Różności i nowinki technologia

Ile domów możesz zasilić darmowymi pączkami?

Powinieneś dostać szczepionka Covid-19? Tak, to cię ochroni i innym, aby pomóc nam przejść przez tę pandemię i wrócić do bardziej normalnego życia. Ale poczekaj! Jeśli zostaniesz zaszczepiony, możesz również dostać pączka! Przynajmniej taką ofertę oferuje Krispy Kreme. Po otrzymaniu szczepionki otrzymasz pączka. I to nie jest tylko jeden pączek – to jeden codziennie. To dużo pączków.

OK, a co powiesz na szacunki fizyczne, które pasują do twojego smacznego poczęstunku?

Powiedzmy, że wszyscy Amerykanie, którzy mają szczepionkę Covid-19, dostają (i jedzą) jeden pączek dziennie. Oczywiście jedzenie jedzenia daje energię do robienia różnych rzeczy – tak właśnie działa jedzenie. Załóżmy więc, że wszyscy ci ludzie wykorzystują tę dodatkową energię do pedałowania na stacjonarnych rowerach. Wszystkie rowery są podłączone do generatorów, które zasilają sieć elektroenergetyczną. Jaką moc by to wytworzyło?

Pierwszą rzeczą, której potrzebujemy, jest liczba spożywanych dziennie pączków. Według Centers for Disease Control and Prevention, od 7 kwietnia 63 miliony Amerykanów zostało w pełni zaszczepionych. (Nie przejmuj się zbytnio liczbami – zamierzam wykonać wszystkie obliczenia w Pythonie, abyś mógł zmienić wartości, jeśli to cię uszczęśliwia. Zakładam też, że wszyscy ci ludzie dostaną swoje pączki codziennie.)

Następnie muszę znać ilość energii w pączku. Według strony Krispy Kreme zwykły szkliwiony ma 190 kalorii. Ale co to do cholery jest kaloria? Otóż ​​oryginalna kaloria została stworzona, aby opisać zmiany energii cieplnej dla różnych substancji. Później ludzie używali tego terminu do pomiaru ilości energii chemicznej, jaką organizm może uzyskać dzięki jedzeniu. Jest jednak problem: z jakiegoś powodu na wszystkich etykietach żywności podane są kalorie – ale tak naprawdę są kilokalorie. Więc ten pączek ma 190 000 kalorii. Wydaje mi się, że wydaje się, że jest to zbyt duża liczba, aby ludzie mogli rozważyć jedzenie.

Jest jeszcze jedna jednostka energii: dżul. Ponieważ jest to preferowana jednostka energii dla fizyków, zamierzam ją wykorzystać. Aby przeliczyć jednostki, 1 kaloria równa się 4,184 dżuli.

Ale co to ma wspólnego z Twoim codziennym życiem? Rozważmy coś, co możesz zrobić bez zbytniego wysiłku. Załóżmy, że masz podręcznik na podłodze i podnosisz go i kładziesz na stole. Ponieważ wywierasz siłę na książkę na pewną odległość, musisz zmienić grawitacyjną energię potencjalną tej książki. Zmiana energii potencjalnej grawitacji jest równa masie książki (około 1 kilograma) pomnożonej przez lokalne pole grawitacyjne (sol = 9,8 N / kg), a następnie pomnożone przez zmianę wysokości (około 1 metra). To da zmianę energii o około 10 dżuli. To daje przybliżone wyczucie ilości energii w dżulie.

A co z mocą? Moc to tempo zmian energii. Informuje, jak szybko zużywasz energię. Jako równanie wygląda to następująco:

Ilustracja: Rhett Allain

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook