Oprogramowanie

Funkcje prywatności i bezpieczeństwa w iOS 14, które powinieneś znać

Ta nowa funkcja iOS 14 zapewnia Twojemu iPhone’owi inny adres MAC za każdym razem, gdy się łączy, co znacznie utrudnia działanie tego rodzaju śledzenia. Domyślnie jest włączona dla każdej nowej sieci, z którą się łączysz.

Wiedz, kiedy aplikacje szpiegują w Twoim schowku

Jeśli zobaczysz komunikat o aplikacjach wklejających informacje ze schowka z innych aplikacji u góry ekranu iPhone’a, nie panikuj: to tylko nowa funkcja powiadamiania schowka w iOS zaczyna działać. Jak ujawnił program beta iOS 14, znacznie więcej aplikacji monitoruje schowek, niż by się wydawało, nawet zanim cokolwiek wklejasz.

Wygląda na to, że większość aplikacji uporządkowała swoje podejście do dostępu do schowka, aby uniknąć wywołania. Jeśli używasz iOS 14, powinieneś zobaczyć powiadomienie tylko wtedy, gdy faktycznie zdecydujesz się wkleić coś do aplikacji, w takim przypadku aplikacja oczywiście potrzebuje dostępu do schowka.

Ogranicz sposób, w jaki aplikacje Cię śledzą

Inną zmianą w iOS 14 jest to, że aplikacje będą musiały prosić o pozwolenie na śledzenie Cię w innych aplikacjach i witrynach. Jednak po skargach reklamodawców – przede wszystkim Facebooka, który w sierpniu powiedział, że posunięcie to „poważnie wpłynie” na lukratywną sieć publiczności – ta funkcja nie zostanie w pełni wdrożona dopiero w przyszłym roku.

Na razie możesz udać się do Prywatność następnie Śledzenie z iOS Ustawienia menu, a znajdziesz przełącznik, który określa, czy chcesz, aby aplikacje mogły prosić o pozwolenie na śledzenie Cię poza samą aplikacją. Ten rodzaj śledzenia służy głównie do lepszego kierowania reklam do Ciebie.

Jak zauważa ekran śledzenia w samym iOS, aplikacje, którym nie udzielisz pozwolenia, mogą nadal próbować Cię śledzić, zgodnie z ich indywidualnymi zasadami prywatności. Bardziej efektywne kontrole poszczególnych aplikacji powinny wejść w życie w przyszłym roku.

Vet Apps for Privacy Info

Jedną z funkcji iOS 14, którą Apple ogłosił dla iOS 14, ale która nie została jeszcze uruchomiona, są karty prywatności aplikacji. Gdy funkcja się pojawi, na tych kartach znajdziesz więcej informacji o tym, jak aplikacje wykorzystują dane, które zbierają od Ciebie.

Przypuszczalnie programiści potrzebują trochę więcej czasu, aby uporządkować swoje aplikacje – funkcja nie jest widoczna w momencie pisania – ale kiedy się pojawi, powinieneś zobaczyć nowy Prywatność aplikacji przycisk na każdej aukcji w App Store.

Kliknij ten link, a będziesz mógł zobaczyć informacje, które przekazujesz określonej aplikacji oraz sposób, w jaki te informacje są rejestrowane i łączone z istniejącymi profilami przechowywanymi na Twoim urządzeniu lub w Internecie.

Uzyskaj raporty dotyczące prywatności z Safari

Safari podaje szczegółowe informacje na temat blokowania elementów śledzących między witrynami.

Zrzut ekranu: David Nield via Apple

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook