Różności i nowinki technologia

Jak długo potrwa, zanim 747 zatrzyma się, jak w „założeniu”?

To przyspieszenie dotyczy każdej zmiany prędkości. Nie ma znaczenia, czy obiekt zwiększa, czy maleje prędkość – to wciąż jest przyspieszenie. Jeśli znasz jakieś przyspieszenie, możesz znaleźć drogę hamowania za pomocą następującego równania kinematycznego (tutaj jest wyprowadzenie, jeśli chcesz).

Ilustracja: Rhett Allain

W tym wyrażeniu v1 jest prędkością początkową (20 mph w tym obliczeniu) i v2 byłaby końcową prędkością – miejmy nadzieję, że zero, ponieważ się zatrzyma. Zatem przy znanym przyspieszeniu droga hamowania (Δx) byłaby:

Ilustracja: Rhett Allain

Teraz potrzebuję tylko wartości przyspieszenia zatrzymującego się Boeinga 747. Aha! To nie jest takie proste. Jasne, duże samoloty zatrzymują się przez cały czas – zwykle nazywa się to „lądowaniem”. Jednak normalna metoda podczas lądowania nie zadziała tutaj. Zwykle duży samolot, taki jak Boeing 747, używa dwóch rzeczy do spowolnienia. Wykorzystuje nie tylko koła, które mają hamulce, ale ma również pędniki wsteczne. Pędniki wsteczne to zasadniczo siła z silników skierowana do tyłu (czyli część „odwrotna”). Ta siła pchająca do tyłu, wraz z hamulcami, spowalnia samolot.

Do tego wyczynu Dogmat, 747 będzie miał tylko hamulce, ponieważ nie jest w pełni sprawnym samolotem. Jakie byłoby więc przyspieszenie, gdyby samolot nie używał sterów strumieniowych wstecz? Cóż, mamy szczęście. Oto coś, co nazywa się testem odrzuconego startu (RTO). Podczas tego manewru samolot rusza i wznosi się, aby zwolnić. W tym momencie pilot naciska na hamulce (bez silników wstecznych) i zatrzymuje się. To test w najgorszym przypadku, aby upewnić się, że hamulce samolotu poradzą sobie z ekstremalnymi przypadkami.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook