NaukaOgólne

Gigantyczna energia fuzji kwarków

Według opublikowanego w “Nature” artykułu opisującego wyniki doświadczeń w Wielkim Zderzaczu Hadronów – eksperymencie LHCb, odkryta została nowa cząstka elementarna: zlepek kwarków, określany jako “podwójnie naładowany, podwójnie powabny xi” (symbol: Ξcc++). Powstaje z kwarka górnego i dwóch kwarków powabnych. Reakcja zachodząca pomiędzy kwarkami jest porównywalna z energiami fuzji termo-jądrowej zachodzącymi na Słońcu. To wniosek pochodzący z badań Marka Karlinera i Jonathana Rosnera.

Reakcja fuzji kwarków zachodzi jednak na niższym poziomie, nie dotyczy jąder atomów, lecz kwarków tworzących cząstki elementarne – składniki jąder. Jak piszą w “Nature” obaj autorzy doświadczeń, reakcje syntezy oparte na cięższym kwarku dolnym (jeśli przyjąć, że taka cząstka rzeczywiście powstaje) mogłyby uwalniać dziesięciokrotnie więcej energii niż wspomniana cząstka xi. Trudno byłoby jednak wytworzyć taką reakcję. Cząstki, które zawierają kwarka dolnego, w eksperymencie CERN LHCb trwają ok. jednej bilionowej sekundy, na przestrzeni ok. 22 mm. Potem tracą energię i zamieniają się w inne cząstki, niczym meteor rozpadający się w atmosferze Ziemi.

Niektórzy komentatorzy naukowi zaczęli się obawiać, że odkryciem zainteresuje się wojsko, aby zastąpić bomby wodorowe wielokrotnie silniejszymi – kwarkowymi. Jednak Marek Karliner uspokaja w swoich wypowiedziach medialnych: “Muszę przyznać, że kiedy po raz pierwszy uświadomiłem sobie, iż taka reakcja jest możliwa, przeraziłem się”, przyznał. “Na szczęście jednak nie ma ona charakteru łańcuchowego, więc nie ma obawy, aby można było zrobić z tego brońpodobną do bomby termojądrowej.”

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery