Różności i nowinki technologia

Hakerzy odpowiedzialni za zagrażający życiu atak na producenta chemikaliów podlegają sankcjom

Przemysł naftowo-gazowy i wschód słońca w rafinerii w Fujianie
Powiększać / Przemysł naftowo-gazowy i wschód słońca w rafinerii w Fujianie

Getty Images

Obywatele rosyjscy oskarżeni o posługiwanie się złośliwym oprogramowaniem zagrażającym życiu, specjalnie zaprojektowanym do manipulowania krytycznymi mechanizmami bezpieczeństwa w zakładzie petrochemicznym, są obecnie pod sankcjami Departamentu Skarbu USA.

Atak wzbudził poważne zaniepokojenie, ponieważ po raz pierwszy hakerzy wykorzystali złośliwe oprogramowanie zaprojektowane w celu spowodowania śmierci lub obrażeń, co mogłoby się rzeczywiście wydarzyć, gdyby nie udana seria wydarzeń. Hakerzy – połączeni z moskiewskim laboratorium badawczym należącym do rządu rosyjskiego – również zaatakowali drugą placówkę i zostali przyłapani na skanowaniu amerykańskich sieci energetycznych.

Teraz Departament Skarbu sankcjonuje grupę, która jest znana jako Państwowe Centrum Badawcze Federacji Rosyjskiej Centralny Instytut Badań Naukowych Chemii i Mechaniki FGUP lub jego rosyjski skrót TsNIIKhM. Zgodnie z postanowieniem ustawy Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act, czyli CAATSA, Stany Zjednoczone wyznaczają centrum „świadomego angażowania się w istotne działania naruszające cyberbezpieczeństwo wobec jakiejkolwiek osoby, w tym instytucji demokratycznej lub rządu w imieniu rządu Federacji Rosyjskiej . ”

Niebezpieczne działania w cyberprzestrzeni

„Rząd rosyjski nadal angażuje się w niebezpieczne działania cybernetyczne wymierzone w Stany Zjednoczone i naszych sojuszników” – powiedział sekretarz skarbu Steven T. Mnuchin w komunikacie opublikowanym w piątek. „Ta administracja będzie nadal agresywnie bronić krytycznej infrastruktury Stanów Zjednoczonych przed każdym, kto będzie próbował ją zakłócić”.

Zgodnie z sankcjami cała własność TsNIIKhM, która jest lub weszła w posiadanie osoby ze Stanów Zjednoczonych, jest blokowana, a osobom z USA zasadniczo zabrania się angażowania się w transakcje z kimkolwiek w grupie. Co więcej, każdy podmiot prawny, który w co najmniej 50% należy do jednego z członków centrum, jest również blokowany. Niektóre osoby spoza USA, które zawierają transakcje z TsNIIKhM, mogą podlegać sankcjom.

Szkodliwe oprogramowanie użyte w ataku producenta przemysłu petrochemicznego wzbudziło tak duże obawy, ponieważ skupiło się na procesach znanych jako oprzyrządowane systemy bezpieczeństwa. SIS to połączenie sprzętu i oprogramowania używanego przez strony infrastruktury krytycznej do zapobiegania powstawaniu niebezpiecznych warunków. Na przykład, gdy ciśnienie paliwa gazowego lub temperatura reaktora wzrośnie do potencjalnie niebezpiecznych wartości progowych, SIS automatycznie zamknie zawory lub zainicjuje procesy chłodzenia, aby zapobiec wypadkom zagrażającym zdrowiu lub życiu. Złośliwe oprogramowanie jest powszechnie znane jako Triton lub Trisis, ponieważ atakowało linię produktów Triconex firmy Schneider Electric.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook