FotoNowościOprogramowanieTelefony

Funkcje prywatności i bezpieczeństwa w Androidzie 11, które powinieneś znać

Jeśli masz szczęście wystarczy, aby znaleźć się w pierwszej grupie odbiorców, być może masz już zainstalowany Android 11 na swoim telefonie; jeśli nie, zostanie udostępniony na Twoim telefonie w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

Podobnie jak w przypadku większości głównych aktualizacji Androida, wiele uwagi poświęca się funkcjom bezpieczeństwa i prywatności, a teraz jest więcej zintegrowanych narzędzi i opcji niż kiedykolwiek, aby chronić Ciebie i Twój smartfon przed szpiegami i złodziejami danych. Przyjrzyjmy się im.

Uprawnienia jednorazowe

Prawdopodobnie znasz proces przyznawania aplikacjom uprawnień do części telefonu, takich jak mikrofon i kamera, ale w systemie Android 11 jest nowe ustawienie, o którym należy pamiętać: jednorazowe uprawnienie, które oznacza, że ​​aplikacja może korzystać z aparatu ( lub mikrofon lub lokalizacja), ale następnym razem będzie musiał zapytać ponownie.

Jest idealny do aplikacji, którym nie ufasz całkowicie lub których nie używasz zbyt często – jest mniej odpowiedni dla aplikacji, z których zawsze korzystasz (zatwierdzanie dostępu Instagrama do aparatu za każdym razem, gdy chcesz zrobić zdjęcie, szybko by się męczyło) .

Nowa opcja pojawi się na kluczowych uprawnieniach – aparat, mikrofon, lokalizacja – gdy aplikacje ich potrzebują, więc wybieraj mądrze. Android 11 ma inną nową i pokrewną funkcję, która jest mniej oczywista: jeśli nie używasz aplikacji przez kilka miesięcy, wszystkie jej poprzednie uprawnienia zostaną zresetowane i będzie musiał ponownie o nie poprosić.

Uprawnienia zostaną zresetowane w aplikacjach, których nie używasz.

Zrzut ekranu: David Nield

Zakres przechowywania

Niezbyt ekscytujące z punktu widzenia użytkownika końcowego, ale ważne w zakulisowych zabezpieczeniach systemu Android 11, ograniczona pamięć oznacza, że ​​aplikacje mają dostęp do własnych silosów danych i niekoniecznie mają dostęp do silosów z innych aplikacji, które w teorii powinny zapewnić większe bezpieczeństwo poufnych informacji.

To dość kontrowersyjna zmiana: aplikacje mogą chcieć pobierać dane z innych aplikacji lub usług z różnych powodów, takich jak na przykład aplikacja do edycji obrazów, która uzyskuje dostęp do galerii zdjęć. Ograniczona przestrzeń dyskowa nie uniemożliwia tego, ale programiści muszą przeskoczyć przez więcej obręczy i przestrzegać zasad Androida, aby tak się stało.

Jeśli chodzi o to, co zobaczysz podczas korzystania z Androida 11, nie powinno to mieć większego znaczenia: Twoje urządzenie będzie automatycznie bezpieczniejsze, ponieważ aplikacje będą miały większe ograniczenia. Jeśli zauważysz, że aplikacje wysyłają prośby o pozwolenie na przechowywanie folderów na Twoim urządzeniu, po prostu dokładnie sprawdź, o co dokładnie proszą, zanim zdecydujesz się na to zezwolić lub zablokować.

Dostęp do lokalizacji w tle

Jest jeszcze jedna funkcja związana z uprawnieniami w Androidzie 11, o której warto wspomnieć, a jest to dostęp do lokalizacji w tle – aplikacje mogą śledzić Twoją lokalizację w tle. Gdy aplikacja po raz pierwszy prosi o pozwolenie na śledzenie lokalizacji, opcja włączenia tej funkcji przez cały czas (nawet jeśli aplikacja nie jest uruchomiona) nie jest dostępna: aby to zrobić, musisz odwiedzić specjalną stronę aplikacji w ustawieniach Androida. Te dodatkowe kroki powinny teoretycznie skłonić nas do zastanowienia się nad przyznaniem dostępu do lokalizacji w tle dla aplikacji, zamiast po prostu stukania w celu przyznania pozwolenia z przyzwyczajenia.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook