Różności i nowinki technologia

Jak chronić swoje pliki przed ransomware?

Przenieś wirusy, odsuń robaki na bok: ransomware jest w centrum uwagi i nie zamierza z niego zrezygnować. Od zniszczenia całych rurociągów paliwowych po przejmowanie sieci szpitalnych — jest to cyberatak du jour. Nie tylko masz potencjalnie katastrofalne konsekwencje zablokowania najważniejszych plików i systemów, ale także musisz zdecydować, czy chcesz zapłacić zimną, twardą gotówką, aby ponownie uzyskać do nich dostęp, gdyby masz nawet dostęp po zapłaceniu.

Stąd wzięła się nazwa — ataki ransomware dosłownie przechowują Twoje dane dla okupu. Istnieje kilka wariacji na ten temat, ale zazwyczaj jest on bardzo rozpoznawalny. Złośliwe oprogramowanie jest używane do szyfrowania plików (w niektórych przypadkach nawet podwójnie), więc do ich odblokowania wymagany jest określony klucz. Uszkodzenia mogą szybko rozprzestrzenić się na komputery i sieci. W niektórych przypadkach możesz zostać całkowicie zablokowany wraz z innymi systemami w tej samej sieci.

Oprogramowanie ransomware nie jest szczególnie trudne do opracowania lub wdrożenia i jest opłacalne. Chociaż początkowo był to problem dla użytkowników domowych, teraz rozprzestrzenił się i stał się problemem dla firm, a kilka głośnych ataków zostało ostatnio wymierzonych w agencje rządowe i firmy infrastrukturalne. Zagrożenie jest bardzo realne bez względu na to, kim jesteś – więc jak się przed nim chronić?

Utrzymywanie ransomware z dala od komputera nie różni się zbytnio od trzymania na dystans jakiegokolwiek innego złośliwego oprogramowania i obowiązują bardzo podobne zasady. Atak ransomware nie może się odbyć bez pewnego dostępu do systemu, co zwykle uzyskuje się za pomocą nieuczciwej aplikacji — zachowaj ostrożność podczas pobierania lub otwierania jakichkolwiek plików z Internetu lub poczty e-mail, jeśli nie masz pewności co do ich źródła.

Hakerzy używają teraz różnych technik socjotechnicznych — takich jak podszywanie się pod e-mail, który wygląda na pilną wiadomość od szefa — aby spróbować skłonić Cię do zainstalowania czegoś, czego nie powinieneś, lub pobrania plików, które Twoim zdaniem są załącznikami, ale nie są . Pomyśl i pomyśl jeszcze raz, zanim otworzysz i uruchomisz cokolwiek na swoim komputerze, zwłaszcza jeśli pojawi się bez ostrzeżenia.

Windows i macOS

Zrzut ekranu: David Nield przez Microsoft

Ransomware nie zawsze musi skłonić Cię do zainstalowania czegoś: czasami może się samoczynnie rozprzestrzeniać, wykorzystując luki w zabezpieczeniach legalnego oprogramowania, które nie zostało odpowiednio zaktualizowane lub załatane. Jest to jeden z powodów, dla których powinieneś instalować jak najmniej programów na swoim komputerze i trzymać się programistów, którym można zaufać, aby zapewnić bezpieczeństwo ich aplikacji i zapewnić niezbędne aktualizacje zabezpieczeń w odpowiednim czasie.

Oprócz ostrożności w zakresie tego, co robisz na komputerze i programów, którym udzielasz dostępu, obowiązują trzy standardowe zasady bezpieczeństwa systemu: Aktualizuj, chroń i twórz kopie zapasowe. Każde złośliwe oprogramowanie, w tym oprogramowanie ransomware, często wykorzystuje starsze lub niezałatane oprogramowanie, dlatego tak ważne jest, aby wszystko, co działa na Twoim komputerze (i tak, dotyczy to zarówno użytkowników systemu Windows, jak i macOS), było aktualne i zawierało co najmniej najnowsze aktualizacje zabezpieczeń.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook