Foto

Feromonofon pozwala wyciągnąć rękę i poczuć zapach

Przez dwie dekady artysta i filozof eksperymentalny Jonathon Keats tworzy prace, które badają, jak my, ludzie, postrzegamy siebie i swoje miejsce na tej planecie. Robi to poprzez książki i wystawy, ale głównie poprzez dziwaczne wynalazki. Aparat, który wykonuje pojedynczą ekspozycję przez 1000 lat, dzięki czemu możemy zwizualizować abstrakcyjną koncepcję zmiany klimatu. Zegar, który mierzy czas na rzece Alaski. Film pornograficzny przedstawiający rośliny z „nieocenzurowanym zapyleniem”.

Dzięki uprzejmości Audible

Najnowszym wynalazkiem Keatsa jest feromonofon, nadmuchiwany kombinezon z wychodzącymi z niego rurkami, który rejestruje zapach ciała na kapsułce węglowej. Następnie możesz wysłać tę kapsułkę do szczęśliwego odbiorcy, który wdycha powietrze pompowane przez kapsułę, aby wypróbować swój unikalny nimb. Brzmi obrzydliwie i prawdopodobnie tak jest – na szczęście Keats zbudował tylko jeden prototyp. To dowcipne urządzenie to ruminacja na temat naszego pragnienia głębszej, bardziej wewnętrznej komunikacji z naszymi odległymi przyjaciółmi. Pomyśl o tym: o ile lepsze byłyby połączenia Zoom, gdybyś mógł nie tylko widzieć i słyszeć, ale także zapach inna osoba na ekranie?

Keats i jego wynalazek węchowy są tematami nowego audiobooka przeznaczonego wyłącznie dla Audible, który został wydany dzisiaj, Ciekawy przypadek feromonofonu. Autor i narrator Michael Epstein podąża za Keatsem po Dolinie Krzemowej, demonstrując paskudną fabrykację dla zorientowanych inwestorów i znużonych inżynierów. Wynikłe rozmowy ujawniają więcej o tym, jak postrzega siebie Dolina Krzemowa, niż o zbywalności tej głupiej technologii zapachowej. Ale o to właśnie chodzi.

W tym miejscu muszę wam powiedzieć, że Keats jest częstym współautorem WIRED, a kiedy pisze dla nas, często jestem jego redaktorem, krytykując jego pomysły i potrząsając nim za kopiowanie wściekłych e-maili. Z jakiegoś powodu nadal chciał ze mną porozmawiać o feromonofonie i podróży audio, która była wynikiem jego rozpakowania. Nasz wywiad (na szczęście połączenie Zoom mogło obsługiwać tylko obraz i dźwięk, a nie zapach) został zredagowany i skondensowany.

WIRED: Opowiedz nam o wymyślonym przez siebie urządzeniu, feromonofonie.

Jonathon Keats: Jeśli pomyślisz o science-fiction z lat 60., ludzie z tych historii mogą prowadzić rozmowy wideo. Wydawało się to ekscytujące, ale kiedy w końcu tam dotarliśmy, wielu ludzi było rozczarowanych. Ludzie mają takie telekonferencje, ale nikt nie ma wrażenia, że ​​naprawdę się łączą.

Więc, jak to często robię, zacząłem spoglądać wstecz. Spojrzałem na historię komunikacji, od Alexandra Grahama Bella i Samuela FB Morse’a, aż do neandertalczyków i Homo heidelbergensis. Komunikowały się przede wszystkim za pomocą węchu, przez jakiś rodzaj komunikacji feromonalnej. Mieliśmy tę formę komunikacji przez cały czas, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W rzeczywistości robimy wszystko, co w naszej mocy, aby odciąć się od tego za pomocą różnych rodzajów dezodorantów. Pomyślałem, że może to brakujące ogniwo, brakująca część tego, jak ludzie mogliby lepiej się połączyć.

Zrobiłem działający prototyp feromonofonu. Kupiłem na eBayu garnitur, który jest używany do ćwiczeń, dzięki czemu bardziej się pocisz, a tym samym schudniesz. Dmuchuje na twoje ciało, a powietrze, które przepływa przez skafander, zostaje zatrzymane w granulce węgla aktywnego. Ten granulat jest następnie wysyłany do kogoś innego. Zakładają maskę na twarz i pompując powietrze przez granulat do maski, są w stanie poczuć zapach twoich feromonów, które zostały wychwycone w granulce węgla. Wszystko to zostało wykonane przy użyciu tanich materiałów sprzętowych, ponieważ nie miałem dużego budżetu. Naprawdę pracowałem pośrodku dwóch cyfr.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook