Nowości

Firma Metalenz chce ponownie uruchomić aparaty telefoniczne dzięki lepszym obiektywom

Producenci telefonów, tacy jak Apple, z czasem zwiększyli liczbę elementów obiektywu i chociaż niektórzy, jak Samsung, składają teraz optykę w celu stworzenia soczewek „peryskopowych” w celu zwiększenia możliwości zoomu, firmy zasadniczo trzymają się wypróbowanego i prawdziwego elementu soczewkowego. system.

„Optyka stała się bardziej wyrafinowana, dodałeś więcej soczewek, stworzyłeś mocne elementy asferyczne, aby osiągnąć niezbędną redukcję przestrzeni, ale w ciągu ostatnich 10 lat nie było rewolucji w tej dziedzinie” – mówi Schindelbeck.

I tu właśnie wkracza Metalenz. Zamiast plastikowych i szklanych soczewek umieszczonych nad czujnikiem obrazu, projekt Metalenz wykorzystuje pojedynczą soczewkę zbudowaną na szklanej płytce o wymiarach od 1×1 do 3×3 milimetrów. Przyjrzyj się bardzo uważnie pod mikroskopem, a zobaczysz nanostruktury o wymiarach jednej tysięcznej szerokości ludzkiego włosa. Te nanostruktury zaginają promienie świetlne w sposób, który koryguje wiele wad systemów kamer jednoobiektywowych.

Podstawowa technologia została ukształtowana przez dekadę badań, kiedy współzałożyciel i dyrektor generalny Robert Devlin pracował nad doktoratem na Uniwersytecie Harvarda wraz z uznanym fizykiem i współzałożycielem firmy Metalenz Federico Capasso. Firma została wyodrębniona z grupy badawczej w 2017 roku.

Światło przechodzi przez te nanostruktury, które wyglądają jak miliony okręgów o różnych średnicach na poziomie mikroskopowym. „Podobnie jak zakrzywiona soczewka przyspiesza i spowalnia światło, aby je zgiąć, każdy z nich pozwala nam robić to samo, więc możemy zginać i kształtować światło, zmieniając średnicę tych okręgów” – mówi Devlin .

: Justin Knight

Wynikowa jakość obrazu jest tak samo ostra, jak to, co można uzyskać z systemu multilens, a nanostruktury mają za zadanie zredukować lub wyeliminować wiele degradujących obraz aberracji typowych dla tradycyjnych kamer. Projekt nie tylko oszczędza miejsce. Devlin twierdzi, że kamera firmy Metalenz może dostarczyć więcej światła z powrotem do czujnika obrazu, umożliwiając jaśniejsze i ostrzejsze obrazy niż te, które można uzyskać w przypadku tradycyjnych elementów obiektywu.

Kolejna korzyść? Firma nawiązała współpracę z dwoma liderami w dziedzinie półprzewodników (którzy obecnie mogą produkować milion “chipów” firmy Metalenz dziennie), co oznacza, że ​​optyka jest wytwarzana w tych samych odlewniach, które produkują urządzenia konsumenckie i przemysłowe – to ważny krok w upraszczaniu łańcucha dostaw.

Nowe formy wyczuwania

Metalenz wejdzie do masowej produkcji pod koniec roku. Jego pierwszym zastosowaniem będzie służyć jako układ soczewkowy czujnika 3D w smartfonie. (Firma nie podała nazwy producenta telefonu).

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook