysokościach

Liczba satelitów Starlink z pierwszej partii zatwierdzonej w marcu 2018 r. Została zmniejszona z 4425 do 4408, ale SpaceX osobno otrzymało pozwolenie w listopadzie 2018 r. Na wystrzelenie kolejnych 7518 satelitów na jeszcze niższych wysokościach od 335 km do 346 km. Firma kosmiczna stara się również o pozwolenie na zainstalowanie kolejnych 30 000 satelitów na wysokościach od 328 km do 614 km.

Poza tym, o czym już wspomnieliśmy, dzisiejsze zamówienie FCC daje SpaceX „uprawnienia do przeprowadzania operacji startu i wczesnej fazy orbity (LEOP) oraz testowania ładunku podczas podnoszenia orbity i deorbitacji satelitów”.

„Nasze działania pozwolą SpaceX na wdrożenie zmian zorientowanych na bezpieczeństwo w rozmieszczeniu konstelacji satelitów w celu świadczenia usług szerokopasmowych w całych Stanach Zjednoczonych, w tym dla tych, którzy mieszkają na obszarach niedostatecznie lub nieobsługiwanych przez systemy naziemne” – powiedział FCC.

Odrzucenie roszczeń sprzeciwu dotyczących interwencji

Rozkaz FCC stwierdził, że zmiana licencji SpaceX „nie stwarza znaczących problemów z zakłóceniami”, odrzucając zarzuty wysuwane przez Dish Network i inne firmy.

FCC odrzuciła „petycje odrzucenia lub odroczenia” prośby SpaceX złożonej przez Viasat, SES Americom i O3B Limited, Kepler Communications i Kuiper Systems. Inne firmy satelitarne, takie jak Hughes i OneWeb, złożyły komentarze kwestionujące roszczenia SpaceX i żądające, aby FCC narzuciło SpaceX nowe warunki. FCC odrzuciła również petycję Viasata o ponowne rozważenie wcześniejszej decyzji komisji, aby pozwolić SpaceX na wykorzystanie wysokości 540-570 km dla dziesięciu satelitów.

Przeciwnicy SpaceX argumentowali, że zmiana licencji „zwiększy liczbę in-line zdarzeń interferencyjnych ze względu na proponowane niższe kąty elewacji i podwojenie liczby satelitów komunikujących się jednocześnie z każdą bramą naziemną” oraz że „przeprojektowane anteny SpaceX i szersza wiązka ślady stóp pogorszyłyby środowisko zakłóceń i wyeliminowałyby separację stacji naziemnych jako technikę ograniczania zakłóceń ”- powiedział FCC.

FCC zgodziła się, że zmiana licencji „spowoduje nowe zakłócenia w innych NGSO [non-geostationary satellite orbit] systemy na niektórych obszarach, na których wcześniej nie istniały zakłócenia, “ale agencja doszła do wniosku, że licencja nie spowoduje” żadnych znaczących problemów z zakłóceniami “.

FCC wyjaśnił dalej:

W szczególności, po przeanalizowaniu technicznych argumentów w rekordzie, dochodzimy do wniosku, że mniejsza wysokość satelitów w rzeczywistości spowoduje mniej widocznych satelitów, a zatem spowoduje mniej zdarzeń interferencyjnych w linii w stosunku do innych operatorów NGSO, nawet jeśli zwiększa się liczba aktywnych satelitów w zasięgu danej stacji naziemnej. Obserwujemy, że obniżając kąt elewacji stacji naziemnej, więcej nieba jest widoczne z perspektywy stacji naziemnej, w wyniku czego może być widocznych więcej satelitów. Jednak gdy wysokość satelity zostanie obniżona, satelity będą musiały znajdować się bliżej stacji naziemnej, aby być w zasięgu wzroku, dlatego obniżenie wysokości satelitów pomaga zrównoważyć fakt, że dodatkowe satelity mogą być widoczne z powodu niższej kąty elewacji, z kolei kompensujące potencjalny wzrost inline zdarzeń interferencyjnych. Dochodzimy również do wniosku, że zmniejszona PFD satelity [power flux-density] na satelitach, na które pozwala działanie satelitów na niższych wysokościach, pomoże zrównoważyć potencjał zwiększonych zakłóceń.

SpaceX ma już ponad 1300 satelitów na orbicie, podczas gdy zapewnia usługę Starlink w wersji beta za 99 USD miesięcznie plus 499 USD z góry na sprzęt. SpaceX reklamuje prędkość usługi beta od 50 Mb / s do 150 Mb / s, z opóźnieniem od 20 ms do 40 ms. Prezes Elon Musk powiedział w lutym, że prędkość osiągnie 300 Mb / s jeszcze w tym roku i że usługa będzie dostępna dla „większości Ziemi” do końca 2021 roku.

SpaceX wstępnie przyznano 885,51 miliona dolarów w ciągu 10 lat w postaci finansowania szerokopasmowego dostępu do obszarów wiejskich, ale firma napotyka sprzeciw innych dostawców usług internetowych, a FCC nie podjęła ostatecznej decyzji w sprawie finansowania. SpaceX ma również oczekujący wniosek o wyznaczenie kwalifikującego się operatora telekomunikacyjnego w ramach planów oferowania usług telefonicznych i usług telekomunikacyjnych po obniżonej cenie osobom o niskich dochodach.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook