Różności i nowinki technologia

Jak Facebook, Twitch i YouTube obsługują transmisje na żywo z ataku mafii Kapitolu

Tłum zwolenników prezydenta Donalda Trumpa wtargnął dziś po południu do Kapitolu, a wydarzenie było transmitowane na żywo. Na YouTube, Twitchu, Facebooku i nie tylko, można było zobaczyć protestujących zgromadzonych poza – a ostatecznie wewnątrz – Kapitolu Stanów Zjednoczonych. W niektórych przypadkach na strumieniach zarabiano dzięki funkcjom napiwków. W innych streamerzy zachęcali widzów do przekazywania darowizn na konta w Patreon lub GoFundMe.

Wydarzenie stanowiło nagłe i poważne wyzwanie moderacyjne dla YouTube i innych platform, szczególnie tych, które zezwalały na transmisje na żywo. YouTube, Facebook i inne sieci społecznościowe przygotowały się do listopadowych wyborów w 2020 r., Ustanawiając zasady dotyczące oznaczania i zakazu dezinformacji i nawoływań do przemocy. Ponieważ protesty rozpoczęły się dziś po południu w Waszyngtonie, platformy ponownie poproszono o ocenę, czy komentarze na temat protestów i relacje z nich naruszają ich politykę w czasie rzeczywistym.

Na YouTube transmisje na żywo mafii nielegalnie okupującej Kapitol można znaleźć, wyszukując „Stop the Steal” i „Patriot Capitol”. Podczas gdy platforma ujawniła wiarygodne kanały z różnych źródeł wiadomości, w tym ABC i Washington Post, nie było trudno znaleźć kanały popierające zamach stanu, które zawierały informacje z różnych innych platform, w tym Facebooka i Twitcha.

W bardziej radykalnych kanałach YouTube pokoje rozmów reagowały na żywo na to, co widziały. Komentatorzy publikowali takie rzeczy, jak „czas zamachu stanu” i „czas na cofnięcie się, USA”. Inni wyrażali zdumienie obrazami odtwarzanymi na Kapitolu, gdy ludzie wspinali się po ścianach, przedzierali się przez policję i próbowali wyważyć drzwi.

Niektóre strumienie prosiły o darowizny – które zostały przekazane poza YouTube, na platformach takich jak PayPal. Funkcje zarabiania, takie jak super czat i super naklejki, były widoczne w kilku oglądanych przez użytkownika transmisjach na żywo The Verge, a reporter zobaczył reklamy odtwarzane w transmisji na żywo RT. Zasady YouTube mówią, że filmy i transmisje na żywo muszą być zgodne z wytycznymi dla społeczności witryny, aby można było na nich zarabiać, i stanowią, że filmy nawołujące lub zachęcające do przemocy oraz przedstawiające brutalne obrazy są niedozwolone.

Jedna ze wskazówek dotyczących „Superczatu” przesłana do transmisji na żywo.

Mimo to nie jest jasne, czy same transmisje na żywo naruszają wytyczne dla społeczności YouTube. Przedstawiciel YouTube powiedział The Verge że „nasze zespoły monitorują dzisiejsze wydarzenia”. YouTube zezwala na wyświetlanie niektórych filmów, jeśli mają odpowiedni kontekst wiadomości, ale często jest to oceniane indywidualnie dla każdego przypadku. W przypadku wielu filmów, które zawierają w tytule terminy takie jak „Stop the Steal” lub „Patriots Capitol”, YouTube umieścił również okienko informacyjne, w którym stwierdza się, że „Kolegium Elektorów potwierdziło, że Joe Biden został prezydentem elektem”.

Poza transmisjami na żywo YouTube zdawał się pokazywać treści z autorytatywnych źródeł, takich jak Bloomberg i NBC. Jednak wyszukanie w YouTube strumieni „Stop the Steal” przy użyciu trybu incognito przeglądarki Google Chrome wyróżniło filmy z RT i kanałów o nazwach takich jak „Agentsix1”, „The Truth” i „Real News Live”. YouTube zmienił swój algorytm wyszukiwania, aby zapobiec pojawianiu się tego rodzaju treści z pogranicza – filmów, które nie są zabronione, ale zawierają niepokojącą lub szkodliwą tematykę – przed pojawieniem się jako najlepsze wyniki na platformie. Nie jest jasne, jak skuteczny jest ten środek w praktyce.

Relację z wydarzenia trudniej było znaleźć na Twitchu. Chociaż witryna jest zbudowana wokół wideo na żywo, jej funkcje wyszukiwania utrudniają znalezienie relacji na żywo z wydarzeń politycznych, więc użytkownicy w dużej mierze muszą przeglądać kategorie witryny, aby znaleźć odpowiednie transmisje na żywo.

Większość transmisji na Twitchu pochodziła od ludzi komentujących z daleka. Setki ludzi dostroiło się, aby obejrzeć streamer HayliNic, opowiadający o tym, co widziała w transmisji CNN z wydarzenia w Kapitolu. Popularny polityczny streamer HasanAbi miał około 100 000 ludzi obserwujących go, opowiadającego o wydarzeniu, przerzucając się między relacjami z wiadomościami a zagregowanymi poglądami różnych streamerów z protestu.

Mniej popularne były bezpośrednie strumienie z DC. DylanBurnsTV miał prawie 1000 osób oglądających jego strumień, gdy stał z dala od protestów; gdzie indziej blisko 900 osób oglądało relację TouringNews z tłumu. Komentujący te strumienie mieli tendencję do wyrażania zdziwienia tym, co widzieli, zszokowani próbą powstrzymania przez protestujących certyfikacji wyborów prezydenckich.

Wygląda na to, że Twitch nie miał żadnych etykiet politycznych ani wiadomości ostrzegawczych w tych strumieniach, wskazujących widzów na zweryfikowane informacje, w przeciwieństwie do platform takich jak YouTube i Twitter. Twitch w dużej mierze uniknął presji, z jaką zmagał się YouTube i inne platformy w ostatnich latach, po części dlatego, że jego długie transmisje mogą być trudniejsze do sprawdzenia, a po części dlatego, że platforma wydaje się przyjmować bardziej agresywne stanowisko w kwestii moderowania wypowiedzi, zamiast próbować być platforma dla wszystkiego i wszystkiego. Nawet prezydent Trump został w czerwcu na krótko zakazany za nadawanie „nienawistnego” języka.

Na Facebooku łatwo było znaleźć materiał filmowy z protestów. Strumień z NewsNationNow, który był transmitowany przez kilka lokalnych stacji informacyjnych, miał ponad 20 000 widzów na wielu kanałach, na których był nadawany.

Gdy mafia szturmowała Kapitol, Facebook i Instagram nadal zezwalały na wyszukiwanie hasztagu #stopthesteal, a posty były prezentowane bez etykiet ostrzegawczych. Trudno było znaleźć filmy na żywo za pośrednictwem hashtagu na Facebooku, który zawierał głównie starsze informacje. Na Instagramie hashtag był wypełniony zrzutami ekranu tweetów prezentowanych wraz ze zdjęciami i filmami ludzi wpadających do Kapitolu. Pojawił się film, na którym policjanci odpychali protestujących, którzy próbowali przepędzić ich dalej w głąb budynku. Instagram powiedział The Verge sprawdza hashtag i podejmie działania, jeśli okaże się, że narusza zasady platformy.

Ton był zdecydowanie inny na Parler – prawicowym klonie Twittera – gdzie użytkownicy głównie publikowali posty popierające protest. „Posunęli patriotów za daleko” – napisał jeden z nich. „1776 ROZPOCZĘŁ SIĘ PONOWNIE !!!” napisał inny.

Na TheDonald.win, następcy zakazanego subreddita r / The_Donald, na forum został opublikowany wątek jako centralne miejsce do oglądania i czatowania jako „PATRIOTS STORM THE CAPITOL”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook