OprogramowanieRTVTelefony

iOS 14.3 zmienia iPhone’a 12 Pro i Pro Max w jeszcze lepsze aparaty

Jeśli masz iPhone’a 12 Pro lub 12 Pro Max i uważasz się za fotografa, najnowsza aktualizacja iOS pomoże Ci w pełni wykorzystać możliwości aparatu w telefonie. Dzieje się tak, ponieważ zawiera nową funkcję ProRAW, którą Apple po raz pierwszy ogłosił podczas październikowego wydarzenia. ProRAW po raz pierwszy łączy elastyczność edycji RAW z komputerowymi sztuczkami fotograficznymi Apple, takimi jak Smart HDR i Deep Fusion. Nie musisz już wybierać między elastycznością standardowego pliku RAW a plikiem JPEG lub HEIC, który ma całą magię obliczeniową Apple, ale ograniczony potencjał przetwarzania końcowego, ponieważ ProRAW zapewnia jedno i drugie.

Robienie zdjęć RAW na iPhonie to nic nowego; od jakiegoś czasu aplikacje takie jak Halide i Adobe Lightroom umożliwiają przechwytywanie wszystkich danych, które może zebrać czujnik iPhone’a. Wszystkie zwykłe zalety RAW są dostępne w ProRAW – znacznie lepsza kontrola nad balansem bieli jest dla mnie najważniejszym czynnikiem – ale daje ci większą swobodę w dostosowywaniu ekspozycji, ostrości, zakresu dynamicznego i nie tylko. Możesz lepiej dopasować tonację twarzy na portrecie lub wyeksponować ekspozycję w ujęciu poziomym.

Ale standardowe obrazy RAW mogą wyglądać na bardzo ziarniste z iPhone’a, ponieważ, cóż, są to nadal małe czujniki aparatu smartfonów i nie są one poddawane żadnej obliczeniowej optymalizacji fotografii. Teraz powinieneś zauważyć wszystkie te same szczegóły, co wcześniej, ale z mniejszym szumem. Dzieje się tak, ponieważ obrazy ProRAW przetwarzają obrazy w wielu ramkach tak samo, jak zwykłe zdjęcia z iPhone’a. Mimo to masz około 14 stopni zakresu dynamicznego do pracy w oprogramowaniu do edycji. Ten film od Josha Stunella na YouTube dobrze ilustruje różnice między RAW a ProRAW:

ProRAW może być używany ze wszystkimi tylnymi kamerami iPhone’a 12 Pro i Pro Max – nie zmieni nagle ultraszerokiego w magiczny obiektyw, ale wszystko pomoże – i działa również w trybie nocnym. Możesz nawet uzyskać dostęp do informacji o mapowaniu głębokości przechwyconych przez czujnik, aby po fakcie dokonać korekt w trybie portretu, pod warunkiem, że aplikacja do edycji pozwala na kontrolowanie tego.

Możesz robić zdjęcia ProRAW wszystkimi trzema aparatami w telefonie iPhone 12 Pro i Pro Max.
: Becca Farsace / The Verge

Jak korzystać z ProRAW

Aby korzystać z ProRAW, najpierw musisz go włączyć w opcjach aparatu w menu ustawień. Następnie w prawym górnym rogu wizjera aparatu pojawi się przycisk „RAW”, który umożliwia szybkie włączanie i wyłączanie ProRAW.

Powinienem podkreślić, że chociaż łatwo jest to włączyć, na pewno nie będziesz chciał używać ProRAW przez cały czas. Pliki mają średnio około 25 MB, czyli znacznie więcej niż zwykłe obrazy iPhone’a. To funkcja najlepiej zarezerwowana dla tych bardzo celowych zdjęć z osobami, na których Ci zależy lub w ważnych miejscach. Obrazy ProRAW pojawiają się w rolce z aparatu jak zwykle, ale jeśli spróbujesz udostępnić je w aplikacjach takich jak Instagram, pojawi się komunikat o błędzie. Dlatego przed wysłaniem do mediów społecznościowych będziesz chciał najpierw wyeksportować je jako mniejszy plik JPEG lub HEIC.

Inną fajną rzeczą w ProRAW jest to, że używa szeroko obsługiwanego formatu plików DNG firmy Adobe, jest już mnóstwo aplikacji, które mogą otwierać i edytować pliki bez żadnej aktualizacji. Ale aplikacje korzystające z własnego konwertera RAW firmy Apple będą oferować jeszcze większą kontrolę, ponieważ będą mogły uzyskać dostęp do mapowania tonów i odległości. Firma Halide wydała już aktualizację, aby w pełni wykorzystać możliwości ProRAW i spodziewam się, że pojawią się inne, takie jak Pixelmator, Darkroom i Affinity Photo.

Aplikacje, które mają własny konwerter RAW, a mianowicie Adobe Photoshop, Lightroom i Capture One, mogą dziś edytować pliki DNG, ale nie będą miały takich samych możliwości, jak te, które używają konwertera RAW firmy Apple. Możliwe, że Adobe i inni zaktualizują w przyszłości swoje narzędzia do konwersji, aby lepiej współpracowały z ProRAW. Możesz oczywiście również edytować obrazy w aplikacji Apple Photos.

Przykładowy obraz ProRAW edytowany w Ciemni.

Jeśli chcesz udostępnić obraz ProRAW, możesz to zrobić na różne sposoby, w zależności od tego, co próbujesz zrobić:

  • Jeśli chcesz przenieść Apple ProRAW na komputer: upewnij się, że zdjęcie nie jest edytowane, a następnie użyj funkcji AirDrop lub podłącz urządzenie do USB i użyj aplikacji Image Capture lub Windows Photos.
  • Jeśli chcesz udostępnić edytowane zdjęcie ProRAW: edytuj zdjęcie w aplikacji Zdjęcia, a następnie AirDrop, wyślij e-mailem lub wyślij przez Wiadomości. Plik JPG ze zmianami zostanie udostępniony.
  • Jeśli chcesz wysłać komuś ProRAW DNG: otwórz najpierw aplikację Zdjęcia i użyj przycisku udostępniania, aby udostępnić za pośrednictwem poczty.
  • Jeśli edytujesz plik ProRAW i chcesz mieć zarówno oryginalny plik DNG, jak i edytowany plik JPG: użyj aplikacji Image Capture lub Windows Photos.
  • Jeśli ProRAW jest edytowany, ale chcesz przenieść DNG: zduplikuj zdjęcie, a następnie cofnij edycje (uczyń z niego plik nieedytowany). DNG można następnie AirDropped itp.
  • Jeśli korzystałeś z aplikacji innej firmy, która obsługuje pliki RAW + JPG, i chcesz mieć jedno i drugie: użyj Image Capture, aby pobrać każdy plik osobno

Próbowałem ProRAW na moim iPhonie 12 Pro Max w ciągu ostatnich kilku dni i już doceniam różnicę, jaką może to zrobić. Po prostu łatwiej jest uzyskać jak najwięcej ze zdjęcia – odzyskać światła, wzmocnić cienie, poprawić balans bieli itp. – jeśli chcesz włożyć do pracy edycję po fakcie.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook