Różności i nowinki technologia

Gdy Stany Zjednoczone zdemaskowały, rośnie presja na paszporty szczepionkowe

Rok temu, Amerykanie stawiali czoła niepokojącej rzeczywistości, że pandemia Covid nie byłaby wspólnym doświadczeniem: zakłócenia i ryzyko rozwijałyby się inaczej w zależności od tego, gdzie mieszkają i jak zareagowali ich lokalni politycy. W całym kraju liczba zgonów przekroczyła właśnie 100 000. Waszyngton pozostawał w domu na mocy nakazu pozostania w domu. W stanie Nowy Jork gubernator Andrew Cuomo miał właśnie ogłosić, że maski będą obowiązkowe w firmach. Ale w Teksasie gubernator Greg Abbott ponownie otworzył profesjonalne sporty, aw Gruzji gubernator Brian Kemp zrobił to samo z barami i klubami nocnymi.

Jeśli myślisz, że rok 2021 będzie inny: przepraszam.

pracownicy sanitarni sprzątający schody

Weźmy pod uwagę niedawną decyzję Centers for Disease Control and Prevention o zniesieniu nakazu stosowania masek dla zaszczepionych osób – szeroko interpretowanej, jeśli nie było to pierwotnie zamierzone, jako zezwolenie każdemu dorosłemu na chodzenie bez masek, szczepienie lub nie. Następnie dodaj decyzję administracji Bidena o usunięciu rządu federalnego z jakiejkolwiek istotnej roli w poświadczaniu statusu immunitetu. Uświadom sobie, że polegamy na jakimś dowodzie szczepienia, aby wiedzieć, kto jest bezpieczny w pobliżu. A następnie zauważ, że podczas gdy niektóre rządy stanowe tworzą aplikacje weryfikacyjne, które pozwalają ludziom bezpiecznie się gromadzić, inne odmawiają wydawania tak zwanych paszportów szczepionek w swoich stanach, a niektórzy gubernatorzy grożą firmom zakazem ich używania.

Chaos wygląda bardzo podobnie do tego, w którym byliśmy rok temu. Federalne władze zdrowotne odmówiły ustanowienia krajowych mandatów na używanie narzędzi ochronnych: wtedy maski, teraz zaświadczenia o odporności. To wymagało od ludzi wykonania własnych obliczeń dotyczących możliwego narażenia i zmusiło ich do podejmowania większego lub mniejszego ryzyka w zależności od tego, gdzie mieszkają.

„To pozostawia nas w miejscu, w którym byliśmy w wielu aspektach reakcji na pandemię: w kompletnej mozaice różnych zasad, podejść i wyników” – mówi Josh Michaud, zastępca dyrektora ds. Globalnej polityki zdrowotnej w Henry J. Kaiser Family Foundation , która bada problem paszportów. Zwraca uwagę, że gdy tylko CDC zmieniło wytyczne dotyczące maski, wiele stanów rzuciło wszelkie zachowane zasady maskowania. (Według WebMD, w ciągu pięciu dni od zmiany 23 stany i Waszyngton, DC, wszystkie porzuciły swoje zasady).

„Można zrozumieć, że istnieją naukowe podstawy do rezygnacji z nakazu maskowania” – mówi Michaud. „Ale to pozostawia instytucje – pracodawców, uczelnie, uniwersytety, rządy – w sytuacji, gdy ufają ludziom, którzy twierdzą, że są zaszczepieni. Co może prowadzić do warunków, w których osoby, które nie są zaszczepione, ale nie przestrzegają zaleceń, a tym samym prawdopodobnie narażają inne osoby ”.

Paszporty miały to rozwiązać. („Paszporty” to przeważnie niedokładne określenie, ponieważ rzeczywiste paszporty są tworzone przez suwerenny rząd, aby ręczyć za swoich obywateli poza jego granicami – ale jest bardziej chwytliwe niż, powiedzmy, „cyfrowe poświadczenie statusu szczepień”. Więc utknęliśmy z tym .) A w niektórych miejscach tak. Izrael stworzył w lutym „zieloną przepustkę” szczepień, która przywróciła do miast coś zbliżającego się do normalnego życia, jeszcze przed obecną falą konfliktu o Gazę. W międzyczasie Unia Europejska zaproponowała „cyfrowy zielony certyfikat”, który będzie weryfikował szczepienia lub negatywne wyniki testów, aby umożliwić mieszkańcom krajów członkowskich przekraczanie granic.

W Stanach Zjednoczonych nie ma takiej jedności. Decyzja CDC, aby zezwolić zaszczepionym dorosłym na zdejmowanie masek, nawet w pomieszczeniach, spodziewając się, że niezaszczepione osoby dorosłe będą je nosić, była powszechnie postrzegana jako stawianie Amerykanów w systemie honoru. (Jak Deseret News of Utah zapytał: „Czy jesteśmy do tego wystarczająco honorowi?”)

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook