Różności i nowinki technologia

Hakerzy zmieniają skradzione dane regulacyjne, aby zasiać nieufność do szczepionki COVID-19

Hakerzy zmieniają skradzione dane regulacyjne, aby zasiać nieufność do szczepionki COVID-19

Getty Images

W zeszłym miesiącu twórcy jednej z najbardziej obiecujących szczepionek na koronawirusa poinformowali, że hakerzy ukradli poufne dokumenty, które przedłożyli organowi regulacyjnemu Unii Europejskiej. W piątek pojawiła się wiadomość, że hakerzy sfałszowali część treści zgłoszonych i opublikowali je w Internecie.

Badania szczepionki BNT162b2 opracowanej wspólnie przez firmy farmaceutyczne Pfizer i BioNTech wykazały, że jest ona w 95% skuteczna w zapobieganiu COVID-19 i jest konsekwentnie skuteczna we wszystkich grupach wiekowych, płciowych, rasowych i etnicznych. Pomimo niemal powszechnego konsensusu wśród naukowców, że szczepionka jest bezpieczna, niektórzy krytycy martwili się, że tak nie jest. Wygląda na to, że hakerzy próbują podsycić te niepotrzebne zmartwienia.

Dane, do których hakerzy uzyskali bezprawny dostęp, „obejmowały wewnętrzną / poufną korespondencję e-mail z listopada, dotyczącą procesów oceny szczepionek COVID-19”, stwierdziła Europejska Agencja Leków z siedzibą w Amsterdamie w oświadczeniu. „Część korespondencji została zmanipulowana przez sprawców przed publikacją w sposób, który mógłby podważyć zaufanie do szczepionek”.

W piątek w oświadczeniu nie podano, gdzie dokumenty zostały wysłane ani w jaki sposób zostały sfałszowane. Rzeczniczka EMA powiedziała w e-mailu, że: „Widzieliśmy, że część korespondencji została opublikowana nie w jej integralności i oryginalnej formie i / lub z komentarzami lub uzupełnieniami ze strony sprawców”. Odmówiła rozwinięcia tematu. Przedstawiciele firmy Pfizer odmówili komentarza. Nie można było natychmiast skontaktować się z przedstawicielami BioNTech.

Według śledztwa przeprowadzonego przez Empoli, włoską firmę ochroniarską Yarix, ponad 33 megabajty danych z włamania do EMA zostały opublikowane na dobrze znanym forum w ciemnej witrynie internetowej pod koniec grudnia. Mroczny post internetowy zatytułowany „Zdumiewające oszustwo! Evil Pfffizer! Fałszywe szczepionki! ” zawiera link do forum w rosyjskojęzycznej witrynie internetowej.

„Nie ma pewnych elementów, które pozwoliłyby potwierdzić, że odzyskane dane są tylko częścią wycieku lub czy faktycznie zawierają wszystkie dane skradzione podczas naruszenia” – czytamy w opublikowanym w poniedziałek postie Yarixa po przejrzeniu go przez Google Tłumaczyć. „Z drugiej strony intencja stojąca za wyciekiem danych przez cyberprzestępców jest pewna: spowodowanie znacznego uszczerbku na reputacji i wiarygodności EMA i Pfizer”.

Poufne dane dotyczące szczepionek COVID-19 były gorącym towarem dla hakerów od początku pandemii. Ujawnienie przez EMA jest jednym z pierwszych – jeśli nie the po raz pierwszy – opublikowano dokumenty dotyczące szczepionek, do których uzyskano dostęp.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook