Różności i nowinki technologia

Google testuje kompleksowe szyfrowanie w Wiadomościach na Androida

Stylizowana ilustracja kłódki.
Powiększać / Kłódka bezpieczeństwa w tle płytki drukowanej.

Firma Google rozpoczęła wdrażanie kompleksowego szyfrowania dla Rich Communication Service, standardu przesyłania wiadomości tekstowych, który gigant branży promuje jako alternatywę dla SMS-ów.

W skrócie RCS, Rich Communication Service zapewnia bogatsze doświadczenie użytkownika niż starożytny standard SMS. Wskaźniki pisania, informacje o obecności, udostępnianie lokalizacji, dłuższe wiadomości i lepsza obsługa mediów to kluczowe punkty sprzedaży. Prowadzą do takich rzeczy, jak lepszej jakości zdjęcia i filmy, czat przez Wi-Fi, wiedza, kiedy wiadomość jest czytana, udostępnianie reakcji i lepsze możliwości czatów grupowych. Jak zauważył w zeszłym roku redaktor Ars Review Ron Amadeo, zainteresowanie RCS ze strony przewoźników było niewielkie, więc Google wprowadza go z ograniczonym wsparciem.

W czwartek firma Google poinformowała, że ​​zakończyła globalne wdrażanie RCS i przechodzi do nowej fazy – szyfrowania od końca do końca. Zainteresowanie szyfrowaniem typu „od końca do końca” gwałtownie wzrosło w ciągu ostatniej dekady, szczególnie po ujawnieniu informacji Edwarda Snowdena na temat masowego szpiegowania komunikacji elektronicznej przez NSA.

Szyfrowanie typu end-to-end jest antidotum na takie podsłuchiwanie. Wykorzystuje silną kryptografię do szyfrowania wiadomości za pomocą klucza, który jest unikalny dla każdego użytkownika. Ponieważ klucz jest w wyłącznym posiadaniu każdego użytkownika, szyfrowanie typu end-to-end uniemożliwia wszystkim innym – w tym producentowi aplikacji, usługodawcy internetowego lub operatorowi oraz trzyliterowym agencjom – przeczytanie wiadomości. Aplikacje do przesyłania wiadomości, które obecnie zapewniają E2EE, obejmują Signal, WhatsApp i iMessage, żeby wymienić tylko trzy.

Teraz Google chce dołączyć do klubu. Na razie E2EE będzie dostępne tylko dla osób korzystających z wersji beta aplikacji Wiadomości na Androida. Nawet wtedy E2EE będzie działać tylko w przypadku wiadomości jeden do jednego między osobami korzystającymi z aplikacji Google, a zarówno nadawcy, jak i odbiorcy będą musieli włączyć funkcje czatu. Wdrażanie będzie kontynuowane w przyszłym roku.

W 2016 roku firma Google wprowadziła aplikację do obsługi wiadomości Allo. To także oferowało E2EE, ale tylko wtedy, gdy użytkownicy przekopali się do menu ustawień i włączyli je. Dwa lata później Google to zabiło. Google powiedział, że tym razem w przypadku RCS „kwalifikujące się rozmowy zostaną automatycznie uaktualnione do pełnego szyfrowania”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook