GryOprogramowanie

Jak korzystać z funkcji Czas przed ekranem, aby używać iPhone’a w zdrowych granicach?

Wszyscy spędzamy dużo czasu na naszych telefonach i jest możliwe — całkiem możliwe — że niektórzy z nas spędzają zbyt dużo czasu. W 2018 roku opublikowaliśmy artykuł wyjaśniający, jak korzystać z zupełnie nowej funkcji czasu ekranu firmy Apple, która została zbudowana, aby pomóc ludziom zachować czas na ekranie w jakiejś rozsądnej proporcji.

W tym czasie (wtedy, kiedy pojawił się iOS 12), można było użyć funkcji Czas przed ekranem, aby sprawdzić, ile czasu spędzasz na telefonie, użyć funkcji Limity aplikacji, aby ograniczyć dzienny czas spędzany przez siebie (lub dzieci) w różnych aplikacjach lub typów aplikacji lub użyj funkcji Przestoju, aby odciąć dostęp do wszystkich (z wyjątkiem kilku) aplikacji.

Od tego czasu, a zwłaszcza od czasu wydania iOS 13, czas ekranu został rozszerzony, co ułatwia blokowanie aplikacji i / lub ograniczanie czasu na ekranie. (Do tej pory nie ogłoszono żadnych dodatkowych funkcji dla nadchodzącego iOS 15, ale dodamy je tutaj, jeśli są).

Aby rozpocząć korzystanie z Czasu przed ekranem, przejdź do „Ustawienia” > „Czas przed ekranem”. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić.

Dzienna średnia

W górnej części aplikacji Czas przed ekranem możesz zobaczyć zestawienie swojej aktywności w ciągu dnia. Kliknij „Zobacz całą aktywność”, aby zobaczyć zestawienie używanych aplikacji i czasu ich używania.

Ekran Czas przed ekranem jest dostępny z menu Ustawienia.

Ekran Czas przed ekranem jest dostępny z menu Ustawienia.

Czas przed ekranem informuje, jak długo korzystasz z telefonu i z jakimi aplikacjami

Czas przed ekranem informuje, jak długo korzystasz z telefonu i z jakimi aplikacjami.

Przestój

Przestój pozwala ustawić okresy, w których chcesz zmusić się do odpoczynku i unikania wpatrywania się w ekran. Robi to, blokując aplikacje, z którymi najprawdopodobniej spędzisz czas. Te blokady nie są bezwzględne — jak zobaczysz później, możesz anulować Przestój, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Zacznij od wybrania, kiedy chcesz zacząć swój czas z dala od telefonu.

 • Stuknij w “Przestój” i włącz go.
 • Wybierz dni (może to być codziennie lub tylko w określone dni) i godziny, w których chcesz uniknąć połknięcia przez ulubione aplikacje na iPhone’a. W tym czasie tylko określone aplikacje, które zostały wstępnie wybrane (wraz z połączeniami telefonicznymi) będą przepuszczane. Na przykład możesz wyłączyć Facebooka i Twittera w godzinach pracy, ale nie przerywaj obsługi wiadomości tekstowych w aplikacji Wiadomości. (Za chwilę omówimy, jak wybrać aplikacje do wyłączenia).
 • Otrzymasz ostrzeżenie, zanim rozpocznie się Przestój. Jeśli musisz dalej pracować nad aplikacją, nie martw się — będziesz mógł poprosić o jeszcze jedną minutę, otrzymać przypomnienie za kolejne 15 minut lub zignoruj ​​dzisiejszy limit.

Możesz ustawić Przestój dla każdego dnia lub w określone dni, a także dla ustalonych godzin dla każdego dnia

Możesz ustawić Przestój dla każdego dnia lub w określone dni, a także dla określonych godzin dla każdego dnia.

Aplikacje można oznaczać zawsze, jak jest to dozwolone, nawet podczas Przestoju.

Aplikacje można oznaczać zawsze, jak jest to dozwolone, nawet podczas Przestoju.

Pamiętaj, że Przestój i inne funkcje Czasu przed ekranem można zastosować na wszystkich urządzeniach korzystających z iCloud. Jeśli więc ustawisz go na przykład na iPhonie, może on również zastosować do komputera Mac lub iPada. Aby udostępnić swoje ustawienia na swoich urządzeniach, przejdź do głównego ekranu Czas przed ekranem i włącz opcję „Udostępnij na różnych urządzeniach”.

Teraz, gdy wybrałeś gdy chcesz trochę przestoju, prawdopodobnie będziesz chciał wybrać który aplikacje powinny pozostać aktywne.

Wróć na główny ekran Czasu ekranu, wybierz “Zawsze dozwolone”. Tutaj możesz wybrać, do których aplikacji będziesz mieć dostęp w czasie przestoju.

 • Zobaczysz dwa zestawy aplikacji: Dozwolone aplikacje i Wybierz aplikacje.
 • Aby wybrać aplikację, do której zawsze będziesz chciał mieć dostęp, nawet podczas przestoju, dotknij nazwy aplikacji w Wybierz aplikacje, a pojawi się ona na liście Dozwolone aplikacje.
 • Jeśli chcesz zablokować dowolną z dozwolonych aplikacji, dotknij znaku minus obok aplikacji, a następnie “Usuń”.

Istnieje więcej sposobów na spersonalizowanie Przestojów. Załóżmy, że chcesz otrzymywać powiadomienia o wiadomościach tekstowych od określonych osób — planujesz skoncentrować się na projekcie i nie chcesz otrzymywać wiadomości od znajomych, ale nadal chcesz otrzymywać SMS-y od członków rodziny. Możesz to zrobić.

 • Na tej samej stronie “Zawsze dozwolone” dotknij “Kontakty” u góry strony.
 • W sekcji „Dozwolona komunikacja” wybierz „Określone kontakty” i wybierz kontakty, na które chcesz zezwolić, nawet w czasie przestoju.

Zauważ, że strona „Dozwolona komunikacja” jest również dostępna z głównej strony Czas przed ekranem.

Limity aplikacji

Innym sposobem kontrolowania korzystania z aplikacji jest ograniczenie czasu, przez jaki korzystasz z aplikacji (zamiast określania pory dnia, w której możesz z niej korzystać). Na przykład, jeśli Twitter jest twoją osobistą czarną dziurą, możesz zdecydować, że nie będziesz spędzać więcej niż, powiedzmy, dwie godziny dziennie na Twitterze.

Aby ustawić limity aplikacji:

 • Na ekranie Czas przed ekranem wybierz „Limity aplikacji” > „Dodaj limit”. Włącz „Limity aplikacji” i dotknij „Dodaj limit”.
 • Zobaczysz listę kategorii, takich jak „Społecznościowe”, „Gry” i „Rozrywka”. Stuknij w określoną kategorię, a otworzy się lista wszystkich aplikacji znajdujących się w tej kategorii.

Aby ograniczyć czas korzystania z aplikacji, wybierz Limity aplikacji.

Aby ograniczyć czas korzystania z aplikacji, wybierz Limity aplikacji.

Możesz ograniczyć określone aplikacje lub kategorię aplikacji

Możesz ograniczyć określone aplikacje lub kategorię aplikacji.

 • Wybierz aplikacje, które chcesz ograniczyć — lub wybierz całą kategorię, aby wybrać wszystkie aplikacje w tej kategorii.
 • Stuknij w „Dalej” w prawym górnym rogu.
 • Wybierz maksymalny czas, przez jaki możesz codziennie korzystać z aplikacji. Po osiągnięciu limitu zostanie przerwany ekran, który pozwala albo zastosować limit (wystarczy dotknąć przycisku „OK”), albo wzruszyć ramionami i wybrać „Ignoruj ​​limit”.
 • Jeśli wybierzesz to drugie, możesz zyskać jeszcze jedną minutę, poprosić o przypomnienie za 15 minut lub zdecydować się na zignorowanie dzisiejszego limitu.

Wybierz, ile czasu chcesz spędzić na aplikacji

Wybierz, ile czasu chcesz spędzić na aplikacji.

Kiedy osiągniesz limit czasu, możesz poprosić o więcej czasu lub całkowicie go zignorować.

Kiedy osiągniesz limit czasu, możesz poprosić o więcej czasu lub całkowicie go zignorować.

Uwaga: jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz w ogóle korzystać z aplikacji, z wyjątkiem rzadkich sytuacji, możesz ustawić Czas przed ekranem na 23 godziny i 59 minut. Aplikacja będzie wtedy poza zasięgiem, chyba że wrócisz do „Ustawienia”> „Czas ekranu”> „Limity aplikacji” i wyłączysz limit.

Hasło czasu ekranu Time

Jeśli chcesz, aby niektóre aplikacje były poza zasięgiem dzieci — lub współlokatora — możesz utworzyć hasło, które będzie potrzebne do wprowadzenia zmian w Czasie przed ekranem. Hasło jest również przydatne, jeśli uważasz, że potrzebujesz dodatkowej bariery, zanim cofniesz jedno ze swoich ograniczeń.

 • Przejdź do Czasu przed ekranem i wybierz „Użyj kodu czasu przed ekranem”.
 • Ustaw czterocyfrowy kod dostępu, a następnie wprowadź go ponownie, gdy zostaniesz o to poproszony.
 • Wprowadź swój identyfikator Apple ID i hasło, aby móc z nich korzystać, jeśli nie pamiętasz hasła.

I to wszystko. Jeśli chcesz zmienić lub usunąć hasło, wróć do opcji Czas przed ekranem i wybierz “Zmień hasło czasu przed ekranem”.

Ograniczenia dotyczące treści i prywatności

Ostatni wybór w Czasie przed ekranem dotyczy nie tyle tego, kiedy używasz iPhone’a, co tego, co na nim widzisz lub słyszysz. Wybierz „Ograniczenia dotyczące treści i prywatności”, jeśli chcesz zezwolić lub ograniczyć treści dla dorosłych, ustawić programy telewizyjne lub filmy z określonymi ocenami, ustawić limit wieku dla aplikacji, ograniczyć dozwolone witryny internetowe i ustawić szereg różnych limitów gier (takich jak jako gry wieloosobowe, łączenie się ze znajomymi lub prywatne wiadomości).

Większość z nich jest skierowana do rodziców, którzy chcą nadzorować to, co ich dzieci widzą i słyszą w Internecie, ale jeśli wolisz uniknąć przypadkowego wpadnięcia na jakiekolwiek „dla dorosłych” witryny, może to być przydatne. Dostępnych jest również wiele funkcji prywatności, takich jak zatrzymywanie reklam Apple lub nie zezwalanie aplikacjom na zmianę ustawień mikrofonu, udostępnianie przez Bluetooth i inne funkcje.

„Treść i Ograniczenia prywatności” pozwala nałożyć ograniczenia na wiele aplikacji

„Ograniczenia dotyczące treści i prywatności” umożliwiają nałożenie ograniczeń na wiele aplikacji.

Możesz ograniczyć zawartość różnych aplikacji na podstawie ocen lub jednoznaczności.

Możesz ograniczyć zawartość różnych aplikacji na podstawie ocen lub jednoznaczności.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook