Różności i nowinki technologia

Największy samolot poleciał

Największy samolot na świecie, Stratolaunch, o rozpiętości skrzydeł większej niż długość boiska piłkarskiego, wzbił się po raz pierwszy w powietrze. Wystartował z Mojave Air and Space Port w Kalifornii. Według doniesień prasowych, w ciągu 2,5-godzinnego lotu osiągnął maksymalną prędkość 304 km/godz. oraz pułap 5 tys. m, po czym bezpiecznie wylądował.

Projekt budowy tej maszyny zainicjował w 2011 r. współzałożyciel Microsoftu, Paul Allen. Jego celem było zbudowanie samolotu na tyle dużego, aby mógł unosić rakiety i statki kosmiczne, kierujące się następnie na niską orbitę wokółziemską.

Jak czytamy na stronie internetowej Stratolaunch, ponieważ samolot rusza z pasa startowego, “może ominąć problemy związane ze złą pogodą, ruchem lotniczym i inne kwestie, które powodują opóźnienia w przypadku tradycyjnych startów rakietowych z Ziemi”. Ponadto maszynę da się używać wielokrotnie, co znacznie obniża koszty startów i pozwala rozszerzyć dostęp do przestrzeni kosmicznej.

Relacja z pierwszego lotu Stratolaunch:

Zostaw komentarz

Irek Zamojski
Apple , Samsung to tylko nazwy.My testujemy nie tylko popularne marki , ale też te niszowe , które dają często więcej możliwości niż drogi firmowy sprzęt !

Najlepsze recenzje

Video

gallery