Oprogramowanie

Firma Intel wprowadza RealSense ID, technologię rozpoznawania twarzy, która wykorzystuje kamery firmy z czujnikiem głębi

Firma Intel wprowadziła wczoraj RealSense ID, rozwiązanie do rozpoznawania twarzy, które opiera się na technologii wykrywania głębi RealSense (via Gizmodo). RealSense zaczynał jako kamera w stylu Kinect do bezdotykowej interakcji, ale RealSense ID wydaje się być próbą zmiany pozycji firmy Intel w kierunku bezpiecznego rozpoznawania twarzy na urządzeniu, jednocześnie potencjalnie stawiając firmę w ogniu kontrowersji.

RealSense ID opiera się na technologii wykrywania głębi firmy Intel z siecią neuronową do identyfikacji twarzy, dedykowanym systemem na chipie oraz bezpiecznym elementem, który szyfruje i przetwarza dane użytkownika. Urządzenie powinno z czasem uczyć się i dostosowywać do twarzy, pracując z zarostem, różnymi odcieniami skóry i maskami na twarz, Gizmodo pisze. Technologia jest dostępna w module, który można zintegrować z innymi produktami lub jako samodzielne urządzenie peryferyjne, które można podłączyć do komputera.

Identyfikator RealSense firmy Intel.
: Intel

Technologia RealSense firmy Intel kręci się od kilku lat, pojawiając się w dziwnych, technicznych przypadkach demonstracyjnych, takich jak włożenie twarzy do Fallout 4, i bardziej przydatnych, takich jak odblokowanie laptopa za pomocą Windows Hello. Firma Intel sugeruje, że ta nowa aplikacja RealSense może być używana w różnych ustawieniach, takich jak bankomaty, kasy i inteligentne zamki. Firma nie wspomina o innym popularnym zastosowaniu rozpoznawania twarzy: śledzenie i profilowanie ludzi przez rządy i organy ścigania.

Tylko w zeszłym roku oprogramowanie do rozpoznawania twarzy stworzone przez Huawei zostało wykorzystane do śledzenia prześladowanej mniejszości ujgurskiej w Chinach. A w Stanach Zjednoczonych latem ubiegłego roku nowojorska policja wykorzystała technologię rozpoznawania twarzy do śledzenia oskarżonego o napaść aktywisty Black Lives Matter. Intel twierdzi, że przetwarza rozpoznawanie twarzy na urządzeniu, ale nie jest jasne, jak miałoby to działać, aby zapewnić dostęp do bankomatów banku lub kas fiskalnych. Oprócz możliwości nadużyć, oprogramowanie do rozpoznawania twarzy okazało się nieobiektywne zarówno pod względem rasy, jak i płci, co stwarza możliwość fałszywych trafień. Na przykład, wersja oprogramowania firmy Amazon do rozpoznawania twarzy Rekognition, miała trudniej zidentyfikować ludzi, jeśli byli kobietami lub ciemnoskórymi, niż gdyby byli białymi mężczyznami.

Firma Intel podjęła kroki w celu rozwiązania problemu stronniczości w identyfikatorze RealSense, tworząc bardziej zróżnicowaną próbkę twarzy, na których można trenować RealSense. „Zebraliśmy obszerne dane dotyczące wszystkich grup etnicznych z Azji, Europy i Bliskiego Wschodu Afryki” – powiedział Intel VentureBeat na spotkaniu prasowym dotyczącym nowego urządzenia. Intel twierdzi, że RealSense ID ma jedną na milion szans na fałszywą identyfikację kogoś, ale będziemy musieli poczekać i sprawdzić, czy zewnętrzni badacze znajdą wady.

Rozpoznawanie twarzy nie jest jedyną przyszłością, jaką Intel wyobraża sobie dla RealSense. W ramach tegorocznych cyfrowych targów CES firma ogłosiła, że ​​oprogramowanie RealSense Touchless Control Software (TCS) wykorzystuje kamerę głębi RealSense firmy Intel, aby umożliwić interakcję z ekranem dotykowym poprzez najechanie na niego palcem zamiast jego dotykania. Podobnie jak rozpoznawanie twarzy, nowa aplikacja ma wiele sensu w świecie, który wciąż boryka się z pandemią i pokazuje, że wciąż jest miejsce na przeszłość kontrolera ruchu RealSense.

Urządzenie peryferyjne Intel RealSense ID jest już dostępne w przedsprzedaży za 99 USD, a moduł RealSense ID jest dostępny w opakowaniu po 10 sztuk za 750 USD. Intel planuje rozpocząć sprzedaż obu w marcu.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook