Różności i nowinki technologia

Fundusz hedgingowy Activist doradza firmie Intel outsourcing produkcji procesorów

Fundusz hedgingowy Activist doradza firmie Intel outsourcing produkcji procesorów

Andrew Cunningham

Aktywistyczny fundusz hedgingowy Third Point objął udziały w wysokości prawie 1 miliarda dolarów w firmie Intel i wezwał producenta chipów do rozważenia rezygnacji z działalności produkcyjnej, kwestionując zasadniczą część swojej strategii.

Firma z aktywami o wartości 15 miliardów dolarów, zarządzana przez Daniela Loeba, złożyła szereg żądań w liście wysłanym we wtorek do prezesa Intela, Omara Ishraka, i widzianego przez Financial Times.

W liście pan Loeb powiedział, że Intel był „niegdyś złotym standardem w produkcji innowacyjnych mikroprocesorów”, ale pozostał w tyle za konkurentami produkcyjnymi w Azji Wschodniej, takimi jak TSMC i Samsung.

Jego interwencja ma miejsce, gdy Intel staje przed krytyczną decyzją dotyczącą swojej przyszłości jako wiodącego producenta półprzewodników – pozycji, którą utrzymuje od dziesięcioleci i źródła jego dominacji w erze komputerów osobistych.

Bob Swan, dyrektor generalny, wskazał, że na początku przyszłego roku zdecyduje, czy Intel powinien zlecić outsourcing znacznej części swojej najbardziej zaawansowanej produkcji, czy nawet całkowicie wycofać się z wiodącej produkcji po serii wpadek.

Firma w lipcu ujawniła, że ​​napotkała nową przeszkodę, próbując przejść na nową generację technologii produkcji, w której cechy chipów są zredukowane do szerokości zaledwie 7 nanometrów.

To potęgowało serię błędów, które pomogły umocnić przewagę przejętą przez TSMC, tajwańską firmę produkującą chipy, która produkuje półprzewodniki w imieniu wielu największych światowych projektantów chipów, w tym Nvidii, Qualcomm i AMD.

Intel stracił około 60 miliardów dolarów na wartości rynkowej w ciągu ostatniego roku, zauważył Loeb, mając na celu ład korporacyjny producenta chipów.

„Nie możemy pojąć, w jaki sposób rady nadzorcze, które przewodziły upadkowi Intela, mogły pozwolić kierownictwu zmarnować wiodącą pozycję rynkową firmy, jednocześnie sowicie wynagradzając je ekstrawaganckimi pakietami wynagrodzeń” – napisał Loeb.

Fundusz hedgingowy powiedział, że jest szczególnie zaniepokojony utratą talentów w Intelu, mówiąc, że firma straciła wielu swoich najlepszych projektantów chipów, podczas gdy ci, którzy pozostali, „stają się coraz bardziej zdemoralizowani”.

Pan Loeb powiedział, że Intel powinien zatrudnić doradców inwestycyjnych w celu ustalenia, czy firma powinna zarówno zaprojektować, jak i wyprodukować chipy, a także rozważyć zbycie nieudanych przejęć, chociaż w liście nie podano żadnych konkretnych przykładów.

„Intel z zadowoleniem przyjmuje uwagi wszystkich inwestorów dotyczące zwiększonej wartości dla akcjonariuszy”, podała firma w oświadczeniu. „W tym duchu z niecierpliwością czekamy na współpracę z Third Point w zakresie ich pomysłów na osiągnięcie tego celu”.

Zakończenie wysiłków na rzecz fizycznego stworzenia najbardziej zaawansowanych półprzewodników oznaczałoby punkt zwrotny w losach Intela, pozostawiając jednocześnie USA bez czołowego producenta chipów.

Loeb nazwał swoje trudności „krytyczną troską”, która mogłaby mieć szersze konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego Ameryki, gdyby Stany Zjednoczone były zmuszone polegać na firmach zlokalizowanych w „niestabilnych geopolitycznie” regionach, które „zasilają wszystko, od komputerów osobistych po centra danych, infrastrukturę krytyczną i nie tylko. ”

Akcje Intela wzrosły o ponad 5 procent po wiadomościach o liście pana Loeba, o którym po raz pierwszy poinformował Reuters.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook