Różności i nowinki technologia

Ile mocy potrzeba, aby pokonać Red Bull 400 Hill Run?

nigdy nie wiedziałem to istniało, ale nie powinienem się już dziwić. Jest taka impreza zwana Red Bull 400. Chodzi o to, aby „przebiec” 400 metrów po bardzo stromym zboczu. Och, 400 metrów, czy to nie jest daleko? Prawda, prawda. Ale co, jeśli jest 400 metrów w górę pod kątem 37 stopni? Tak, to nie jest takie proste.

Ale jak trudno byłoby „ruszyć” na to wzgórze? Tak, zmieniłem to z „biegnij” na „przesuń”. Myślę, że ktoś mógłby przebiec część drogi, ale nie cały dystans. Zawsze kieruję się definicją biegania, w której OBIE stopy są nad ziemią w tym samym czasie. Szczerze mówiąc, nie jestem pewien, czy mógłbym to zrobić na tak stromym zboczu – ale może ktoś inny mógłby to zrobić.

Jak więc mierzysz wysiłek potrzebny do wejścia na to wzgórze? A co powiesz na to – przypuśćmy, że ruszyłem pod górę w przyjemnym spokojnym tempie. Powiedzmy, że zajmuje mi to 30 minut. To nie byłoby takie złe, prawda? Co by się zmieniło w przypadku 5 minut bardziej przypominającego wyścig? Oczywiście nie byłoby to takie łatwe. Właściwie najtrudniejszym torem na torze Red Bull 400 jest Planica w Słowenii. Rekordowy czas dla tego zbocza to 4 minuty 55,0 sekundy.

Oczywiście prędkość ma znaczenie. Zarówno podczas powolnego, jak i szybkiego biegu pod górę będziesz mieć taką samą zmianę energii. Energia jest jak pieniądze. To dla nas sposób na śledzenie interakcji. Możesz wymieniać pieniądze na towary i usługi, a interakcja może przenosić energię z jednego systemu do drugiego. Kiedy wspinasz się na wzgórze, wykorzystasz część własnej energii wewnętrznej (zmagazynowanej przez jedzenie pszenicy i owaltyny), aby zwiększyć swoją potencjalną energię grawitacji. Tutaj grawitacyjna energia potencjalna jest zdefiniowana jako:

Ilustracja: Rhett Allain

W tym wyrażeniu m to masa osoby (prawdopodobnie Ciebie), sol jest polem grawitacyjnym o wartości 9,8 niutonów / kilogram, a Δy oznacza zmianę wysokości. Przy masie w kilogramach i zmianie wysokości w metrach zmiana energii byłaby wyrażona w dżulach. Na przykład – jeśli weźmiesz podręcznik (około 1 kg) i podniesiesz go z podłogi na stół, zajmie to około 10 dżuli energii. Nie ma więc znaczenia, czy czołgasz się pod górę, czy biegniesz sprintem. Nadal masz tę samą zmianę w grawitacyjnej energii potencjalnej.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook