MediaNowościRTV

Nowa drukarka 3D działa 10 razy szybciej

Inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology opracowali nowatorską drukarkę 3D, która pracuje aż 10 razy szybciej od dostępnych na rynku urządzeń. Czas oczekiwania na wydruk detali z tworzywa sztucznego skraca się dzięki temu z wielu godzin do kilkunastu minut.

Tajemnica nowego urządzenia kryje się w głowicy drukującej, która wykorzystuje laser do podgrzania i stopienia tworzywa, a dzięki zastosowaniu mechanizmu śrubowego polimer podawany jest przez dyszę pod wysokim ciśnieniem.

Profesor Anastasios John Hart wraz z zespołem przeanalizował dostępne na rynku rozwiązania opierające się na technologii FFF (od ang. Fused Filament Fabrication) i określił, że tempo wydruku zależy przede wszystkim od szybkości poruszania się głowicy oraz od wydajności podawania i ogrzewania filamentu z tworzywa sztucznego. Konwencjonalna drukarka pracuje ze średnią szybkością ok. 20 cm3 na godzinę. Dzięki nowatorskiej budowie głowicy drukującej opracowane przez badaczy z MIT urządzenie radzi sobie do 10 razy szybciej.

Skrócenie czasu potrzebnego na wydruk sprzyja szerszemu wykorzystaniu technologii druku 3D w medycynie i przemyśle. Możliwości aplikacyjnych jest naprawdę sporo – począwszy od szybkiego wykonywania prototypów nowych produktów (ang. Rapid prototyping), a skończywszy na nowoczesnych metodach produkcji masowej.

Drukarka podczas pracy (w czasie rzeczywistym):

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery