BezpieczeństwoOgólneRTV

Te roboty to przyszłość branży budowlanej

Już wkrótce autonomiczne pojazdy zdominują nie tylko nasze drogi, ale również place budowy. Amerykański start-up Built Robotics tworzy roboty do prac ziemnych, które po uprzednim zaprogramowaniu samodzielnie poprowadzą roboty budowlane.

Firma została założona w 2016 roku w San Francisco. W swojej ofercie ma szereg zrobotyzowanych maszyn budowlanych – koparek, ładowarek i buldożerów, z których największa waży niemal 40 ton. Każda z nich wyposażona jest m.in w nadajnik GPS i lidar (urządzenie działające na podobnej zasadzie jak radar, z tym że zamiast mikrofal wykorzystuje widzialne światło lasera). Dzięki temu maszyny mogą mapować swoje otoczenie i samodzielnie się w nim poruszać. System bezpieczeństwa, na który składa się szereg czujników i kamer pozwala w porę wykryć ewentualną przeszkodę (np. człowieka lub inny pojazd) i w razie potrzeby natychmiast przerwać prace.

Do obsługi całego systemu wystarczy tylko jeden człowiek. Operator planuje przebieg prac przy użyciu specjalnej aplikacji na tableta, a po uruchomieniu maszyny same wykonują przydzielone zadania.

Działanie systemu przedstawia film promocyjny na YouTube:

Inżynierowie z Built Robotics nie konstruują samych maszyn budowlanych. Zamiast tego skupiają się na tworzeniu zestawów kontrolerów, które następnie montują na nowych pojazdach lub na maszynach już posiadanych przez ich klientów.

Rozwiązanie stworzone przez Built Robotics redukuje liczbę osób potrzebnych do obsługi parku maszynowego, co może przyczynić się do ogólnej poprawy bezpieczeństwa. Jest to także odpowiedź na potrzeby amerykańskiego rynku, gdyż branża budowlana w Stanach cierpi obecnie na olbrzymie braki siły roboczej. Zainteresowanie produktem jest spore – wartość podpisanych kontraktów osiągnęła już niemal 100 mln dolarów.

Zostaw komentarz

Irek Zamojski
Apple , Samsung to tylko nazwy.My testujemy nie tylko popularne marki , ale też te niszowe , które dają często więcej możliwości niż drogi firmowy sprzęt !

Najlepsze recenzje

Video

gallery