NowościOprogramowanieRTVTelefony

HomePod mini może być tajną bronią Apple do rozbudowy HomeKit

Apple podejmuje kolejną próbę zbudowania inteligentnego głośnika domowego z nowym HomePod mini, mniejszą, tańszą wersją swojego oryginalnego HomePod.

Oryginalny HomePod był produktem, który skupiał się bardziej na byciu świetnym głośnikiem, a nie byciu świetnym mądry głośnik. HomePod mini ma odwrotne podejście: to nie tylko kolejna droga dla Apple do umieszczenia Apple Music lub Siri w Twoim domu. To sposób dla Apple na znaczne rozszerzenie ekosystemu HomeKit na znacznie szerszą publiczność niż kiedykolwiek wcześniej.

Jasne, HomePod mini prawdopodobnie będzie brzmiał dobrze – biorąc pod uwagę, że jest to głośnik za 99 USD, który konkuruje z nowym Nest Audio i Echo czwartej generacji, musi. A posiadanie większej liczby możliwości udostępnienia klientom usług subskrypcyjnych to miła korzyść dla Apple. Ale jego prawdziwy potencjał polega na tym, że służy jako najtańsza brama do konfiguracji inteligentnego domu Apple.

HomeKit nie jest nową częścią konfiguracji oprogramowania Apple – firma oferuje platformę inteligentnego domu od 2014 roku, a obecnie istnieje szeroka lista produktów, które z nią współpracują (nawet jeśli nie jest tak popularna wśród producentów urządzeń jak Amazon Alexa lub Asystent Google).

Aby jednak w pełni wykorzystać HomeKit, nie potrzebujesz tylko odpowiedniej inteligentnej żarówki lub termostatu Wi-Fi. Potrzebujesz także głośnika HomePod, Apple TV lub iPada, który będzie służył jako „centrum domowe”. Posiadanie urządzenia koncentratora znacznie rozszerza możliwości HomeKit, umożliwiając sterowanie urządzeniami inteligentnego domu, gdy nie masz bezpośredniego połączenia z siecią Wi-Fi, zapraszanie gości do korzystania z akcesoriów do inteligentnego domu w Twoim domu, a co najważniejsze, tworzyć zautomatyzowane procedury.

Za 99 USD HomePod mini znacznie obniżył barierę wejścia, aby uzyskać dostęp do tych funkcji, które wcześniej wymagały Apple TV 4K za 179 USD, HomePod 299 USD lub iPad 329 USD. Co więcej, sprawia, że ​​korzystanie z tych funkcji HomeKit jest bardziej dostępne, dodając zawsze włączony mikrofon, który może reagować na żądania inteligentnego domu, za jedną trzecią ceny poprzedniej opcji Apple. Za cenę jednego HomePoda możesz pokryć większość swojego domu głośnikami HomePod mini (główna nowa funkcja Apple, Interkom, jest praktycznie zaprojektowana dla tego scenariusza).

Istnieje wiele ważnych powodów, dla których warto korzystać z konfiguracji inteligentnego domu Apple zamiast opcji Google lub Amazon. Jeśli jesteś już użytkownikiem Apple, akcesoria HomeKit integrują się z iOS na poziomie natywnym, umożliwiając dostęp do świateł lub klimatyzacji bezpośrednio z menu Centrum sterowania iPhone’a, podobnie jak włączanie i wyłączanie Wi-Fi lub Bluetooth.

Producenci urządzeń również wymagany aby zintegrować swoje produkty z aplikacją Dom. Niezależnie od tego, czy Ci się to podoba, czy nienawidzisz, aplikacja służy jako skonsolidowane miejsce dla wszystkich Twoich produktów i oznacza, że ​​nie powinieneś mieć do czynienia z aplikacją innej firmy, co oznacza, że ​​Twój sprzęt może – przynajmniej w teorii – nadal działać jeśli firma, która ją produkuje, przestanie wspierać własną aplikację.

Jest też aspekt bezpieczeństwa: firma Apple jest niezwykle rygorystyczna, jeśli chodzi o wydawanie pieczęci zatwierdzenia HomeKit, nawet po usunięciu wymogu fizycznego uwierzytelniania sprzętu. Nadal sprawdza urządzenia i wymaga, aby przeszły serię testów zaprojektowanych przez Apple w ramach procesu certyfikacji, zanim będą mogły pracować z HomeKit.

Nie oznacza to, że Apple jest oczywiście zwolnione z obaw o prywatność w odniesieniu do swoich inteligentnych głośników. Okazało się, że firma miała problemy z ludzkimi wykonawcami, którzy słuchali nagrań Siri dopiero w zeszłym roku (obok Google, Amazon, Facebook i Microsoft). Jednak od tego czasu Apple naprawił te problemy, wprowadzając nowe, bezpieczniejsze zasady i zmieniając domyślne zachowanie Siri, tak aby zapisywał tylko nagrania, chyba że użytkownik wyraźnie się na to zgodzi.

HomeKit umieszcza kolejną ogromną część Twojej codziennej technologii w ekosystemie Apple, co jest wielką wygraną dla Apple. Dzieje się tak, ponieważ Apple opiera się na tym, jak dobrze wszystkie jej produkty współpracują ze sobą, jako główny punkt sprzedaży – od lat podstawową zasadą firmy było „im więcej produktów Apple masz, tym lepiej wszystkie działają”. Dzięki zdobyciu większej liczby użytkowników na pokładzie HomeKit, Apple może rozszerzyć ten ekosystem nie tylko na komputer, telefon lub tablet, ale na cały dom. Jest prawdopodobnie bardziej lepki niż nawet telefon – gdy cały dom jest przypisany do określonej platformy, zmiana na coś innego jest zarówno uciążliwa, kosztowna, jak i czasochłonna.

HomePod mini nie jest tak dobrym głośnikiem jak HomePod. Ale może to być po prostu inteligentny głośnik, którego Apple potrzebuje, aby zmienić HomeKit z hobby w hit.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook