GryRTV

Jak chronić dane na swoim laptopie

To jest prawdopodobne Twoje życie jest na laptopie: Twoje dane finansowe, plany na przyszłość, cała Twoja biblioteka zdjęć i filmów, raporty sprzedaży Twojej firmy itd. Nie chcesz, aby ktokolwiek inny uzyskał do nich nieautoryzowany dostęp lub, co ważniejsze, do wszystkich tych danych.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​zarówno system Windows, jak i macOS ułatwiają blokowanie laptopa i uniemożliwiają niepożądanym odwiedzającym przedostanie się do plików. Poniższe kroki nie są trudne i powinieneś zarezerwować na nie czas.

Uważaj na siebie

Upewnij się, że masz skonfigurowane własne konto użytkownika na swoim laptopie, nawet jeśli jesteś jedyną osobą, która go używa – nie tylko powstrzyma to dzieci przed manipulowaniem zakładkami przeglądarki, gdy chcą grać w gry, ale także uniemożliwić innym uzyskanie do niego dostępu. Nawet jeśli twój laptop zostanie skradziony, jeśli jest na nim chronione hasłem konto użytkownika, złodziej niewiele może zrobić poza zresetowaniem go i wyczyszczeniem danych.

Microsoft i Apple wiedzą, że jest to ważne, więc skonfigurowanie nowego laptopa bez konta użytkownika będzie trudne, ale unikaj udostępniania kont innym osobom lub pozostawiania ich bez ochrony. Możesz zarządzać kontami użytkowników z Konta w Ustawienia w systemie Windows (za pomocą ikony koła zębatego w menu Start) lub z Użytkownicy i grupy w Preferencje systemu (pod jabłko menu) w systemie macOS.

Poznaj opcje logowania się do laptopa i używaj ich mądrze.

Zrzut ekranu: Microsoft za pośrednictwem Davida Nielda

Obowiązują tutaj zwykłe zasady dotyczące haseł i kodów PIN: Upewnij się, że używasz hasła lub kodu, którego nikt inny nie będzie w stanie odgadnąć (ale którego nigdy nie zapomnisz) i unikaj ponownego wykorzystywania haseł, których już używasz na innych kontach cyfrowych. Powinieneś także powiedzieć swojemu laptopowi, aby powrócił do ekranu blokady po krótkim okresie bezczynności. Aby to włączyć, udaj się do Konta i Opcje logowania w ustawieniach systemu Windows i ochrona i prywatność i Generał w Preferencjach systemowych macOS.

Zarówno system Windows, jak i macOS obsługują teraz uwierzytelnianie biometryczne kont użytkowników na laptopach – odciski palców i rozpoznawanie twarzy – więc korzystaj z tych funkcji tam, gdzie są one dostępne. Nie są wymówką, aby zapomnieć hasła do konta głównego, ponieważ nadal będziesz go potrzebować w niektórych sytuacjach (na przykład podczas ponownego uruchamiania laptopa lub gdy musisz wprowadzić znaczące zmiany w systemie).

Czy jesteś rodzicem, który ma dzieci w szkole lub uczysz się zdalnie? A może nauczyciel w klasie lub pracujący nad Zoom? Chcemy usłyszeć wasze historie o edukacji dzieci w czasach Covid-19 w nadchodzącym odcinku podcastu Get WIRED. Zostaw nam wiadomość głosową ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz lokalizacją pod numerem (415) 534-9498.

Użyj szyfrowania całego systemu

Szyfrowanie jest teraz (zwykle) domyślnie włączone na laptopach z systemem Windows i macOS, chociaż może nie być dostępne na starszych komputerach. Zasadniczo sprawia, że ​​dane na dysku twardym wyglądają na zaszyfrowane, jeśli nie logujesz się do laptopa w normalny sposób – oznacza to, że komuś znacznie trudniej jest wyciągnąć dysk z komputera i uzyskać dostęp do plików, które są na nim zapisane .

Jeśli Twój laptop z systemem Windows jest stosunkowo nowy, powinien już mieć włączone szyfrowanie. Możesz to sprawdzić, klikając ikonę koła zębatego w menu Start, aby przejść do Ustawień, a następnie klikając Aktualizacja i bezpieczeństwo i Szyfrowanie urządzeń—Jeśli opcja szyfrowania jest dostępna, ale nie jest włączona, możesz to zrobić tutaj (postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zakończyć proces).

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook