Różności i nowinki technologia

IBM wydzieli starszą działalność i skupi się na usługach w chmurze i sztucznej inteligencji

IBM dzieli się na dwie spółki publiczne, z wydzieleniem zajmującym się starszą infrastrukturą IT firmy, co pozwala IBM skupić się na nowych, wysokomarżowych biznesach, w szczególności usługach chmurowych i sztucznej inteligencji.

109-letnia firma ogłosiła w tym tygodniu wiadomość, która jest następstwem długoterminowego planu dyrektora generalnego Arvinda Krishny, aby usprawnić rozrastający się biznes. Krishna przejął stery IBM w kwietniu 2020 roku, po przejęciu firmy Red Hat zajmującej się oprogramowaniem open source za 34 miliardy dolarów od 2018 roku. Oprogramowanie Red Hat jest kluczem do nowej oferty IBM w chmurze hybrydowej.

W rozmowie z analitykami Krishna przedstawił podział jako najnowszy z długiej linii dezinwestycji przeprowadzonych przez IBM, ponieważ firma starała się znaleźć bardziej dochodowe grunty w swojej długiej historii. „Sprzedaliśmy sieci w latach 90-tych, sprzedaliśmy komputery osobiste w 2000 roku, sprzedaliśmy półprzewodniki około pięć lat temu, ponieważ nie wszystkie one koniecznie wpisały się w zintegrowaną ofertę wartości” – powiedział Krishna, zgodnie z raportem z Reuters.

Nowa firma – która w oficjalnych dokumentach ma zastępczą nazwę „NewCo” – będzie miała około 90 000 pracowników i 19 miliardów dolarów dochodu. (W obecnym stanie IBM zatrudnia około 352 000 pracowników). Po zakończeniu podziału, który według IBM nastąpi przed końcem 2021 r., NewCo automatycznie stanie się „wiodącym dostawcą usług infrastruktury zarządzanej” na świecie, z listą klientów około 4600 klientów, które obejmują ponad 75 procent listy Fortune 100.

IBM zostanie podzielony na IBM i NewCo do końca 2021 roku.
: IBM

Nowy IBM będzie się głównie koncentrował na platformie chmury hybrydowej, która według firmy daje rynkowe możliwości o wartości 1 biliona dolarów. Obecnie rynek chmury jest zdominowany przez Amazon i Microsoft, ale nadal odnotowuje silny wzrost, zwłaszcza że globalna pandemia zachęca do pracy zdalnej.

„Dzięki ściślejszej integracji i skupieniu się na otwartej chmurze hybrydowej i rozwiązaniach sztucznej inteligencji IBM przeniesie się z firmy, która generuje ponad połowę przychodów z usług, do firmy, która ma większość w zakresie oprogramowania i rozwiązań chmurowych o wysokiej wartości” – powiedział IBM w prasie wydanie.

Mówiąc do Reuters, analityk rynkowy Moshe Katri z Wedbush Securities powiedział, że podział był mądrym posunięciem. „IBM zasadniczo pozbywa się kurczącej się, niskomarżowej operacji, biorąc pod uwagę kanibalizujący wpływ automatyzacji i chmury, maskując silniejszy wzrost w pozostałej części operacji” – powiedziała Katri.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook