RTV

Federalni powstrzymują wart milion dolarów spisek Rosjan mający na celu zainfekowanie sieci firmy Nevada

Federalni powstrzymują wart milion dolarów spisek Rosjan mający na celu zainfekowanie sieci firmy Nevada

Obywatel Rosji został oskarżony o rzekome zaoferowanie 1 miliona dolarów osobie w zamian za zainfekowanie sieci pracodawcy złośliwym oprogramowaniem.

Prokuratorzy federalni powiedzieli, że 27-letni Egor Igorevich Kriuchkov wielokrotnie spotykał się z bezimiennym pracownikiem, aby zachęcić ich do zainstalowania złośliwego oprogramowania, które wyprowadzałoby dane z niezidentyfikowanej firmy z Nevady. Grupa stojąca za atakiem rzekomo zażądałaby wówczas 4 milionów dolarów w zamian za te informacje.

We wtorek, w rozpieczętowanej skardze kryminalnej, stwierdzono, że złośliwe oprogramowanie zostanie opracowane na zamówienie w celu rozprzestrzeniania się w sieci firmy. Prokuratorzy twierdzili, że aby to zadziałało, grupa stwierdziła, że ​​potrzebuje ona informacji o uprawnieniach sieciowych pracodawcy i procedurach sieciowych. Kriuczkow powiedział, że złośliwe oprogramowanie może być przesyłane przez włożenie dysku USB do komputera firmy lub kliknięcie załącznika e-mail zawierającego złośliwe oprogramowanie, podano we wtorkowej skardze.

Pozwany rzekomo powiedział, że infekujący komputer musiałby działać nieprzerwanie przez sześć do ośmiu godzin, aby złośliwe oprogramowanie mogło w pełni przejść przez sieć. Aby odwrócić uwagę personelu sieci, w pierwszym etapie szkodliwe oprogramowanie przeprowadzało atak typu „odmowa usługi”, podczas gdy w drugim etapie wykonywał eksfiltrację danych.

„Celem konspiracji było zwerbowanie pracownika firmy do potajemnego przesyłania złośliwego oprogramowania dostarczonego przez współkonspiratorów do systemu komputerowego firmy, eksfiltracji danych z sieci firmy i grożenia ujawnieniem danych online, chyba że firma zapłaci okup współkonspiratorom żądanie ”- napisali prokuratorzy w skardze.

Próby skontaktowania się z adwokatem Kriuczkowa nie odniosły natychmiastowego sukcesu. Oskarżony został aresztowany w weekend i we wtorek pojawił się w sądzie. Nie było od razu wiadomo, czy złożył prośbę. Sędzia magistratu nakazał zatrzymanie Kriuczkowa.

Zarzuty malują obraz operacji ransomware, która szyfruje wszystkie dane firmy i żąda dużej płatności w zamian za klucz deszyfrujący. Często płacenie opłaty przez firmę jest tańsze niż przerywanie przerw trwających kilka dni lub tygodni, podczas których administratorzy odbudowują sieci.

Aby zdywersyfikować źródła dochodów, operatorzy oprogramowania ransomware ostatnio zaczęli sprzedawać skradzione dane ogółowi społeczeństwa lub żądać dodatkowej zapłaty od ofiar w zamian za przysięgę, że nie będą upubliczniać danych.

W skardze nie ma jednak wzmianki o oprogramowaniu ransomware.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook