Nowości

iRobot wyposaża swoje odkurzacze w nowy mózg oparty na sztucznej inteligencji

iRobot ogłasza to, co nazywa największą aktualizacją oprogramowania do swoich robotów odkurzających od czasu powstania firmy 30 lat temu: nową platformę opartą na sztucznej inteligencji, znaną jako iRobot Genius Home Intelligence. Lub, jak opisuje to dyrektor generalny iRobot, Colin Angle: „To lobotomia i wymiana systemów inteligencji we wszystkich naszych robotach”.

Nowy system jest częścią dużej zmiany w sposobie, w jaki iRobot rozwija swoje produkty, mówi Angle The Verge. Ponieważ roboty Robovac stają się towarami dostępnymi za mniej niż 200 USD od wielu dostawców, iRobot chce przesunąć się w górę łańcucha wartości, odróżniając się od konkurentów niższego rzędu dzięki wyrafinowanemu oprogramowaniu. Oznacza to, mówi Angle, robot, którym naprawdę możesz sterować.

„Wyobraź sobie, że ktoś sprzątający przyszedł do Twojego domu i nie możesz z nim rozmawiać” – mówi. „Nie można było im powiedzieć, kiedy się zjawić i gdzie posprzątać. Byłbyś naprawdę sfrustrowany! To samo dzieje się z robotami ”.

Tak właśnie wyglądały wczesne odkurzacze automatyczne, mówi Angle. Nacisnąłeś przycisk i wykonali swoją pracę, na dobre lub na złe. Jednak dzięki sztucznej inteligencji użytkownicy mogą bardziej precyzyjnie określić, czego chcą. „Autonomia to nie inteligencja” – mówi. „Potrzebujemy współpracy”.

Firma już od jakiegoś czasu podąża tą ścieżką, dodając możliwości do swoich robotów, takie jak funkcja mapowania w 2018 r. Dzięki temu kompatybilny Roombas może stworzyć mapę twojego domu, którą użytkownicy mogą oznaczyć określonymi pokojami i skierować robota do sprzątania na żądanie. Aktualizacja Home Intelligence, która obejmuje przeprojektowanie aplikacji iRobot, umożliwi jeszcze dokładniejsze czyszczenie punktowe. Firma iRobot twierdzi, że właśnie tego chcą ludzie, gdy tkwią w pomieszczeniach i są bardziej skłonni zauważyć małe bałagany w całym domu.

Kompatybilne Roombas nie tylko odwzorują Twój dom, ale będą teraz używać widzenia maszynowego i wbudowanych kamer do identyfikacji określonych mebli w Twoim domu, takich jak kanapy, stoły i blaty kuchenne. Gdy robot rejestruje te obiekty, wysyła sugestie do użytkownika, aby dodać je do swojej wewnętrznej mapy jako „czyste strefy” – określone obszary w domu, do których można skierować sprzątanie robota Roomba za pośrednictwem aplikacji lub podłączonego cyfrowego asystenta jak Alexa.

„Więc zaraz po tym, jak dzieci jedzą, jest to idealny moment, aby powiedzieć„ posprzątaj pod stołem w jadalni ”, ponieważ wszędzie pod nim są odłamki, ale nie musisz czyścić całej kuchni” – powiedział Keith Hartsfield, dyrektor ds. Produktów iRobot mówi The Verge.

Precyzyjne „czyste strefy” umożliwią sprzątanie określonych sekcji pomieszczeń.
: iRobot

Aby stworzyć te algorytmy widzenia maszynowego, iRobot zebrał dziesiątki tysięcy zdjęć z domów pracowników, aby dowiedzieć się, jak wyglądają meble, gdy jeździsz po podłodze. „Jeśli Twój robot zbiera te dane, ma na sobie jasnozieloną naklejkę, więc nie zapomnij o tym i zacznij wędrować bez spodni” – mówi Angle. Chwali się, że flota pojazdów firmy do gromadzenia danych „prawdopodobnie ustępuje tylko Tesli”.

Ta funkcjonalność będzie obsługiwana przez szereg nowych funkcji. Oprócz „stref czystych” Roombas będzie również identyfikować „strefy chronione”. Jeśli na przykład robot utknie na plątaninie kabli pod podstawą telewizora, zasugeruje użytkownikom oznaczenie tego jako strefy chronionej, której należy unikać w przyszłości. Podobnie jak w przypadku stref czystych, obszary te można dostosować w aplikacji.

Dostępna będzie również automatyzacja oparta na zdarzeniach. Jeśli chcesz, aby robot Roomba szybko odkurzał, gdy wychodzisz z domu, możesz podłączyć aplikację do sierpniowej inteligentnej blokady lub usługi lokalizacyjnej, takiej jak Life360. Kiedy wyjdziesz przez frontowe drzwi, będzie wiedział, że trzeba zacząć sprzątać. Inne nowe funkcje obejmują konfigurowalne, wstępnie ustawione procedury czyszczenia, zalecane harmonogramy czyszczenia na podstawie użytkowania przez użytkowników oraz harmonogramy czyszczenia sezonowego, takie jak częstsze odkurzanie, gdy zwierzę się roni lub w sezonie alergicznym.

Te funkcje nie będą jednak dostępne dla wszystkich robotów Roomba. Tylko te, które obsługują funkcje mapowania, będą mogły skonfigurować określone strefy i zasugerować nowe harmonogramy sprzątania (w tym Roomba i7, i7 +, s9 i s9 + oraz robot Braava jet m6). Inne funkcje, takie jak automatyzacja oparta na zdarzeniach i ulubione procedury czyszczenia, będą dostępne dla wszystkich innych Roombas podłączonych do Wi-Fi.

Kluczową motywacją do tworzenia tych funkcji jest metryka, którą iRobot nazywa „zakończeniem misji”, odnosząc się do częstotliwości, z jaką robot klienta opuszcza dok, czyści i powraca. Czasami „misja” zostaje przerwana z powodu awarii technicznej, ale firma twierdzi, że głównym powodem jej przerwania jest to, że zatrzymuje ją człowiek.

„To oznacza, że ​​robot wyszedł tak, jak powinien i kogoś zdenerwował, a oni go zabili” – mówi Angle. „Chcemy utrzymać robota przy życiu, a do tego potrzebowaliśmy inteligentniejszych sposobów aktywacji, kiedy jest mniej prawdopodobne, że będzie to denerwować mieszkańców domu. Taka była misja ”.

Jednym z wyzwań dla firmy przy zapewnianiu większej kontroli i dostosowywania jest uniknięcie wystraszenia klientów z powodu prywatności i gromadzenia danych. Kiedy Roombas po raz pierwszy zaczął mapować domy, przez krótki czas przestraszył się, że iRobot może sprzedawać te dane. Przerażenie było spowodowane błędnym cytatem, ale relacja zilustrowała obawy związane z inteligentnymi gadżetami. Nowe możliwości rozpoznawania obiektów przez Roombas mogą wywołać podobne obawy.

Angle pragnie zapewnić klientów, że ich dane są prywatne. Żadne obrazy przechwycone przez odkurzacze iRobot nigdy nie opuszczają urządzenia i nie są nawet przechowywane dłużej niż kilka sekund. Zamiast tego są przekształcane w abstrakcyjne mapy. Firma szyfruje oprogramowanie robota, utrudniając hakowanie (i zmienianie Roomby w mobilnego szpiega), ale Angle mówi, że nawet jeśli napastnik włamałby się do urządzenia klienta, nie znalazłby nic interesującego.

„Gdyby ktoś ukradł dane, wiedziałby tylko, że masz pokój o nazwie„ kuchnia ”, aw nim coś, co nazywa się„ stołem kuchennym ”- mówi. „Naszym celem jest, aby każdy, kto kiedykolwiek nas zhakuje, będzie głęboko rozczarowany”.

Jednak dla samych użytkowników Angle obiecuje, że najlepsze dopiero nadejdzie. Mówi, że to dopiero początek opracowywania przez iRobota funkcji sztucznej inteligencji Roombas. „Jeśli uważasz, że to fajne i podoba ci się kierunek, to dopiero początek podróży” – mówi.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook