Różności i nowinki technologia

Irlandzki system opieki zdrowotnej został wyłączony po ataku oprogramowania ransomware

Szpital Uniwersytecki św. Wincentego w Dublinie, Irlandia.
Powiększać / Szpital Uniwersytecki św. Wincentego w Dublinie, Irlandia.

Bloomberg | Getty Images

Irlandia zamknęła większość głównych systemów informatycznych obsługujących krajową służbę zdrowia, przez co lekarze nie mają dostępu do danych pacjentów, a ludzie nie są pewni, czy powinni przychodzić na wizyty, po „bardzo wyrafinowanym” ataku ransomware.

Paul Reid, dyrektor generalny Ireland’s Health Service Executive, powiedział w porannym programie radiowym, że decyzja o zamknięciu systemów była środkiem „zapobiegawczym” po cyberataku, który wpłynął na systemy krajowe i lokalne „zaangażowane we wszystkie nasze podstawowe usługi”.

Niektóre elementy irlandzkiej służby zdrowia nadal działają, takie jak systemy kliniczne i program szczepień Covid-19, który jest zasilany przez oddzielną infrastrukturę. Trwają również już zarezerwowane testy Covid.

Jednak system przetwarzania skierowań od lekarzy rodzinnych i bliskich kontaktów nie działa, HSE napisał na Twitterze, dodając, że osoby wymagające badań powinny udać się do centrów pomocy, które będą priorytetowo traktować przypadki objawowe.

„Ma to poważny wpływ na nasze usługi zdrowotne i społeczne, ale na poszczególne usługi i grupy szpitalne wpływa to w różny sposób. Służby ratunkowe są kontynuowane, podobnie jak @AmbulanceNAS [National Ambulance Service]- napisał na Twitterze minister zdrowia Stephen Donnelly.

Żadna grupa nie przyznała się jeszcze do ataku, chociaż Reid powiedział w piątek rano, że dotyczył on „Conti, ransomware obsługiwanego przez człowieka”, odnosząc się do rodzaju używanego oprogramowania. Dodał, że HSE nie otrzymało jeszcze żądania okupu.

„Jesteśmy na bardzo wczesnym etapie pełnego zrozumienia zagrożenia, skutków i prób jego opanowania” – powiedział, dodając, że otrzymywała pomoc od irlandzkiej policji, sił obronnych i zewnętrznych zespołów wsparcia cybernetycznego.

Dyrektor szpitala Rotunda Maternity Hospital w Dublinie powiedział, że radzi pacjentkom, które były w ciąży poniżej 36. tygodnia ciąży, aby nie przychodziły na wizyty w piątek. W oświadczeniu Cork University Hospital powiedział, że pacjenci powinni zgłaszać się na wizyty ambulatoryjne, chemioterapię i operację, „chyba że skontaktujemy się z Tobą w celu odwołania”, ale że piątkowe wizyty rentgenowskie i radioterapeutyczne zostały odwołane.

Profesor Donal O’Shea, endokrynolog-konsultant ze szpitala św. Wincentego w Dublinie, powiedział radiu RTE, że może to mieć wpływ na opiekę nad pacjentem. „Systemy kliniczne nie były celem ataków, ale jeśli nie masz dostępu do swojego komputera, uzyskanie wyników jest niemożliwe… więc wkrótce pojawią się implikacje kliniczne” – powiedział. W swoim oświadczeniu szpital uniwersytecki w Cork powiedział, że w tym czasie będą przetwarzane tylko krew z nagłych przypadków.

Reid powiedział, że pacjenci na szczeblu krajowym „nadal powinni zgłaszać się, dopóki nie usłyszą czegoś innego” i że aktualizacja powinna być dostępna później w piątek. Rzeczniczka HSE nie była w stanie przedstawić dalszych informacji na temat opieki nad pacjentem do południa. „Przepraszamy za niedogodności dla opinii publicznej i przekażemy dalsze informacje, gdy staną się dostępne” – dodała.

Pracownicy służby zdrowia powiedzieli FT, że powiedziano im, aby wyłączyli laptopy, pozostawiając personel w domu w trybie offline, a osoby pracujące w szpitalach powróciły do ​​papieru i długopisu, aby zarządzać informacjami o pacjentach.

W oświadczeniu na swojej stronie internetowej irlandzka agencja ds. Dzieci i rodzin Tusla poinformowała, że ​​jej e-maile, systemy wewnętrzne i portal skierowań dotyczących ochrony dzieci były również offline, ponieważ były hostowane przez sieć HSE.

Atak następuje w wyniku nasilenia się działań cyberprzestępców mających na celu zakłócenie usług publicznych podczas pandemii. Na początku tego miesiąca hakerzy przypuszczalnie pochodzący z Europy Wschodniej włamali się do systemów informatycznych Colonial Pipeline, głównego kanału paliwowego, który zaopatruje większość wschodnich Stanów Zjednoczonych.

„Oportunistyczne cyberataki atakujące zalane organizacje opieki zdrowotnej były wspólnym tematem podczas całej pandemii” – powiedział Charlie Smith, inżynier ds. Rozwiązań konsultingowych w Barracuda Networks. „Ci oszuści zdają sobie sprawę z ogromnego znaczenia systemów informatycznych służby zdrowia w tej chwili, więc nic nie powstrzyma się przed zakłócaniem tych systemów lub kradzieżą cennych danych w zamian za okup”.

© 2021 The Financial Times Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wolno ich rozpowszechniać, kopiować ani w żaden sposób modyfikować.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook