GryKryptowaluty

ISIS rzekomo zarządzało witryną oszustwa Covid-19 PPE

Pandemia Covid-19, a miliony ludzi zdesperowanych w poszukiwaniu rzadkiego sprzętu ochronnego, takiego jak maski i kombinezony Tyvek, stanowi bonanza dla oszustów. Teraz, według Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, wydaje się, że nawet ISIS włączyło się do gry.

W opublikowanej dzisiaj serii skarg cywilnych i karnych oraz zawiadomień o przepadku, Departament Sprawiedliwości ujawnił, że przejął setki kont bitcoin i ethereum, miliony dolarów i cztery strony internetowe znanych islamskich grup ekstremistycznych, które wykorzystywały te konta i fundusze do wspierania operacje terrorystyczne. Prokuratorzy twierdzą, że skonfiskowane aktywa kryptowalutowe z grup, w tym ISIS, Brygad Al-Kassama i Al-Kaidy, reprezentują „największe w historii przejęcie kryptowaluty przez rząd w kontekście terroryzmu”. Według Chainalysis, firmy skupiającej się na blockchainie, której narzędzia wykorzystano w dochodzeniu, sama sprzedaż kryptowalut wynosi ponad 1 milion dolarów.

Wśród wysiłków dżihadystów zbierania funduszy przez DoJ, jeden wyróżnia się jednak jako szczególnie bezczelny: dokumenty sądowe szczegółowo opisują, w jaki sposób agent ISIS rzekomo prowadził oszukańczą stronę internetową dotyczącą sprzętu ochrony osobistej Covid-19 lub PPE, znanej jako FaceMaskCenter.com.

Udział ISIS w branży oszustw związanych z Covid-19 PPE to tylko część fali oszustw, która zalała internet od czasu wybuchu pandemii Covid-19, mówi Mark Turner, dyrektor generalny DarkOwl, firmy ochroniarskiej, która śledziła oszustwa Covid-19 w Internecie. od miesięcy. „Widzieliśmy ogromną ilość nielegalnych materiałów, takich jak ŚOI, które są sprzedawane i nigdy nie dostarczane” – mówi Turner. „Fakt, że ISIS również zdecydowało się wejść w ten biznes, nie jest tak naprawdę zaskakujący. Każdy jest kapitalistą. Oni też wykorzystują pandemię”.

Zrzut ekranu: Departament Sprawiedliwości

Według jednej ze skarg cywilnych poufne źródło połączyło „pośrednika” ISIS, który posługiwał się pseudonimem Murat Cakar, z obsługą FaceMaskCenter.com, a także czterema kontami na Facebooku, które reklamowały tę witrynę. Uważa się, że firma Cakar jest odpowiedzialna za zarządzanie wieloma operacjami hakerskimi ISIS; w skardze zarzuca się, że otrzymał 100 000 dolarów od Zoobii Shahnaz, amerykańskiej kobiety, która planowała podróż do Syrii, aby dołączyć do ISIS, i która przyznała się do materialnego wsparcia terroryzmu w 2018 roku po praniu funduszy ISIS za pomocą bitcoinów.

FaceMaskCenter.com twierdzi, że oferuje maski na twarz N95 zatwierdzone przez FDA, a także szeroką gamę innych środków ochrony indywidualnej, w tym kombinezony, rękawice, gogle i termometry Tyvek. „FaceMaskCenter to oryginalny internetowy dostawca sprzętu ochrony osobistej i był to pierwszy tego rodzaju dostawca” – czytamy na stronie internetowej, na której obecnie znajduje się tylko zawiadomienie o zajęciu z Departamentu Sprawiedliwości, Departamentu Skarbu USA i Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook