Nowości

iOS 15 zapewnia lepsze narzędzia do walki z wężem strażackim powiadomień — z haczykiem

Podgląd Apple iOS 15 na początku tego tygodnia dał nam spojrzenie na ważną nową funkcję, która pojawi się w powiadomieniach Twojego iPhone’a: ​​pomoc. Kilka nowych narzędzi może służyć jako ratunek dla tych z nas aż do naszych gałek ocznych w morzu powiadomień każdego dnia, regulując, które aplikacje i ludzie mogą nas nękać i kiedy. Ale z drugiej strony programiści aplikacji otrzymują również dodatkowe narzędzia do przyciągnięcia Twojej uwagi i mogą zacząć wysyłać Ci nawet . jeszcze powiadomienia – aczkolwiek w mniej destrukcyjny sposób.

Po pierwsze, dobra wiadomość: nowe funkcje powiadomień w iOS 15 wyglądają naprawdę dobrze i użytecznie. Dostępna jest nowa funkcja o nazwie Focus, która pozwala wybrać osoby i aplikacje, od których chcesz otrzymywać powiadomienia w danym momencie. To jak Nie przeszkadzać, ale z dużo większą personalizacją niż po prostu wyłączanie wszelkich możliwych zakłóceń. Możesz skonfigurować tryby pracy, snu, czasu osobistego i innych scenariuszy, takich jak treningi.

Osoby, które wysyłają do Ciebie wiadomości w aplikacjach innych firm, mogą być powiązane ze swoimi profilami na Twojej liście kontaktów.
Obraz: Jabłko

Podczas konfigurowania nowego trybu skupienia, Siri może skanować wychodzące wiadomości i połączenia oraz automatycznie sugerować zezwolenie na powiadomienia od osób, z którymi najczęściej rozmawiasz. Jest tu też fajna sztuczka: wiadomości od osób, które zatwierdzasz, mogą pochodzić z innych aplikacji, takich jak Facebook Messenger, a nie tylko z iMessage lub SMS-ów. Gdy otrzymasz tę wiadomość Facebook Messenger w iOS 15, możesz zobaczyć monity o powiązanie tej osoby w tej aplikacji z pasującą osobą na liście kontaktów. Gdy to zrobisz, komunikacja od tej osoby w aplikacji innej firmy będzie mogła przerwać twój tryb skupienia, pod warunkiem, że wyraziłeś na to zgodę.

Będziesz mieć również możliwość ustawienia rodzaju wiadomości o nieobecności, gdy korzystasz z trybu skupienia, który poinformuje innych, że jesteś tymczasowo niedostępny, gdy wyślą Ci wiadomość iMessage. Kiedy twój przyjaciel nie otrzyma od ciebie odpowiedzi przez wiele godzin, nie będzie musiał zgadywać, czy go nienawidzisz, czy po prostu jesteś naprawdę zajęty pracą, i to jest miłe dla wszystkich. iOS 15 dodaje również podsumowania powiadomień, które grupują powiadomienia o niższym priorytecie w zestawienia, które będziesz otrzymywać o określonych porach dnia.

Podsumowania powiadomień.
Obraz: Jabłko

Wszystko to zapewnia większą kontrolę nad przerwami, co jest świetne! Ale co z twórcami aplikacji, którzy chcą, abyś ~zaangażował się~ w ich platformę? Mają też nowe opcje. Mogą teraz korzystać z jednego z czterech typów powiadomień, z których dwa są nowością w systemie iOS 15. Pierwszy to powiadomienia pasywne, nowy, mniej natrętny rodzaj powiadomienia dostępny dla programistów, który nie wybudza ekranu ani nie powoduje wibracji telefonu — trafiają prosto do Twojego centrum powiadomień. Poprzednie wersje systemu iOS pozwalały użytkownikowi na ciche wyznaczanie powiadomień z niektórych aplikacji, ale ta nowa platforma pozwala deweloperom aplikacji wybrać dostarczanie ich w ten sposób.

Powiadomienia sklasyfikowane jako „pasywne” pojawiają się w centrum powiadomień po cichu, bez brzęczenia telefonu lub przerywania trybu skupienia.
Obraz: Apple

Oto typy powiadomień, które mogą znaleźć się w podsumowaniach, jeśli włączysz tę funkcję. Pojawiają się one nie tylko w porządku chronologicznym w podsumowaniu — uczenie maszynowe pomaga sortować je według priorytetów. Prawdopodobnie będą zawierać również obrazy i inne elementy wizualne, ponieważ Apple zachęca programistów do uwzględnienia multimediów jako części powiadomienia, aby zwiększyć szanse pojawienia się na górze listy podsumowań. A ponieważ ryzyko denerwowania jest mniejsze, programiści mają motywację do wysyłania częstszych, bardziej angażujących powiadomień. Będą mniej uciążliwe, ale są to rodzaje powiadomień, których prawdopodobnie zobaczymy więcej w iOS 15.

Drugi nowy typ przerwania jest „wrażliwy na czas”, co jest rodzajem powiadomienia Plus. Zachowuje się jak standardowe powiadomienie, podświetlając ekran i odtwarzając dźwięk lub wibrując, ale z ważną różnicą: może przebić się przez ustawienia trybu ostrości i powiadomić Cię, nawet jeśli nie pochodzą one z „zatwierdzonej” aplikacji. Opcja wyświetlania powiadomień wrażliwych na czas może być włączana i wyłączana przez użytkownika, więc jeśli naprawdę nie chcesz ich widzieć, nie musisz tego robić. Teoretycznie jednak powinny one dotyczyć naprawdę ważnych wydarzeń, takich jak dostarczenie paczki lub upewnienie się, że to Ty kupiłeś dwa bilety w obie strony na Maui.

W teorii. Apple pozwala programistom decydować, które powiadomienia zasługują na oznaczenie zależne od czasu, więc jest to mniej więcej w systemie honoru. Firma zachęca ich do utrzymania zaufania i pamiętania, że ​​użytkownicy mogą wyłączyć powiadomienia dla swojej aplikacji, jeśli czują, że niepotrzebnie im przeszkadza. A żebyśmy nie zapomnieli, sam Apple nagiął wcześniej zasady dotyczące tego, co uważa się za zbyt nachalne, aby otrzymać powiadomienie. Czy programiści mogą nadużywać powiadomień, które mają znaczenie dla czasu? Możliwe, ale prawdopodobnie niewiele na tym zyskają, ponieważ użytkownicy mogą z nich zrezygnować i mogą całkowicie wyciszyć aplikację.

Jest jeszcze kilka innych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w powiadomieniach w iOS 15:

  • Dzięki kompatybilnym urządzeniom audio, takim jak AirPods, Siri będzie w stanie odczytać każde przychodzące powiadomienie. Wcześniej ta funkcja była ograniczona do takich rzeczy, jak wiadomości przychodzące. Domyślnie Siri odczytuje treść wiadomości i powiadomień wrażliwych na czas.
  • Powiadomienia z „krytycznym” typem przerwania zasadniczo pozostają niezmienione: są to takie rzeczy, jak bursztynowe alerty, które omijają ustawienia dzwonka, aby odtworzyć dźwięk i zwrócić twoją uwagę. Twórcy aplikacji nadal potrzebują specjalnego pozwolenia na te powiadomienia, więc nie powinniśmy nagle widzieć ich więcej w iOS 15.
  • Powiadomienia będą wyglądać nieco inaczej, z większymi ikonami aplikacji i obrazami kontaktów dołączonymi do wiadomości. Działania, które możesz wykonać na powiadomieniu (polubienie obrazu itp.), również otrzymają ikony graficzne.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook