Media

Hakerzy włamali się do prawdziwych witryn z wiadomościami, aby rozpowszechniać fałszywe historie

W ciągu ostatnich Od kilku lat dezinformacja w internecie posunęła się naprzód, a Internet Research Agency sztucznie oburzała media społecznościowe, a hakerzy wyciekali dokumenty – zarówno prawdziwe, jak i sfabrykowane – aby pasowały do ​​ich narracji. Niedawno Europa Wschodnia stanęła w obliczu szeroko zakrojonej kampanii, która przenosi fałszywe wiadomości na kolejny poziom: hakowanie legalnych witryn informacyjnych w celu umieszczania fałszywych artykułów, a następnie pospieszne wzmacnianie ich w mediach społecznościowych, zanim zostaną usunięte.

W środę firma bezpieczeństwa FireEye opublikowała raport o grupie skupionej na dezinformacji, którą nazywa Ghostwriter. Propagandyści tworzyli i rozpowszechniali dezinformację co najmniej od marca 2017 r., Koncentrując się na osłabianiu wojsk NATO i USA w Polsce i krajach bałtyckich; umieścili fałszywe treści we wszystkim, od mediów społecznościowych po prorosyjskie serwisy informacyjne. FireEye mówi, że w niektórych przypadkach Ghostwriter zastosował odważniejszą taktykę: hakowanie systemów zarządzania treścią witryn z wiadomościami, aby publikować własne historie. Następnie rozpowszechniają swoje dosłowne fałszywe wiadomości za pomocą sfałszowanych e-maili, mediów społecznościowych, a nawet komentarzy, które propagandziści piszą na innych stronach, które akceptują treści generowane przez użytkowników.

Ta kampania hakerska, skierowana na strony mediów od Polski po Litwę, rozpowszechniła fałszywe historie o amerykańskiej agresji wojskowej, żołnierzach NATO szerzących koronawirusa, planowaniu przez NATO pełnej inwazji na Białoruś i nie tylko. „Rozpowszechniają te historie, że NATO jest zagrożeniem, że nienawidzą miejscowych, że są zarażeni, że są złodziejami samochodów” – mówi John Hultquist, dyrektor wywiadu w FireEye. „Wypychają te historie na różne sposoby, z których najciekawszym jest hakowanie lokalnych witryn medialnych i umieszczanie ich w sieci. Te fikcyjne historie są nagle w dobrej wierze przez strony, na których się znajdują, a następnie wchodzą i rozpowszechniają link do historii ”.

Sam FireEye nie przeprowadził analizy reakcji na te incydenty i przyznaje, że nie wie dokładnie, w jaki sposób hakerzy kradną dane uwierzytelniające, które dają im dostęp do systemów zarządzania treścią, które umożliwiają publikowanie i modyfikowanie wiadomości. Nie wie też, kto stoi za serią kompromisów na stronie internetowej, ani też za większą kampanią dezinformacyjną, której częścią są fałszywe historie.

Jednak analitycy firmy odkryli, że witryna z wiadomościami jest zagrożona, a konta internetowe używane do rozpowszechniania odsyłaczy do tych sfabrykowanych artykułów, a także bardziej tradycyjne tworzenie fałszywych wiadomości w mediach społecznościowych, blogach i witrynach z antyamerykańskimi i NATO pochyliło się, wszystkie przywiązują się do odrębnego zestawu person, co wskazuje na jeden wspólny wysiłek dezinformacyjny. Hultquist z FireEye zwraca uwagę, że kampania nie wydaje się motywowana finansowo, co wskazuje na poplecznika politycznego lub państwowego, i zauważa, że ​​skupienie się na wbiciu klina między NATO a obywateli Europy Wschodniej wskazuje na możliwe zaangażowanie Rosji.

Nie byłby to również pierwszy raz, kiedy rosyjscy hakerzy podrzucali fałszywe wiadomości; w 2017 roku amerykańskie agencje wywiadowcze stwierdziły, że rosyjscy hakerzy włamali się do państwowej agencji informacyjnej Kataru i podłożyli fałszywą wiadomość mającą na celu zawstydzenie przywódcy tego kraju i spowodowanie rozłamu z USA, chociaż wywiad USA nigdy nie potwierdził zaangażowania Kremla.

„Nie możemy w tej chwili konkretnie powiązać tego z Rosją, ale z pewnością jest to zgodne z ich interesami” – mówi Hultquist o kampanii Ghostwriter. „Nie byłoby dla mnie zaskoczeniem, gdyby to właśnie tam prowadzą nas dowody”.

Dwie fałszywe historie zasadzone na litewskim serwisie informacyjnym Kas Vyksta Kaune, jedna o planowanej inwazji NATO na Białoruś (po lewej), a druga o niemieckich żołnierzach bezczeszczących cmentarz żydowski, w tym zdjęcie w Photoshopie, które przedstawia pojazd wojskowy z niemiecką flagą. Zrzut ekranu: Archive.is via Kas Vyksta Kaune

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook