Różności i nowinki technologia

Jak daleko od wytrwałości wylądował etap zejścia?

Odważ się na potężne rzeczy. Taka była ukryta wiadomość w spadochronie łazika Mars Perseverance. Nie jest tak potężny, ale sam się na coś odważę: spróbuję dowiedzieć się, jak daleko od łazika może wylądować stopień zejścia.

OK, cofnę się naprawdę szybko. Na wszelki wypadek, gdybyś nie wiedział, jak to działa, oto podstawowa sekwencja lądowania: statek kosmiczny wszedł w atmosferę Marsa, a następnie wypuścił spadochron. Po tym etapie opadania napędzanego rakietą spowolnił łazik, gdy zbliżał się do powierzchni. Na samym końcu etapu zejścia linka opuściła łazik na ziemię. Następnie schodzenie zużyło pozostałe paliwo, aby wystrzelić z miejsca lądowania.

Chcę przeanalizować ten odlotowy etap. Jeśli uda mi się uzyskać przyspieszenie, gdy opuszcza, być może będę mógł wymodelować jego trajektorię, aby zobaczyć, gdzie wyląduje. Tak, NASA dokładnie wie, gdzie wylądował – mają nawet zdjęcie miejsca katastrofy. Ale fajnie jest zobaczyć, czy uda mi się to zrobić tylko na filmie z jednym łazikiem.

OK, zaczynajmy. Plan zakłada użycie rozmiaru kątowego stopnia zjazdowego, aby uzyskać odległość od łazika w każdej klatce filmu. Ale co to jest rozmiar kątowy i co to ma wspólnego z położeniem? Oto szybki eksperyment dla Ciebie. Chwyć kciuk i trzymaj go na wyciągnięcie ręki od twarzy i zamknij jedno oko. Tak, naprawdę zrób to. Teraz znajdź w pokoju coś, co zasłania kciuk. Co się dzieje, gdy zbliżasz kciuk do oka? Wygląda na większy i zakrywa jeszcze więcej rzeczy w tle. Rzeczywisty rozmiar kciuka się nie zmienił, tylko jego rozmiar kątowy.

Załóżmy, że w twoim polu widzenia jest jakiś inny obiekt – może to patyk o długości L. Wyobraź sobie, że możesz narysować linię od oka do każdego końca patyka. Wyglądałoby to tak.

Ilustracja: Rhett Allain

Patyk jest czymś w rodzaju części koła z promieniem r wyśrodkowanym na oku. Oznacza to, że długość drążka jest w przybliżeniu równa długości łuku o kącie θ. Zakładając, że kąt jest mierzony w radianach, wtedy będzie prawdziwe.

Ilustracja: Rhett Allain

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook